Mar 04, 2018 - Sunday 10:00 am

Stratified Swiss Teams Event Summary

Session 2

21.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
9.35 Silver 1 103.00 Morgan TylerDade City, FL Frank BlachowskiHartford, CT Sonja SmithNorth Granby, CT Thomas GerchmanAvon, CT
7.01 Silver 2 99.00 Steve BeckerOld Greenwich, CT Geoffrey BrodAvon, CT Larry BausherWest Haven, CT Richard DeMartinoRiverside, CT
5.36 Silver 3 1 85.00 Joseph GrillStamford, CT Paul MillerWeston, CT Jean SchiaroliNorwalk, CT Robert RisingTrumbull, CT
3.94 Silver 4 84.00 Cynthia MichaelWoodbridge, CT Constance GrahamNew Britain, CT Margaret MasonMadison, CT Sarah CorningMadison, CT
4.02 Silver 5 2 82.00 Thomas HunterNorwalk, CT Robin SandersNorwalk, CT Gordon KiernanDarien, CT Marilyn TjaderDarien, CT
2.64 Silver 6/7 3/4 78.00 Trevor ReevesFarmington, CT Felix SpringerWest Hartford, CT Kenneth LeopoldAvon, CT Michael WavadaEnfield, CT
2.64 Silver 6/7 3/4 1 78.00 Clifford WaldGreenwich, CT Richard CohenMamaroneck, NY Ron KahanWilton, CT Scott HutchasonStamford, CT
1.79 Silver 5 77.00 Sabrina MilesMansfield, MA Darryl LegassieMilton, NH Pat HartmanStratford, CT John FarwellMilford, CT
1.63 Silver 2 74.00 Michael ShoreGlastonbury, CT John PeleganoGlastonbury, CT Paul JohnsonCheshire, CT Abhijit DuttaNew Haven, CT

Recaps

Section A

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
18 Morgan Tyler Frank Blachowski Sonja Smith Thomas Gerchman A 1 - - - - - 103.00 0.00 103.00 9.35 Silver
16 Steve Becker Geoffrey Brod Larry Bausher Richard DeMartino A 2 - - - - - 99.00 0.00 99.00 7.01 Silver
4 Joseph Grill Paul Miller Jean Schiaroli Robert Rising B 3 1 - - - - 85.00 0.00 85.00 5.36 Silver
8 Cynthia Michael Constance Graham Margaret Mason Sarah Corning A 4 - - - - - 84.00 0.00 84.00 3.94 Silver
5 Thomas Hunter Robin Sanders Gordon Kiernan Marilyn Tjader B 5 2 - - - - 82.00 0.00 82.00 4.02 Silver
12 Trevor Reeves Felix Springer Kenneth Leopold Michael Wavada B 6/7 3/4 - - - - 78.00 0.00 78.00 2.64 Silver
17 Clifford Wald Richard Cohen Ron Kahan Scott Hutchason C 6/7 3/4 1 - - - 78.00 0.00 78.00 2.64 Silver
20 Sabrina Miles Darryl Legassie Pat Hartman John Farwell B - 5 - - - - 77.00 0.00 77.00 1.79 Silver
14 Rufus Cole Silvia Szanto Karen Barrett Douglas Thompson B - - - - - - 76.00 0.00 76.00 1.26 Silver
2 Michael Shore John Pelegano Paul Johnson Abhijit Dutta C - - 2 - - - 74.00 0.00 74.00 1.63 Silver
15 Lee Herdle Mark Stasiewski Mu Zhang Lenny Russman B - - - - - - 71.00 0.00 71.00 1.08 Silver
9 Susan Fronapfel Richard Fronapfel Don Stiegler Gary Miyashiro B - - - - - - 70.00 0.00 70.00 1.44 Silver
6 H Jay Sloofman Tania Reyes Hiller Russell Friedman Frances Schneider A - - - - - - 69.00 0.00 69.00 1.08 Silver
7 Mayank Mehta Aarati Mehta Richard Jacoby Jackie Scott C - - - - - - 68.00 0.00 68.00 1.44 Silver
13 Bunny Kliman Ausra Geaski Caroline Molyneux Michael Heider B - - - - - - 64.00 0.00 64.00 0.90 Silver
19 Donald Brueggemann Mildred Fromm Esther Watstein Nancy Robertson B - - - - - - 62.00 0.00 62.00 1.08 Silver
1 Gernot Reiners Alan Milstone Lawrence Stern Jonathan Clark B - - - - - - 60.00 0.00 60.00 1.44 Silver
21 Susan Rodricks Susan Seckinger Sandra DeMartino Phyllis Bausher A - - - - - - 58.00 0.00 58.00 0.90 Silver
10 Alice Hummel Nancy Earel Gail Carroll Helen Kobernusz B - - - - - - 56.00 0.00 56.00 1.08 Silver
3 Margery Gussak Joseph Peled Gail Reitman-Heald R Bruce Heald C - - - - - - 51.00 0.00 51.00 0.36 Silver
11 Joseph Pagerino Paul Whitman Linda Bradford Haroula Dobyns C - - - - - - 6.00 0.00 6.00

Bracket

Bracket available from Fast Results