Apr 05, 2018 - Thursday 9:30 am

Open Swiss Teams Event Summary

Session 2

20.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A X Y VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
19.25 Gold 1 86.00 George UrquhartKenosha, WI John WinterRacine, WI Paul KarasElm Grove, WI Paul SchroederWind Lake, WI
14.44 Gold 2 83.00 Lucille JenkinsRockford, IL David JenkinsRockford, IL Meyer AbarbanelBelvidere, IL Richard WhitsittRockford, IL
10.83 Gold 3 81.00 Judy RiehsBuffalo Grove, IL William McFallNew Berlin, WI John SchwartzPlano, TX Bruce BengtsonPark Ridge, IL
8.12 Gold 4 74.00 Frank PancoeWheaton, IL Joseph StokesChicago, IL L James PhillipsChicago, IL David JoyceKenilworth, IL
7.22 Gold 5 1 72.00 John GoringFrankfort, IL Janet HickersonChicago, IL Michael AirdoOak Park, IL George KlemicBensenville, IL
5.50 Gold 6 69.00 Larry CohenElmhurst, IL Adrienne CohenElmhurst, IL Suzi SubeckGlenview, IL Jerry PoliquinGurnee, IL Don LusskyElmhurst, IL Stanton SubeckGlenview, IL
5.42 Gold 2 66.00 Marc PassmanSkokie, IL Georgann HumphreyHighland Park, IL Judith FreemanNorthbrook, IL Julie KoslowNorthbrook, IL
4.06 Gold 3 64.00 Rick SchoenfieldWestchester, IL Robert MaxsonRiver Forest, IL Steve KreinerChicago, IL David BogolubDeerfield, IL
3.05 Gold 4 1 54.00 William OmdahlMadison, WI David RaittMadison, WI Michael RoederMadison, WI Charles RobinsonWausau, WI
2.17 Gold 2 51.00 Carl HartnessPlymouth, MN Janice HartnessPlymouth, MN Lee PetzoldKenosha, WI Donald UrquhartKenosha, WI

Recaps

Section A

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A X Y A X Y
11 George Urquhart John Winter Paul Karas Paul Schroeder A 1 - - - - - 86.00 0.00 86.00 19.25 Gold
5 Lucille Jenkins David Jenkins Meyer Abarbanel Richard Whitsitt A 2 - - - - - 83.00 0.00 83.00 14.44 Gold
19 Judy Riehs William McFall John Schwartz Bruce Bengtson A 3 - - - - - 81.00 0.00 81.00 10.83 Gold
12 Frank Pancoe Joseph Stokes L James Phillips David Joyce A 4 - - - - - 74.00 0.00 74.00 8.12 Gold
10 John Goring Janet Hickerson Michael Airdo George Klemic X 5 1 - - - - 72.00 0.00 72.00 7.22 Gold
16 Larry Cohen Adrienne Cohen Suzi Subeck Jerry Poliquin Don Lussky Stanton Subeck A 6 - - - - - 69.00 0.00 69.00 5.50 Gold
2 Mary Jane Schindler Will Engel Patricia Benedict Catherine Wright A - - - - - - 66.00 0.00 66.00 2.00 Red
6 Marc Passman Georgann Humphrey Judith Freeman Julie Koslow X - 2 - - - - 66.00 0.00 66.00 5.42 Gold
7 Rick Schoenfield Robert Maxson Steve Kreiner David Bogolub X - 3 - - - - 64.00 0.00 64.00 4.06 Gold
1 William Malesevich Michele Foran Chris Benson Joan Stein A - - - - - - 63.00 0.00 63.00 2.00 Red
15 John Russell Steve Neumueller Norman Coombs David Rockenfield A - - - - - - 60.00 0.00 60.00 1.50 Red
3 Richard Nordeng Ann Nordeng Matt Zebell Stan Fuhrmann A - - - - - - 59.00 0.00 59.00 1.50 Red
18 Marlene Konik Rosanne Schabinger Annette Caron Betsy Downs A - - - - - - 58.00 0.00 58.00 1.00 Red
17 William Omdahl David Raitt Michael Roeder Charles Robinson Y - 4 1 - - - 54.00 0.00 54.00 3.05 Gold
14 Carl Hartness Janice Hartness Lee Petzold Donald Urquhart Y - - 2 - - - 51.00 0.00 51.00 2.17 Gold
4 Cooper Smith Mary Buys Robert Webster Nancy Ogreenc X - - - - - - 47.00 0.00 47.00 1.50 Red
9 Sharon May Janet Holmes Monica Ansay Suzanne Haidinger Y - - - - - - 42.00 0.00 42.00 1.00 Red
13 Michele Pockross Guy Franklin James Pockross Carolyn Rowley X - - - - - - 42.00 0.00 42.00 0.50 Red
20 Lee Vickman Daniel Larson Greg Maccoubrey Martha Adams Y - - - - - - 41.00 0.00 41.00 0.50 Red
8 A Bascon Sylvia Dunne Lee Schillinger Paul Lindauer Y - - - - - - 21.00 0.00 21.00 0.50 Red

Bracket

Bracket available from Fast Results