Aug 16, 2018 - Thursday 10:00 am

Stratified Open Swiss Teams Event Summary

Session 2

20.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
16.23 Gold 1/2 105.00 Lynne CookRiverview, MI Rose BurkeBloomfield Hls, MI Roberta TraymanNaples, FL Charles TraymanNaples, FL
16.23 Gold 1/2 105.00 Dave FredInterlochen, MI Scott RolandGrand Rapids, MI Walter CasperGrand Rapids, MI Patty FredInterlochen, MI
10.43 Gold 3 98.00 William BostonSault Ste Marie, ON Art PezzuttoOakville, ON Peter SmithSault Ste Marie, ON David J ChiassonSault Ste Marie, ON
7.83 Gold 4 1 95.00 Paul ChristTraverse City, MI Catherine GayKalamazoo, MI William NorthropSchoolcraft, MI Lynn LarsonTraverse City, MI
6.18 Gold 5 93.00 Sally LeveringFrankfort, IL Al LeveringFrankfort, IL Gordon DeckerHinsdale, IL Susan DeckerHinsdale, IL
4.97 Gold 6/7 92.00 Rhonda MonroBeverly Hills, MI Frank Treiber IIIToledo, OH Michael GiordanoCommerce Twp, MI Joe MonroBeverly Hills, MI
4.97 Gold 6/7 92.00 Jonathan FleischmannBloomfield, MI Owen LienOak Park, MI Michael CurleyRockford, MI Robert VartyGrand Rapids, MI
4.94 Gold 2 84.00 Cristi NelsonGrand Rapids, MI Margaret MalenkaGrand Rapids, MI Darryl HarrisonGrand Rapids, MI Joanne FiedlerGrand Rapids, MI
3.71 Gold 3 83.00 David GraffAnn Arbor, MI Katherine GrantRiverview, FL Bob RasmussenAnn Arbor, MI Pamela ZiegelPetoskey, MI
3.51 Gold 4 1 81.00 Louis SlykerRapid City, MI Jerry KulkaKewadin, MI Richard SolemSuttons Bay, MI Arnold BrandtFarmington Hls, MI
2.63 Gold 2 79.00 Patricia BergerChesterfield, MO Elizabeth StephenCharlevoix, MI Barbara ClaggettCharlevoix, MI Philip TilearcioWest Palm Beach, FL

Recaps

Section E

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
11 Lynne Cook Rose Burke Roberta Trayman Charles Trayman A 1/2 - - - - - 105.00 0.00 105.00 16.23 Gold
13 Dave Fred Scott Roland Walter Casper Patty Fred A 1/2 - - - - - 105.00 0.00 105.00 16.23 Gold
6 William Boston Art Pezzutto Peter Smith David J Chiasson A 3 - - - - - 98.00 0.00 98.00 10.43 Gold
8 Paul Christ Catherine Gay William Northrop Lynn Larson B 4 1 - - - - 95.00 0.00 95.00 7.83 Gold
7 Sally Levering Al Levering Gordon Decker Susan Decker A 5 - - - - - 93.00 0.00 93.00 6.18 Gold
15 Jonathan Fleischmann Owen Lien Michael Curley Robert Varty A 6/7 - - - - - 92.00 0.00 92.00 4.97 Gold
1 Rhonda Monro Frank Treiber III Michael Giordano Joe Monro A 6/7 - - - - - 92.00 0.00 92.00 4.97 Gold
14 Mark Bendure Robert Bitterman Ewoud Van Goch Dwight Bender A - - - - - - 89.00 0.00 89.00 1.90 Red
2 Cristi Nelson Margaret Malenka Darryl Harrison Joanne Fiedler B - 2 - - - - 84.00 0.00 84.00 4.94 Gold
20 Robert Korten Robert Houtrow Lowell Seyburn David Whitehouse B - - - - - - 84.00 0.00 40.00 84.00 0.76 Red
9 David Graff Katherine Grant Bob Rasmussen Pamela Ziegel B - 3 - - - - 83.00 0.00 83.00 3.71 Gold
12 Louis Slyker Jerry Kulka Richard Solem Arnold Brandt C - 4 1 - - - 81.00 0.00 81.00 3.51 Gold
10 Patricia Berger Elizabeth Stephen Barbara Claggett Philip Tilearcio C - - 2 - - - 79.00 0.00 79.00 2.63 Gold
17 Dennis Carman Susan Bailey Carman Barbara Heller Bob Heller A - - - - - - 77.00 0.00 77.00 1.14 Red
3 Gerald Gray Barbara Gray Jan Garthe Theodore Robinson A - - - - - - 76.00 0.00 76.00 1.90 Red
4 Charlotte Kartsonis Linda Reeder Ann Dickman-Pullman Brenda Jaffe A - - - - - - 71.00 0.00 71.00 1.33 Red
16 Phil Reynolds Frederick Sill Drusilla Kierzek Elizabeth Miller C - - - - - - 65.00 0.00 65.00 0.76 Red
19 Kathy Twomey Mary Ellen Nickodemus Ed Dolan Kitty Dolan C - - - - - - 51.00 0.00 5.00 51.00 0.38 Red
18 Arnold Black Jeannine Black Cecil Henry Walter Filak C - - - - - - 42.00 0.00 42.00 0.76 Red
5 Noreen Franklin Linda Butt Jennifer Street Susan Wark C - - - - - - 33.00 0.00 33.00 0.38 Red

Bracket

Bracket available from Fast Results