Jan 31, 2018 - Wednesday 1:00 pm

Swiss Teams Event Summary

Session 2

21.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
10.85 Gold 1 101.00 G S Jade BarrettElk Point, SD Donna LombardiniAlcester, SD Philip SharpsteenJericho, VT Ellie HanlonTequesta, FL Mary SavkoTequesta, FL
8.14 Gold 2 1 79.00 Alan GodesNeedham, MA Russell CraftSt Petersburg, FL Bari BoyerWorcester, MA Carol SeagerWorcester, MA
6.10 Gold 3 78.00 Joanne MatthewsPurchase, NY Barbara SteinerPurchase, NY Bobby StaymanMamaroneck, NY Barbara SkluthWhite Plains, NY
4.58 Gold 4 76.00 J Mark SiegristGloucester, ON Glenn BarkeyNepean, ON Marg WillisNepean, ON Dave WillisOrleans, ON
3.62 Gold 5 73.00 Alan Douglas Kevin ComeauOakville, ON Rachael Gosling Stephan JuliusburgerMiami, FL
3.10 Gold 6 72.00 Janice Trott Robert La TouretteNiantic, CT Michael KammermayerOakville, ON Wendy Ripley MargraffSt Petersburg, FL
3.62 Gold 2 70.00 Richard Gray Wendy Gray Patricia Siddle Marilynn Simmons
3.15 Gold|Red 3 1 66.00 Susan RidgwayToronto, ON Diane BettsWillowdale, ON Helen LerbergToronto, ON Sheila ThompsonToronto, ON
2.04 Gold 4 61.00 Helen BrowdyAtlanta, GA Teddi SanfordAtlanta, GA Ellen MilanoCharlotte, NC Catherine LowellCharlotte, NC
2.36 Gold|Red 5/6 2 58.00 Dorothy ZeideStamford, CT Ilene MankoffDelray Beach, FL Martha StiglerToronto, ON Patricia AitchisonMississauga, ON
1.50 Gold 5/6 58.00 Jean DonohoLouisville, KY Carol ArmstrongLouisville, KY Mickey KarlanPort Chester, NY Starr PotterLouisville, KY
1.77 Red 3 57.00 Mary ReisertProspect, KY S ThompsonEast Baldwin, ME Dianne HastingsOrillia, ON Jean LouisNaples, FL

Recaps

Section E

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
11 G S Jade Barrett Donna Lombardini Philip Sharpsteen Ellie Hanlon Mary Savko A 1 - - - - - 101.00 0.00 101.00 10.85 Gold
10 Alan Godes Russell Craft Bari Boyer Carol Seager B 2 1 - - - - 79.00 0.00 79.00 8.14 Gold
1 Joanne Matthews Barbara Steiner Bobby Stayman Barbara Skluth A 3 - - - - - 78.00 0.00 78.00 6.10 Gold
6 J Mark Siegrist Glenn Barkey Marg Willis Dave Willis A 4 - - - - - 76.00 0.00 76.00 4.58 Gold
14 Alan Douglas Kevin Comeau Rachael Gosling Stephan Juliusburger A 5 - - - - - 73.00 0.00 73.00 3.62 Gold
4 Janice Trott Robert La Tourette Michael Kammermayer Wendy Ripley Margraff A 6 - - - - - 72.00 0.00 72.00 3.10 Gold
19 David Chipman Maureen Whitley Charles Hall Ingi Agnarsson A - - - - - - 71.00 0.00 71.00 2.10 Red
18 Richard Gray Wendy Gray Patricia Siddle Marilynn Simmons B - 2 - - - - 70.00 0.00 70.00 3.62 Gold
7 Susan Ridgway Diane Betts Helen Lerberg Sheila Thompson C - 3 1 - - - 66.00 0.00 66.00 3.15 Gold|Red
3 Helen Browdy Teddi Sanford Ellen Milano Catherine Lowell B - 4 - - - - 61.00 0.00 61.00 2.04 Gold
17 Miodrag Novakovic Margaret Way Bill Souster Jean Johnson A - - - - - - 59.00 0.00 59.00 0.84 Red
21 Jean Donoho Carol Armstrong Mickey Karlan Starr Potter B - 5/6 - - - - 58.00 0.00 58.00 1.50 Gold
5 Dorothy Zeide Ilene Mankoff Martha Stigler Patricia Aitchison C - 5/6 2 - - - 58.00 0.00 58.00 2.36 Gold|Red
2 Mary Reisert S Thompson Dianne Hastings Jean Louis C - - 3 - - - 57.00 0.00 57.00 1.77 Red
12 Sharon Cupples Lesley Ruggles Margaret Dodson Margaret Lawrence C - - - - - - 53.00 0.00 53.00 1.26 Red
13 Maria Wilson Lynne D'Arville Sandy Walker Ginettee Brown C - - - - - - 52.00 0.00 52.00 0.84 Red
16 Constance Galanti Wynn Cook Judy Hyde Karen Kribs A - - - - - - 47.00 0.00 47.00 0.42 Red
9 Caryl Marcellus Heather Cassels Elizabeth Donovan Dawne Griffiths C - - - - - - 47.00 0.00 47.00 0.84 Red
8 Peter Laubenstein Greg Winkler Steven Colman Marilyn McGill B - - - - - - 33.00 0.00 33.00 0.42 Red
20 Elaine Wallace Donnadale Smith Craig Ellis David Ellis C - - - - - - 33.00 0.00 33.00 0.84 Red
15 Pamela Lombardo Phyllis Crowley Verne Chant Linda Chant C - - - - - - 16.00 0.00 16.00 0.42 Red

Bracket

Bracket available from Fast Results