Apr 01, 2018 - Sunday 10:00 am

Flight A/X/Y Swiss Teams Event Summary

Session 2

22.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A X Y VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
21.00 Gold 1 97.00 James MelvilleSpringfield, IL Jacob MorganMadison, WI Chris ComptonDallas, TX Stephen KennedyOakland, CA
15.75 Gold 2 93.00 Crispin BarrereBerkeley, CA William HarkerSanta Fe, NM John JeffersonDavis, CA Mark RalphSan Francisco, CA
11.81 Gold 3 91.00 Robert MiconeTustin, CA Valentin KovachevLas Vegas, NV Vladislav Isporski Shailesh GuptaAliso Viejo, CA Sherman GaoBrea, CA
8.86 Gold 4 89.00 Roger BatesLas Vegas, NV Steven LoveLaguna Niguel, CA David AbelowLa Jolla, CA Suresh MahajanDel Mar, CA
7.00 Gold 5 87.00 John JonesSanta Fe Spgs, CA Jeffrey GoldsmithTujunga, CA Leo BellCarlsbad, CA Rick RoederLa Mesa, CA
6.00 Gold 6 84.00 Steven CooperLakeside, CA Kitty CooperLakeside, CA Mark PerlmutterSan Diego, CA Lynne FeldmanSan Diego, CA
4.97 Gold 1/2 70.00 Gregory ChaffeeLa Jolla, CA David HuntSan Diego, CA Ronald HuffakerAlpine, CA Mary HuffakerAlpine, CA
4.97 Gold 1/2 1 70.00 Alan RowenCoronado, CA Murray WarmathLa Jolla, CA George BessingerLa Mesa, CA Roger ZellmerSan Diego, CA
3.20 Gold 3 67.00 Henri FarhiChula Vista, CA Pat GalliganSan Mateo, CA Alex FowlieSan Marcos, CA Matthew MalloryLaguna Woods, CA Norman SchwartzCarlsbad, CA

Recaps

Section A

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A X Y A X Y
14 James Melville Jacob Morgan Chris Compton Stephen Kennedy A 1 - - - - - 97.00 0.00 97.00 21.00 Gold
13 Crispin Barrere William Harker John Jefferson Mark Ralph A 2 - - - - - 93.00 0.00 93.00 15.75 Gold
12 Robert Micone Valentin Kovachev Vladislav Isporski Shailesh Gupta Sherman Gao A 3 - - - - - 91.00 0.00 91.00 11.81 Gold
10 Roger Bates Steven Love David Abelow Suresh Mahajan A 4 - - - - - 89.00 0.00 89.00 8.86 Gold
7 John Jones Jeffrey Goldsmith Leo Bell Rick Roeder A 5 - - - - - 87.00 0.00 87.00 7.00 Gold
4 Steven Cooper Kitty Cooper Mark Perlmutter Lynne Feldman A 6 - - - - - 84.00 0.00 84.00 6.00 Gold
18 Om Chokriwala Yatindra Sahae Greg House Cameron Cotton A - - - - - - 78.00 0.00 78.00 1.76 Red
1 Garth Yettick Cristal Nell Brad Bart Peggy Ware Brad Moss A - - - - - - 77.00 0.00 77.00 1.32 Red
22 Robert Shore Kent Hartman Marjorie Michelin Ellis Feigenbaum A - - - - - - 72.00 0.00 72.00 1.32 Red
5 Ronald Kay Aaron Jones Andrew Loh Joe Houde A - - - - - - 71.00 0.00 71.00 1.76 Red
21 Alan Rowen Murray Warmath George Bessinger Roger Zellmer Y - 1/2 1 - - - 70.00 0.00 70.00 4.97 Gold
9 Vinita Gupta Billy Miller Mitch Dunitz Iftikhar Baqai A - - - - - - 70.00 0.00 70.00 0.88 Red
15 Gregory Chaffee David Hunt Ronald Huffaker Mary Huffaker X - 1/2 - - - - 70.00 0.00 70.00 4.97 Gold
8 Steve Mager Mike Savage V Jay Tipton Linda Tipton A - - - - - - 70.00 0.00 70.00 1.32 Red
11 Henri Farhi Pat Galligan Alex Fowlie Matthew Mallory Norman Schwartz X - 3 - - - - 67.00 0.00 67.00 3.20 Gold
16 Sudhakar Divakaruni Venkatrao Koneru Oren Kriegel Ron Smith A - - - - - - 67.00 0.00 67.00 1.32 Red
17 Dorn Bishop Michael Crawford Nathan McCay John Coufal X - - - - - - 66.00 0.00 66.00 1.76 Red
2 John Peter Lagodimos James Andrews Jon Wright Wirt Gilliam A - - - - - - 50.00 0.00 50.00 0.88 Red
6 Ronald Resnick Karla Claybaugh Vicki Sutton Judy Rimer Y - - - - - - 47.00 0.00 47.00 0.88 Red
19 Matthew Kidd Robert Brobst Robert Walters Sebastian Holsclaw Y - - - - - - 47.00 0.00 47.00 0.44 Red
20 Ron Lien Mark Tang Daniel Takahashi Kyungwon Yoo A - - - - - - 46.00 0.00 46.00 0.88 Red
3 Teri Smoot Nancy Alvarado Ginny Curtis Maurie Studin Y - - - - - - 31.00 0.00 31.00 0.66 Red

Bracket

Bracket available from Fast Results