Aug 26, 2018 - Sunday 10:00 am

0-2000 Swiss Teams Event Summary

Session 2

21.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
7.05 Gold 1 103.00 Edee RumleyLangley, BC Jack JohnsonSurrey, BC Edgar L'HeureuxWhite Rock, BC Diane GriffithsLangley, BC
5.29 Gold 2 99.00 Dennis DuryeaRedmond, WA Dianne CoxRedmond, WA Mary MillerRedmond, WA Martha JenkinsKirkland, WA
4.23 Gold 3 1 90.00 Paul HuntressAuburn, WA Lynne PhillipsSammamish, WA Leigh CastoldiRenton, WA Paul EvanoffKent, WA
3.17 Gold 4 2 88.00 Kamlesh BatraMercer Island, WA Shiv BatraMercer Island, WA Marianne TimminsRedmond, WA Elsie NogleBellevue, WA
2.35 Gold 5 84.00 Kenneth HovdaBothell, WA Hugh HendricksonRenton, WA Tim WhiteMercer Island, WA Renae Gunstone-WhiteMercer Island, WA
2.38 Gold 6 3 82.00 Bonnie BrodersPort Townsend, WA Tim BertaSequim, WA Thomas ReisPort Angeles, WA Eileen DeutschPort Townsend, WA
1.78 Gold 4 80.00 Art SilvasRenton, WA Lee SilvasRenton, WA Steven LevySeattle, WA Allen SussmanMercer Island, WA
1.41 Gold 5 75.00 Valerie LycetteIssaquah, WA Christine McKennaEdmonds, WA Elizabeth SaulBellevue, WA Leah SiegSeattle, WA

Recaps

Section C

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
B C B C
18 Edee Rumley Jack Johnson Edgar L'Heureux Diane Griffiths B 1 - - - - - 103.00 0.00 103.00 7.05 Gold
10 Dennis Duryea Dianne Cox Mary Miller Martha Jenkins B 2 - - - - - 99.00 0.00 99.00 5.29 Gold
17 Paul Huntress Lynne Phillips Leigh Castoldi Paul Evanoff C 3 1 - - - - 90.00 0.00 90.00 4.23 Gold
15 Kamlesh Batra Shiv Batra Marianne Timmins Elsie Nogle C 4 2 - - - - 88.00 0.00 88.00 3.17 Gold
1 Kenneth Hovda Hugh Hendrickson Tim White Renae Gunstone-White B 5 - - - - - 84.00 0.00 84.00 2.35 Gold
16 Bonnie Broders Tim Berta Thomas Reis Eileen Deutsch C 6 3 - - - - 82.00 0.00 82.00 2.38 Gold
6 Art Silvas Lee Silvas Steven Levy Allen Sussman C - 4 - - - - 80.00 0.00 80.00 1.78 Gold
2 Valerie Lycette Christine McKenna Elizabeth Saul Leah Sieg C - 5 - - - - 75.00 0.00 75.00 1.41 Gold
5 William Julius Paul Sekulich William Bergh Stephen Brown C - - - - - - 74.00 0.00 74.00 0.96 Red
3 Ernst Staudt Craig Roloff Tommy Bailey Evan Stoll, Jr C - - - - - - 74.00 0.00 74.00 0.72 Red
12 Bill McGeary Paul Conroy Sheryl Clough David Baer B - - - - - - 74.00 0.00 74.00 1.20 Red
21 David Huang Alex Chuang George Tu John Lai Jack Qi C - - - - - - 73.00 0.00 73.00 0.72 Red
4 Allen Custer Roy Ginter Yat Sing Ma Carl Abbott C - - - - - - 70.00 0.00 70.00 0.72 Red
9 Mark McWiggins Craig Von Land Moises Saul Irving Sonkin C - - - - - - 63.00 0.00 63.00 0.72 Red
11 Don McCluskey Terry Tankersley Franklin Pierce Preston Baker C - - - - - - 60.00 0.00 60.00 0.72 Red
19 James Dukelow Jr Ann Romeo Rangie Sylvestre Mary Romeo C - - - - - - 57.00 0.00 57.00 0.48 Red
8 Philip Woo Meg Okada Ray Lepp Penny Lepp C - - - - - - 54.00 0.00 54.00 0.96 Red
14 Marilyn Philips Ivor Philips Kevin Marnell Kimberly Dauphin C - - - - - - 53.00 0.00 53.00 0.72 Red
13 Shawna Cheney Judy Hess Ruthann Quinn Susan Cothern C - - - - - - 42.00 0.00 42.00 0.36 Red
20 Gordon Delf Janet Harvey Sonia Arsene Krishna Rustagi C - - - - - - 39.00 0.00 39.00 0.48 Red
7 Lindsey Smith Joyce Williamson Leslie Milstein Margaret Sebastian C - - - - - - 38.00 0.00 38.00 0.12 Red

Bracket

Bracket available from Fast Results