Aug 12, 2018 - Sunday 10:00 am

Sunday Stratified A/AX Swiss Teams Event Summary

Session 2

22.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A X VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
18.70 Silver 1 95.00 Robert MorrisHouston, TX Eddie WoldHouston, TX Pat LevyHouston, TX Mary Pat GentryHouston, TX Patti MullendoreHouston, TX
14.03 Silver 2 1 89.00 Daniel JacksonSpring, TX Mike DoyleKaty, TX John EricksonThe Woodlands, TX Ralda St PierreHouston, TX
10.52 Silver 3 84.00 Randall LakeHouston, TX Vinh TranHouston, TX Georgiana GatesHouston, TX Victor SittonSugar Land, TX
7.89 Silver 4 81.00 Tom BreedKingwood, TX Joe QuinnSugar Land, TX Ron LaCourGeorgetown, TX Stephen ToplanskyHouston, TX
7.47 Silver 5 2 76.00 Thomas RushHouston, TX Evan MartiHouston, TX Suvabrata BiswasKaty, TX David TicenVictoria, TX
5.34 Silver 6 71.00 Timucin ErkocHouston, TX Ann Brinker SchwallHouston, TX L LairdSugar Land, TX W LeaseRichmond, TX
5.60 Silver 3 67.00 David GoldfarbHouston, TX Harry ElliottCypress, TX James AndreSugar Land, TX Lily AndreSugar Land, TX
4.20 Silver 4 63.00 Hans StrohmerHouston, TX Donald VarvelCorpus Christi, TX Eleanor SherwynCorpus Christi, TX Nancy StrohmerHouston, TX
3.09 Silver 5/6 58.00 Ann McDougalHouston, TX Anton (Tony) HaddadHouston, TX James BreihanHouston, TX Laura JonesKaty, TX
3.09 Silver 5/6 58.00 Ron BrownHouston, TX Judy BrownHouston, TX Bill RileyKingwood, TX Nancy RileyKingwood, TX

Recaps

Section A

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A X A X
11 Robert Morris Eddie Wold Pat Levy Mary Pat Gentry Patti Mullendore A 1 - - - - - 95.00 0.00 95.00 18.70 Silver
4 Daniel Jackson Mike Doyle John Erickson Ralda St Pierre X 2 1 - - - - 89.00 0.00 89.00 14.03 Silver
15 Randall Lake Vinh Tran Georgiana Gates Victor Sitton A 3 - - - - - 84.00 0.00 84.00 10.52 Silver
22 Tom Breed Joe Quinn Ron LaCour Stephen Toplansky A 4 - - - - - 81.00 0.00 81.00 7.89 Silver
14 Thomas Rush Evan Marti Suvabrata Biswas David Ticen X 5 2 - - - - 76.00 0.00 76.00 7.47 Silver
6 Timucin Erkoc Ann Brinker Schwall L Laird W Lease A 6 - - - - - 71.00 0.00 71.00 5.34 Silver
19 Eric Snow Toni Snow Jane Armstrong Betty Starzec A - - - - - - 68.00 0.00 68.00 1.08 Silver
8 David Goldfarb Harry Elliott James Andre Lily Andre X - 3 - - - - 67.00 0.00 67.00 5.60 Silver
13 Hans Strohmer Donald Varvel Eleanor Sherwyn Nancy Strohmer X - 4 - - - - 63.00 0.00 63.00 4.20 Silver
17 Sally Wheeler Buddy Hanby Kerr Godfrey Phillip Grothus A - - - - - - 60.00 0.00 60.00 1.08 Silver
10 Ron Brown Judy Brown Bill Riley Nancy Riley X - 5/6 - - - - 58.00 0.00 58.00 3.09 Silver
5 Ann McDougal Anton (Tony) Haddad James Breihan Laura Jones X - 5/6 - - - - 58.00 0.00 58.00 3.09 Silver
21 Ellen Hessel Ira Hessel Dan Morse Gil Micheletti A - - - - - - 55.00 0.00 55.00 1.08 Silver
9 Daniel Leightman Mildred Breed Betty Freedman Jolie Hess A - - - - - - 52.00 0.00 52.00 0.72 Silver
20 Dolores Aquino Vern Schmidt John Du Bose Jr Terry Currie X - - - - - - 49.00 0.00 49.00 0.72 Silver
7 Mack Meigs Mark Meigs Joe Boutros Edwin Zwald X - - - - - - 48.00 0.00 48.00 0.72 Silver
3 Susan Kaplan Alfred Fortier III Betsy Dubose Sandra Clark X - - - - - - 48.00 0.00 48.00 0.72 Silver
18 Ralph Herz David Dyer Shih-Ming Yang Shou Chao X - - - - - - 46.00 0.00 46.00 0.72 Silver
2 Siraj Jiwani Syed R Naqvi Romeo Bodrogi-Podoaba Linda Rensi X - - - - - - 42.00 0.00 42.00 0.72 Silver
12 Steven Bell Raj Pruthi Mike Davis Karen Fireman X - - - - - - 38.00 0.00 38.00 0.72 Silver
16 David Littmann Sharon Haley Pamela White Elizabeth Ghrist X - - - - - - 37.00 0.00 37.00 0.72 Silver
1 Ashok Shingavi Madhusudan Patel Gulzar Mitha David Richard X - - - - - - 35.00 0.00 35.00 0.72 Silver

Bracket

Bracket available from Fast Results