May 28, 2018 - Monday 10:00 am

Memorial Day A/X/Y Swiss Teams Event Summary

Session 2

21.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A X Y VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
23.80 Gold 1 1 107.00 B Wayne Stuart IIIRaleigh, NC Jon RiceGarner, NC Dwight MeredithGreensboro, NC George WoltmanBlowing Rock, NC
17.85 Gold 2 76.00 Jeff MeckstrothClearwater Bch, FL Josef BlassChapel Hill, NC Jacek PszczolaChapel Hill, NC Eric RodwellClearwater, FL Jacek Kalita Michal Nowosadzki
11.72 Gold 3/4 74.00 Paul BenedictPikesville, MD Lynn JonesTimonium, MD Andrew GofreedLa Plata, MD Muh-Sha CrawfordVirginia Beach, VA
11.72 Gold 3/4 74.00 Rose MeltzerChapel Hill, NC Alex HudsonRaleigh, NC Peter J Boyd-BowmanGreensboro, NC Nikolay DemirevArlington Hgts, IL Vladimir Marashev
10.71 Gold 5 2 73.00 Linda MarshallBethesda, MD Monique SmithArlington, VA Avril RodneyFairfax, VA David RodneyFairfax, VA
6.80 Gold 6 69.00 Stan SchenkerHerndon, VA David MiltonHerndon, VA David SabourinOttawa, ON Michael KovacichStone Mountain, GA Robert WhiteRaleigh, NC Jonathan SteinbergToronto, ON
8.03 Gold 3 1 65.00 Gail DupreeCary, NC Ann LockhartCary, NC Kenneth DyeApex, NC Betsy MebaneCary, NC
6.02 Gold 4 2 61.00 Glen AndersonRaleigh, NC James McKinneyCarol Stream, IL Vladimir StemkovskiHolly Springs, NC Tatyana StemkovskiHolly Springs, NC
4.76 Gold 5 57.00 Paul Johnson IIIFour Oaks, NC Lee JohnsonFour Oaks, NC Larry HardingHampstead, NC Sarah McMertySouthern Pines, NC
3.57 Gold 3 49.00 Andrew JengJohns Creek, GA Francine MoringColumbia, SC Richard SmithSpartanburg, SC Richard JengJohns Creek, GA

Recaps

Section G

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A X Y A X Y
11 B Wayne Stuart III Jon Rice Dwight Meredith George Woltman X 1 1 - - - - 107.00 0.00 107.00 23.80 Gold
3 Jeff Meckstroth Josef Blass Jacek Pszczola Eric Rodwell Jacek Kalita Michal Nowosadzki A 2 - - - - - 76.00 0.00 76.00 17.85 Gold
21 Rose Meltzer Alex Hudson Peter J Boyd-Bowman Nikolay Demirev Vladimir Marashev A 3/4 - - - - - 74.00 0.00 74.00 11.72 Gold
10 Paul Benedict Lynn Jones Andrew Gofreed Muh-Sha Crawford A 3/4 - - - - - 74.00 0.00 74.00 11.72 Gold
7 Linda Marshall Monique Smith Avril Rodney David Rodney X 5 2 - - - - 73.00 0.00 73.00 10.71 Gold
20 Stan Schenker David Milton David Sabourin Michael Kovacich Robert White Jonathan Steinberg A 6 - - - - - 69.00 0.00 69.00 6.80 Gold
16 Dan Fowler Fred King Olin Hubert Hugh Brown Jr A - - - - - - 68.00 0.00 68.00 1.50 Red
2 Gail Dupree Ann Lockhart Kenneth Dye Betsy Mebane Y - 3 1 - - - 65.00 0.00 65.00 8.03 Gold
4 Randy Joyce Kay Joyce Tom Rutledge Ellen Allen Bill Wisdom Jerry Helms A - - - - - - 65.00 0.00 65.00 1.50 Red
18 Alix Taylor Joy McKenzie-Smith Mike Cappelletti Adam Grossack A - - - - - - 65.00 0.00 65.00 1.50 Red
14 Glen Anderson James McKinney Vladimir Stemkovski Tatyana Stemkovski Y - 4 2 - - - 61.00 0.00 61.00 6.02 Gold
13 Paul Johnson III Lee Johnson Larry Harding Sarah McMerty X - 5 - - - - 57.00 0.00 1.00 57.00 4.76 Gold
17 Gerrianne Mason Brian Mason Marc Warner Anam Tebha X - - - - - - 53.00 0.00 53.00 1.25 Red
6 Alan Senzel Walter Stein Susan Winkler Lois Mendell X - - - - - - 51.00 0.00 51.00 1.50 Red
12 Andrew Jeng Francine Moring Richard Smith Richard Jeng Y - - 3 - - - 49.00 0.00 49.00 3.57 Gold
1 Clay Hamner Michael Ventura Mary Vickers Lee Laske Y - - - - - - 46.00 0.00 46.00 1.25 Red
9 John Torrey Andrea Roitman Thomas Roberg Peggy Haigler Y - - - - - - 45.00 0.00 45.00 0.75 Red
19 John Cobb Jr John Marriott Jr Audrey Shull Lance Shull X - - - - - - 42.00 0.00 42.00 1.00 Red
5 Nicolas Karamaoun Rich Regan Sten Ternblad Birgitta Ternblad Y - - - - - - 39.00 0.00 39.00 0.50 Red
8 Barton Bloom Steve Callihan Karen Callihan Mette Smith X - - - - - - 38.00 0.00 38.00 0.50 Red
15 John Cotty Purnima Gupta Harriet Spiegel Frank Hund Y - - - - - - 24.00 0.00 24.00 0.50 Red

Bracket

Bracket available from Fast Results