Jun 03, 2018 - Sunday 10:30 am

A/X/Y Swiss Teams Event Summary

Session 2

29.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
25.43 Gold 1 144.00 Gaylor KasleBoca Raton, FL Simon Hult Simon Ekenberg Barbara KasleBoca Raton, FL Joshua DonnLas Vegas, NV
19.07 Gold 2 142.00 Jacek PszczolaChapel Hill, NC Michal Nowosadzki Jacek Kalita Bartosz Chmurski Piotr Tuczynski
14.30 Gold 3 129.00 Jo Anne CasenDelray Beach, FL Corey KrantzDelray Beach, FL Shannon CappellettiDelray Beach, FL John MoschellaWinter Springs, FL Jay CohodesSunrise, FL James MilamIdaho Falls, ID
10.73 Gold 4 125.00 Lynda NitabachN Plainfield, NJ Gavin WolpertPalm Beach Gdns, FL Jeff MeckstrothClearwater Bch, FL Kevin BathurstPalm Bch Gdns, FL
7.88 Gold 5/6 119.00 Jim MahaffeyWinter Park, FL Gary CohlerDelray Beach, FL Sam LevNew York, NY Daniel LevNew York, NY John HurdNew York, NY
7.88 Gold 5/6 119.00 Rahn SmithBrandon, FL Sharon HortonLakeland, FL Terry McHenrySarasota, FL Gen GeigerSarasota, FL
6.36 Gold 7 118.00 Justin LallCharlotte, NC Sylvia MossBoca Raton, FL Shan HuangMelbourne, FL Kevin DwyerMelbourne, FL
11.75 Gold 1/2 106.00 Benjamin EisenbergBoca Raton, FL Susan EisenbergBoca Raton, FL Nancy BenamatiDelray Beach, FL John BortinsDelray Beach, FL
11.75 Gold 1/2 106.00 Barry DavisNaples, FL Peter BouyeaBurlington, VT Michael CampbellEstero, FL Raymond DepewNaples, FL
7.55 Gold 3 100.00 Paul FreibergNaples, FL Melanie SchaengoldNaples, FL Jack Brawner JrNaples, FL Neil SelvinNaples, FL
5.66 Gold 4 96.00 Samuel PhillipsLargo, FL Lowell PhillipsNorth Potomac, MD Jack BonneyVenice, FL Dianne BonneyVenice, FL
4.47 Gold 5 90.00 Scot SmithFt Myers Beach, FL Oyar MillerEstero, FL Jim MaxwellVenice, FL Ann TurnerNokomis, FL
4.83 Gold 1/2 77.00 Marlyn WardenEstero, FL Susan MulhollandFort Myers, FL Joan StanchekBranchville, NJ Tamar OdellHighland, NY
4.83 Gold 1/2 77.00 James TurnerBradenton, FL Mary Lou TurnerBradenton, FL Les MuranyiBradenton, FL Susan BrillBradenton, FL
3.11 Gold 3 66.00 Dennis WalshMashpee, MA Eleonore FreihoferMashpee, MA Victor LawrenceOsprey, FL Dev PathakBradenton, FL
2.33 Gold 4 57.00 Guy GermerNaples, FL Trixie Dorsett GermerNaples, FL Richard CantonNaples, FL Vincent SottosantiNaples, FL

