Aug 20, 2018 - Monday 1:00 pm

Open Swiss Event Summary

Session 2

29.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
25.43 Gold 1 98.00 Eric PanBurnaby, BC Yue SuVancouver, BC Jack LeeRichmond, BC Larry PocockVancouver, BC
19.07 Gold 2 83.00 David HildebrandLake Forest Pk, WA Sun-O HoRedmond, WA Jim AitkenBellevue, WA Stanley RobertsKirkland, WA
14.30 Gold 3 81.00 Nanette NolandBaton Rouge, LA Mike PassellPlano, TX Brad MossDenver, CO Geoff HampsonLas Vegas, NV
10.73 Gold 4 1 78.00 John EmmersonFederal Way, WA Dave WalkerSeattle, WA David BinneySeattle, WA Andrea JamesAuburn, WA
7.88 Gold 5/6 77.00 Robert MorrisHouston, TX Kay EnfieldSanta Fe, NM Polly DunnBellevue, WA Patrick DunnBellevue, WA
7.88 Gold 5/6 77.00 Ray MillerSeattle, WA Scott ChupackSeattle, WA Dave GrubbsSeattle, WA Stephen HoschOlympia, WA David TaylorSeattle, WA
6.36 Gold 7 73.00 Ken ScholesBellevue, WA Sandra ScholesBellevue, WA Barbara NistSeatac, WA Patti HartleyKenmore, WA
6.91 Gold 2 1 66.00 Karen HudesmanSeattle, WA Larry BaumSeattle, WA Paul Wayne EnglishSeattle, WA Judith DubesterSeattle, WA
4.54 Gold 3/4 64.00 John SwansonSeattle, WA Reidun DeckerSeattle, WA Sue AndersonSeattle, WA Cynthia GladSeattle, WA
4.54 Gold 3/4 64.00 John Massman IIISeattle, WA Galen HessonShoreline, WA Kenneth HovdaBothell, WA Paul GelbPalm Springs, CA
3.07 Gold 5 61.00 William CampbellMercer Island, WA Joel FuhrmanKirkland, WA Ross Willingham JrFederal Way, WA Jules BueKent, WA
3.56 Gold 2 53.00 Paul HuntressAuburn, WA Leigh CastoldiRenton, WA Paul EvanoffKent, WA Lynne PhillipsSammamish, WA
2.67 Gold 3 52.00 Allen CusterEdmonds, WA Sonia ArseneLynnwood, WA Yat Sing MaLynnwood, WA Krishna RustagiSeattle, WA
2.00 Gold 4 49.00 Ernst StaudtEverett, WA Evan Stoll, JrKingston, WA Tommy BaileyShoreline, WA Larry PilgerArlington, WA

Recaps

Section A

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
14 Eric Pan Yue Su Jack Lee Larry Pocock A 1 - - - - - 98.00 0.00 98.00 25.43 Gold
3 David Hildebrand Sun-O Ho Jim Aitken Stanley Roberts A 2 - - - - - 83.00 0.00 83.00 19.07 Gold
25 Nanette Noland Mike Passell Brad Moss Geoff Hampson A 3 - - - - - 81.00 0.00 81.00 14.30 Gold
16 John Emmerson Dave Walker David Binney Andrea James B 4 1 - - - - 78.00 0.00 78.00 10.73 Gold
18 Robert Morris Kay Enfield Polly Dunn Patrick Dunn A 5/6 - - - - - 77.00 0.00 77.00 7.88 Gold
29 Ray Miller Scott Chupack Dave Grubbs Stephen Hosch David Taylor A 5/6 - - - - - 77.00 0.00 77.00 7.88 Gold
2 Ken Scholes Sandra Scholes Barbara Nist Patti Hartley A 7 - - - - - 73.00 0.00 73.00 6.36 Gold
28 Mike Levine David Grainger Greg Hinze Eddie Wold Roger Bates A - - - - - - 68.00 0.00 68.00 1.50 Red
24 Suzanne Sax Marty McCune Mary McCune Corrine Joinette A - - - - - - 66.00 0.00 66.00 2.00 Red
26 Dawn Campbell Roger McNay Jon Bartlett Gerry Marshall A - - - - - - 66.00 0.00 66.00 1.50 Red
9 Karen Hudesman Larry Baum Paul Wayne English Judith Dubester C - 2 1 - - - 66.00 0.00 66.00 6.91 Gold
19 Ronald Tracy Donna Bailey Paul Schwaighart Helen Abbott A - - - - - - 66.00 0.00 -2.00 66.00 2.00 Red
17 John Massman III Galen Hesson Kenneth Hovda Paul Gelb B - 3/4 - - - - 64.00 0.00 64.00 4.54 Gold
1 John Swanson Reidun Decker Sue Anderson Cynthia Glad B - 3/4 - - - - 64.00 0.00 64.00 4.54 Gold
6 Renae Gunstone-White Tim White Ken Christiansen David Setterholm A - - - - - - 61.00 0.00 61.00 1.50 Red
11 William Campbell Joel Fuhrman Ross Willingham Jr Jules Bue B - 5 - - - - 61.00 0.00 61.00 3.07 Gold
8 Allan Karro Yen Karro Maureen Schroder Mary Miller B - - - - - - 58.00 0.00 58.00 1.50 Red
27 Ed Ulman Stu Swan Daniel Hoekstra Bjorgvin Kristinsson A - - - - - - 55.00 0.00 55.00 1.50 Red
22 Paul Huntress Leigh Castoldi Paul Evanoff Lynne Phillips C - - 2 - - - 53.00 0.00 53.00 3.56 Gold
4 Jon Neimand Vern Nunnally Christopher Class James Smith A - - - - - - 52.00 0.00 52.00 1.25 Red
5 Allen Custer Sonia Arsene Yat Sing Ma Krishna Rustagi C - - 3 - - - 52.00 0.00 -1.00 52.00 2.67 Gold
10 Ernst Staudt Evan Stoll, Jr Tommy Bailey Larry Pilger C - - 4 - - - 49.00 0.00 49.00 2.00 Gold
12 Art Silvas Lee Silvas David Fulton Steven Levy C - - - - - - 47.00 0.00 47.00 1.00 Red
20 Howard Epley Michael Boruta Thomas Devine Craig Zastera A - - - - - - 47.00 0.00 47.00 1.25 Red
21 Leah Sieg Elizabeth Saul Janet Harvey Bobbie Baronsky C - - - - - - 46.00 0.00 46.00 1.00 Red
15 Michael Hansen Kathy Hansen Diane Caccamise Albert Wilson Jr A - - - - - - 37.00 0.00 37.00 1.00 Red
13 Ann Romeo Judy Davis Karen Rise Karen Madison C - - - - - - 36.00 0.00 36.00 0.50 Red
7 Yuri Wiitala Gert Wiitala Phyllis Newland Timothy Newland C - - - - - - 32.00 0.00 32.00 0.50 Red
23 John Maunder Farhad Nozari Tom McKenna Shameine Ali C - - - - - - 24.00 0.00 24.00

Bracket

Bracket available from Fast Results