Jun 03, 2018 - Sunday 10:00 am

Stratified Open Swiss Teams Event Summary

Session 2

20.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
8.25 Silver 1 112.00 Leo LaSotaGlen Burnie, MD David RudermanBurtonsville, MD Brad TheurerGaithersburg, MD Lyle Poe JrEllicott City, MD
6.19 Silver 2 89.00 Rusty KraussVienna, VA Mark ShawColumbia, MD Martin GrafChevy Chase, MD Barry FalgoutSilver Spring, MD
5.57 Silver 3 1 1 76.00 Johnny MarshSpringfield, VA Jane MarshSpringfield, VA Robert LeedomGlenwood, MD Jacqueline LeedomGlenwood, MD
4.18 Silver 4 2 2 74.00 John BlodgettJefferson, MD Daniel MorganVienna, VA David GoldfrankFalls Church, VA David LindleyAlexandria, VA
3.13 Silver 5 3 70.00 Jeffrey HalleLaurel, MD Sorina NegulescuEllicott City, MD Richard WissingColumbia, MD Peter Van ZijlHanover, MD
2.35 Silver 6/7 4 67.00 John MoserNorristown, PA David GrabinerColumbia, MD Art McCannFinksburg, MD Edward RothenheberSevern, MD
2.21 Silver 6/7 67.00 Andris StraussAbingdon, MD Marie Burgess-StraussAbingdon, MD Zeke LetellierCrofton, MD James GeistOlney, MD
1.86 Silver 5 66.00 Thomas PetersDayton, MD Mary PetersDayton, MD Renate ConlonSevern, MD Ronald ConlonSevern, MD
2.14 Silver 3 65.00 Bruce CheneyFallston, MD Sam SteinBaltimore, MD David SiegelSilver Spring, MD Darlyn CounihanSilver Spring, MD
1.60 Silver 4 63.00 William NeumannColumbia, MD Mark BrennerBaltimore, MD Stuart HorwitzBaltimore, MD Charles StewartColumbia, MD
1.27 Silver 5 59.00 Susan KennedyYork, PA Matt ShermanMechanicsburg, PA Malin CastronuovoYork, PA Patricia Grimek-StoverYork, PA

Recaps

Section SS

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
19 Leo LaSota David Ruderman Brad Theurer Lyle Poe Jr A 1 - - - - - 112.00 0.00 112.00 8.25 Silver
15 Rusty Krauss Mark Shaw Martin Graf Barry Falgout A 2 - - - - - 89.00 0.00 89.00 6.19 Silver
4 Johnny Marsh Jane Marsh Robert Leedom Jacqueline Leedom C 3 1 1 - - - 76.00 0.00 76.00 5.57 Silver
10 John Blodgett Daniel Morgan David Goldfrank David Lindley C 4 2 2 - - - 74.00 0.00 74.00 4.18 Silver
18 Jeffrey Halle Sorina Negulescu Richard Wissing Peter Van Zijl B 5 3 - - - - 70.00 0.00 70.00 3.13 Silver
13 John Moser David Grabiner Art McCann Edward Rothenheber B 6/7 4 - - - - 67.00 0.00 67.00 2.35 Silver
7 Andris Strauss Marie Burgess-Strauss Zeke Letellier James Geist A 6/7 - - - - - 67.00 0.00 67.00 2.21 Silver
16 Thomas Peters Mary Peters Renate Conlon Ronald Conlon B - 5 - - - - 66.00 0.00 66.00 1.86 Silver
2 Bruce Cheney Sam Stein David Siegel Darlyn Counihan C - - 3 - - - 65.00 0.00 65.00 2.14 Silver
11 William Neumann Mark Brenner Stuart Horwitz Charles Stewart C - - 4 - - - 63.00 0.00 63.00 1.60 Silver
14 Richard Ash Dede Flieder Elaine Jacobson John Becker B - - - - - - 60.00 0.00 60.00 0.90 Silver
3 Susan Kennedy Matt Sherman Malin Castronuovo Patricia Grimek-Stover C - - 5 - - - 59.00 0.00 59.00 1.27 Silver
17 Kim Gandy Cate Frezza William Lowry Robert O Connor C - - - - - - 52.00 0.00 52.00 0.90 Silver
12 Sandy Sheffler Noreen Hickey-Schiappa Tanya Rodich Marcia Goggans C - - - - - - 51.00 0.00 51.00 0.90 Silver
1 Edgar Rounds Ruth Shilkret Jill Kolody Martha Riviere C - - - - - - 45.00 0.00 45.00 0.30 Silver
9 Leslie Dorsey Rosalie Zaia June Schneider Lannetta Schmidt C - - - - - - 44.00 0.00 44.00 0.30 Silver
6 Lorne Ginn Linda Wish Joanne Frankenfeld Carol Carty C - - - - - - 43.00 0.00 43.00 0.60 Silver
5 Paul Reamer Susan Kolodner Patricia Murty Arlene Bearman C - - - - - - 43.00 0.00 43.00 0.60 Silver
8 Lewis Maddock Ruth Ellen Maddock Andrew Swaim Katherine Lehman C - - - - - - 37.00 0.00 37.00 0.60 Silver
20 Susan Dipaula Doris Cannon Andrew Birznieks Norma Taquino C - - - - - - 17.00 0.00 17.00 0.30 Silver

Bracket

Bracket available from Fast Results