May 28, 2018 - Monday 2:00 pm

Stratified A/B/C Swiss Event Summary

Session 2

13.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
8.05 Gold 1 162.00 Jim MahaffeyWinter Park, FL Gary CohlerDelray Beach, FL Jay Whipple IIIBoca Grande, FL Janice Seamon-MolsonHollywood, FL Sam LevNew York, NY Daniel LevNew York, NY
6.04 Gold 2 125.00 Gaylor KasleBoca Raton, FL Barbara KasleBoca Raton, FL Joshua DonnLas Vegas, NV Simon Hult Simon Ekenberg
4.53 Gold 3 122.00 Justin LallCharlotte, NC Sylvia MossBoca Raton, FL Shan HuangMelbourne, FL Kevin DwyerMelbourne, FL
4.66 Gold 4 1 108.00 Stephen WrightEdgewater, FL Joan HendersonVero Beach, FL Sanford RobbinsPompano Beach, FL Peter JargowskyBoca Raton, FL
2.68 Gold 5 106.00 Scot SmithFt Myers Beach, FL Judy KayFort Myers, FL Richard FletcherCape Coral, FL Oyar MillerEstero, FL Miles ThomsonCape Coral, FL
3.50 Gold 2 90.00 Helena FineNaples, FL William BedardNaples, FL Louis Trautwein IIINaples, FL Richard NovosadLabelle, FL
3.27 Gold 3 1 78.00 Pat McKittrickClearwater, FL Joanne WhartonClearwater, FL Babs ThackerClearwater, FL Dar WebbSt Petersburg, FL
2.45 Gold 4 2 77.00 Rona LakeNaples, FL Georgia PopeBonita Springs, FL Mary PeredaMiami, FL Sylvia BlauCoconut Grove, FL
1.84 Gold 3 72.00 Louise AndersonFort Myers, FL Sharon HerronFort Myers, FL Rodney JuddFort Myers, FL Dorsett JuddFort Myers, FL

Recaps

Section A

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
8 Jim Mahaffey Gary Cohler Jay Whipple III Janice Seamon-Molson Sam Lev Daniel Lev A 1 - - - - - 162.00 0.00 162.00 8.05 Gold
5 Gaylor Kasle Barbara Kasle Joshua Donn Simon Hult Simon Ekenberg A 2 - - - - - 125.00 0.00 125.00 6.04 Gold
6 Justin Lall Sylvia Moss Shan Huang Kevin Dwyer A 3 - - - - - 122.00 0.00 122.00 4.53 Gold
9 Stephen Wright Joan Henderson Sanford Robbins Peter Jargowsky B 4 1 - - - - 108.00 0.00 108.00 4.66 Gold
4 Scot Smith Judy Kay Richard Fletcher Oyar Miller Miles Thomson A 5 - - - - - 106.00 0.00 106.00 2.68 Gold
7 Helena Fine William Bedard Louis Trautwein III Richard Novosad B - 2 - - - - 90.00 0.00 90.00 3.50 Gold
12 Pat McKittrick Joanne Wharton Babs Thacker Dar Webb C - 3 1 - - - 78.00 0.00 78.00 3.27 Gold
11 Rona Lake Georgia Pope Mary Pereda Sylvia Blau C - 4 2 - - - 77.00 0.00 77.00 2.45 Gold
1 Louise Anderson Sharon Herron Rodney Judd Dorsett Judd C - - 3 - - - 72.00 0.00 72.00 1.84 Gold
2 Donna Eskra Barbara Franks Jane Austermiller Aimee Snyder C - - - - - - 69.00 0.00 69.00 0.84 Red
3 Michele Marks Ruthie Derrick Judy Earl Paula Babcock C - - - - - - 64.00 0.00 64.00 0.84 Red
10 Tommye Fleming Patrick Arnall Carole Bondi Richard Bondi C - - - - - - 61.00 0.00 61.00 0.42 Red
13 Brenda Kefauver Marlene Mackinnon Theresa Hernandez William Leh C - - - - - - 36.00 0.00 36.00

Bracket

Bracket available from Fast Results