Mar 03, 2018 - Saturday 11:00 am

Swiss Teams Event Summary

Session 2

13.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
6.33 Silver 1 105.00 Edward WhiteGrand Blanc, MI Linda PerlmanMilan, MI Jonathan FleischmannBloomfield, MI Martin HirschmanSouthfield, MI
4.75 Silver 2 71.00 Jim BachelderColumbus, OH Kenneth EichenbaumPickerington, OH Robert BrandowToledo, OH Gene BenedictToledo, OH
3.56 Silver 3 70.00 Eric HolderTemperance, MI Peter NagyToledo, OH Mona KaelberMaumee, OH Edward WestmeyerHolland, OH
2.67 Silver 4 68.00 Joseph ErnsthausenSylvania, OH Gary BrinkerMaumee, OH Frank Treiber IIIToledo, OH Robert KatzAnn Arbor, MI
3.04 Silver 5 1 64.00 James WalterAnn Arbor, MI Wilbur ArgersingerAnn Arbor, MI Gail GeigerAnn Arbor, MI David AderenteAnn Arbor, MI
2.28 Silver 2 53.00 Benjamin BeazleyToledo, OH James LefevreToledo, OH Tim BergesTecumseh, MI John AllenTecumseh, MI
2.27 Silver 3 1 52.00 Bruce PolingMaumee, OH Nanci PolingMaumee, OH Dianne SradejaToledo, OH Susan BowersMaumee, OH
1.49 Silver 2/3 50.00 William Dwyer JrHolland, OH Lavisa GehringSylvania, OH Thomas WeeksMaumee, OH Pat DocisToledo, OH
1.49 Silver 2/3 50.00 Peter ErdmanMonroe, MI Charlotte WadeMonroe, MI Charles GrayDefiance, OH Wayne OlssonDefiance, OH

Recaps

Section C

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
5 Edward White Linda Perlman Jonathan Fleischmann Martin Hirschman A 1 - - - - - 105.00 0.00 105.00 6.33 Silver
13 Jim Bachelder Kenneth Eichenbaum Robert Brandow Gene Benedict A 2 - - - - - 71.00 0.00 71.00 4.75 Silver
12 Eric Holder Peter Nagy Mona Kaelber Edward Westmeyer A 3 - - - - - 70.00 0.00 70.00 3.56 Silver
9 Joseph Ernsthausen Gary Brinker Frank Treiber III Robert Katz A 4 - - - - - 68.00 0.00 68.00 2.67 Silver
1 James Walter Wilbur Argersinger Gail Geiger David Aderente B 5 1 - - - - 64.00 0.00 64.00 3.04 Silver
4 Robert Moyers Margaret Pioch Vijaya Shrestha Mary Anne O'Connor A - - - - - - 62.00 0.00 62.00 0.60 Silver
10 Bob Rasmussen Graham Putnam Arthur Wasserman Ed Herstein A - - - - - - 56.00 0.00 56.00 0.90 Silver
7 Benjamin Beazley James Lefevre Tim Berges John Allen B - 2 - - - - 53.00 0.00 53.00 2.28 Silver
2 Bruce Poling Nanci Poling Dianne Sradeja Susan Bowers C - 3 1 - - - 52.00 0.00 52.00 2.27 Silver
6 William Dwyer Jr Lavisa Gehring Thomas Weeks Pat Docis C - - 2/3 - - - 50.00 0.00 50.00 1.49 Silver
8 Peter Erdman Charlotte Wade Charles Gray Wayne Olsson C - - 2/3 - - - 50.00 0.00 50.00 1.49 Silver
3 James Mennel Sandra Bellner Susan Lowery Karin Raber C - - - - - - 43.00 0.00 43.00 0.90 Silver
11 Emily Galambos Beverly Khan Woodie Goddard Marsha Meredith C - - - - - - 36.00 0.00 36.00 0.30 Silver

Bracket

Bracket available from Fast Results