Recaps

Section A

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
23 Gaylor Kasle Simon Hult Simon Ekenberg Barbara Kasle Joshua Donn A 1 - - - - - 144.00 0.00 144.00 25.43 Gold
26 Jacek Pszczola Michal Nowosadzki Jacek Kalita Bartosz Chmurski Piotr Tuczynski A 2 - - - - - 142.00 0.00 142.00 19.07 Gold
24 Jo Anne Casen Corey Krantz Shannon Cappelletti John Moschella Jay Cohodes James Milam A 3 - - - - - 129.00 0.00 129.00 14.30 Gold
17 Lynda Nitabach Gavin Wolpert Jeff Meckstroth Kevin Bathurst A 4 - - - - - 125.00 0.00 125.00 10.73 Gold
1 Jim Mahaffey Gary Cohler Sam Lev Daniel Lev John Hurd A 5/6 - - - - - 119.00 0.00 119.00 7.88 Gold
5 Rahn Smith Sharon Horton Terry McHenry Gen Geiger A 5/6 - - - - - 119.00 0.00 119.00 7.88 Gold
29 Justin Lall Sylvia Moss Shan Huang Kevin Dwyer A 7 - - - - - 118.00 0.00 118.00 6.36 Gold
28 Mike Cappelletti Lee Bukstel Michael Wolf Sally Meckstroth A - - - - - - 114.00 0.00 114.00 2.00 Red
15 Frank Hacker Jim Burt Angela Kaiser Bev Nelson A - - - - - - 113.00 0.00 113.00 2.00 Red
11 Benjamin Eisenberg Susan Eisenberg Nancy Benamati John Bortins B - 1/2 - - - - 106.00 0.00 106.00 11.75 Gold
22 Barry Davis Peter Bouyea Michael Campbell Raymond Depew B - 1/2 - - - - 106.00 0.00 106.00 11.75 Gold
12 Paul Freiberg Melanie Schaengold Jack Brawner Jr Neil Selvin B - 3 - - - - 100.00 0.00 100.00 7.55 Gold
10 Samuel Phillips Lowell Phillips Jack Bonney Dianne Bonney B - 4 - - - - 96.00 0.00 96.00 5.66 Gold
4 David Rogers Sandy McCay Roberta Trayman Charles Trayman A - - - - - - 91.00 0.00 91.00 1.50 Red
6 Scot Smith Oyar Miller Jim Maxwell Ann Turner B - 5 - - - - 90.00 0.00 90.00 4.47 Gold
8 Roger Banks Kenneth Abelson Mary Sauer Stanley Pienczykowski A - - - - - - 89.00 0.00 89.00 1.50 Red
2 Chris Coffman Roger Coffman Eileen Abramson James Sampson B - - - - - - 84.00 0.00 84.00 1.00 Red
21 John Vega Louis Trautwein III Edward Kemnitzer Chris Shanklin B - - - - - - 80.00 0.00 80.00 1.25 Red
18 Marlyn Warden Susan Mulholland Joan Stanchek Tamar Odell C - - 1/2 - - - 77.00 0.00 77.00 4.83 Gold
25 James Turner Mary Lou Turner Les Muranyi Susan Brill C - - 1/2 - - - 77.00 0.00 77.00 4.83 Gold
13 Richard Fletcher Miles Thomson Judy Kay Edith Cagney B - - - - - - 71.00 0.00 71.00 1.00 Red
14 Dennis Walsh Eleonore Freihofer Victor Lawrence Dev Pathak C - - 3 - - - 66.00 0.00 66.00 3.11 Gold
16 Guy Germer Trixie Dorsett Germer Richard Canton Vincent Sottosanti C - - 4 - - - 57.00 0.00 57.00 2.33 Gold
20 Betty Ellingson Jean Mutter Daryl Drew Ann Farrell C - - - - - - 56.00 0.00 56.00 1.00 Red
9 Carl Dahl Jr Sanford Robbins David Bruckman Won Yang B - - - - - - 52.00 0.00 52.00 0.50 Red
27 Sandra Juhansoo Keith Gellman Kay Egner Theodore Egner C - - - - - - 51.00 0.00 51.00 0.50 Red
19 Laura Palmer Gail Ostermann Betsy Bunting Charles Burnett C - - - - - - 50.00 0.00 50.00 0.75 Red
3 Wayne Humphrey Tracy Nolan William Bedard Helena Fine C - - - - - - 47.00 0.00 47.00 0.75 Red
7 Sarah Penn Bobbi Rossi Don Smith Angela Smith C - - - - - - 41.00 0.00 41.00 0.50 Red

Bracket

Bracket available from Fast Results