May 24, 2018 - Thursday 10:00 am

Magenta Swiss Teams Event Summary

Session 2

14.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
8.40 Gold 1 94.00 Roger AndersonEagan, MN Sharon AndersonEagan, MN Warren CederborgVisalia, CA Suzanne CederborgVisalia, CA
6.30 Gold 2 1 84.00 Sharon MarisSpirit Lake, IA Marion McDonaldSpirit Lake, IA Phillip CumminsCoralville, IA Karen CumminsCoralville, IA
4.73 Gold 3 2 74.00 Dennis CerkvenikMinnetonka, MN William VoedischMarine, MN Grant DuffrinRoseville, MN Joseph BrowanMaplewood, MN
3.54 Gold 4 70.00 Michael CasselRoseville, MN Scott HillerNaples, FL Brian CrossleyEagan, MN Barry PurringtonEagan, MN
2.80 Gold 5 69.00 Thomas SmithPlymouth, MN Rita XistrisPlymouth, MN Ann NordengWaunakee, WI Richard NordengWaunakee, WI
2.95 Gold 3 1 64.00 Sheri FrenchPine Island, MN Thomas GrigoleitRochester, MN Iva NelsonWabasha, MN Becky HamiltonWabasha, MN
2.21 Gold 4 63.00 Michael FladerEagan, MN Nivin MacMillanWayzata, MN Joel KramerMinneapolis, MN Jill FladerSaint Paul, MN

Recaps

Section A

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
13 Roger Anderson Sharon Anderson Warren Cederborg Suzanne Cederborg A 1 - - - - - 94.00 0.00 94.00 8.40 Gold
14 Sharon Maris Marion McDonald Phillip Cummins Karen Cummins B 2 1 - - - - 84.00 0.00 84.00 6.30 Gold
4 Dennis Cerkvenik William Voedisch Grant Duffrin Joseph Browan B 3 2 - - - - 74.00 0.00 74.00 4.73 Gold
3 Michael Cassel Scott Hiller Brian Crossley Barry Purrington A 4 - - - - - 70.00 0.00 70.00 3.54 Gold
9 Thomas Smith Rita Xistris Ann Nordeng Richard Nordeng A 5 - - - - - 69.00 0.00 69.00 2.80 Gold
12 Charles Lynn Jr Marilyn Davis Hennon Jim Wattenbarger Bernie Fromm A - - - - - - 68.00 0.00 68.00 1.47 Red
2 Sheri French Thomas Grigoleit Iva Nelson Becky Hamilton C - 3 1 - - - 64.00 0.00 64.00 2.95 Gold
8 Michael Flader Nivin MacMillan Joel Kramer Jill Flader B - 4 - - - - 63.00 0.00 63.00 2.21 Gold
5 Warren Nelson Dean Montgomery Dianne Carr Larry Uttley B - - - - - - 50.00 0.00 50.00 1.26 Red
10 Linda Brammer Barb Zipoy Cindy Moat Ann House B - - - - - - 47.00 0.00 47.00 0.63 Red
11 Bernice Blaske Jim Larsen Sandra Lyons Jane Schoening C - - - - - - 46.00 0.00 46.00 0.84 Red
6 Diane Henson Polly Schoning Roman Rommelfanger Joan Kilger B - - - - - - 42.00 0.00 42.00 0.84 Red
7 Julia Douglas Judy Niesing William Anderson Ronald Niesing C - - - - - - 36.00 0.00 36.00 0.42 Red
1 Colleen Stacey Judith Argue Joanne Lutter June Lamb Kmiecik C - - - - - - 33.00 0.00 33.00

Bracket

Bracket available from Fast Results