Mar 04, 2018 - Sunday 11:00 am

Swiss Teams Event Summary

Session 2

13.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
6.33 Silver 1 103.00 Linda PerlmanMilan, MI Frank Treiber IIIToledo, OH Jonathan FleischmannBloomfield, MI Robert KatzAnn Arbor, MI
4.75 Silver 2 88.00 Kurt DasherPetersburg, MI Joseph ErnsthausenSylvania, OH Gary BrinkerMaumee, OH Gene BenedictToledo, OH
3.56 Silver 3 80.00 Edward WhiteGrand Blanc, MI Jim BachelderColumbus, OH Kenneth EichenbaumPickerington, OH Martin HirschmanSouthfield, MI
3.40 Silver 4 1 1 73.00 Tyrone LovingLincoln Park, MI Ardale JohnsonAllen Park, MI Ellen SilverestBrighton, MI William GreggLivonia, MI
2.55 Silver 5 2 64.00 Robert MoyersLiberty Center, OH Benjamin DavisPerrysburg, OH Fred ShumanWhitehouse, OH Vijaya ShresthaBowling Green, OH
1.91 Silver 3 61.00 Benjamin BeazleyToledo, OH Jimmie EdwardsToledo, OH James LefevreToledo, OH Sandra BellnerMaumee, OH
1.82 Silver 4 2 60.00 Corey PowellAnn Arbor, MI Renata WassermanAnn Arbor, MI Graham PutnamDexter, MI James EganAnn Arbor, MI

Recaps

Section D

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
10 Linda Perlman Frank Treiber III Jonathan Fleischmann Robert Katz A 1 - - - - - 103.00 0.00 103.00 6.33 Silver
12 Kurt Dasher Joseph Ernsthausen Gary Brinker Gene Benedict A 2 - - - - - 88.00 0.00 88.00 4.75 Silver
3 Edward White Jim Bachelder Kenneth Eichenbaum Martin Hirschman A 3 - - - - - 80.00 0.00 80.00 3.56 Silver
8 Tyrone Loving Ardale Johnson Ellen Silverest William Gregg C 4 1 1 - - - 73.00 0.00 73.00 3.40 Silver
5 Robert Moyers Benjamin Davis Fred Shuman Vijaya Shrestha B 5 2 - - - - 64.00 0.00 64.00 2.55 Silver
7 Benjamin Beazley Jimmie Edwards James Lefevre Sandra Bellner B - 3 - - - - 61.00 0.00 61.00 1.91 Silver
9 Corey Powell Renata Wasserman Graham Putnam James Egan C - 4 2 - - - 60.00 0.00 60.00 1.82 Silver
11 Bruce Poling Nanci Poling Dianne Sradeja Susan Bowers C - - - - - - 57.00 0.00 57.00 0.90 Silver
2 James Miller Kathleen Miller James Mennel Susan Lowery C - - - - - - 54.00 0.00 54.00 0.60 Silver
1 John Philbrook John Allen Eric Holder Thomas Weeks B - - - - - - 52.00 0.00 52.00 0.90 Silver
4 Edward Westmeyer Charles Gray Wayne Olsson Mona Kaelber A - - - - - - 45.00 0.00 45.00 0.60 Silver
13 Joan Schafer Beverly Khan Emily Galambos Joseph O Leary C - - - - - - 27.00 0.00 27.00 0.60 Silver
6 Lavisa Gehring Pat Geissler Marlene Haupricht Delinda Boylan C - - - - - - 16.00 0.00 16.00 0.30 Silver

Bracket

Bracket available from Fast Results