Feb 04, 2018 - Sunday 9:30 am

Sunday ABC Swiss Teams Event Summary

Session 2

31.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
26.10 Gold 1 1 1 91.00 Sandra EnglandEast Aurora, NY Thomas KoralewskiAvon, IN Davis HeusslerEast Aurora, NY Linda BurroughsfordFort Erie, ON
19.58 Gold 2 86.00 Jay AlbrightColumbus, OH Sam HinkleDublin, OH Jim BachelderColumbus, OH George St PierreColumbus, OH
11.46 Gold 3/5 82.00 Stephen MoeseWest Chester, OH Mike MaCincinnati, OH Dallas MooreTrotwood, OH Brian RossCharlestown, IN
11.46 Gold 3/5 82.00 John GranthamBentonville, AR Rebecca RogersHenderson, NV Jon BrissmanIndianapolis, IN Mac BusbySan Diego, CA
11.46 Gold 3/5 82.00 A J StephaniCincinnati, OH Joseph RiceWinchester, KY Craig SatersmoenHuber Heights, OH Norman CoombsBrookville, IN
7.00 Gold 6/7 75.00 Douglas MillsapColumbus, OH Larry JonesPickerington, OH Michael HellmerIndianapolis, IN Robert SulgroveCenterville, OH
7.00 Gold 6/7 75.00 Bob LyonFishers, IN John HintonGreenwood, IN Ryan SchultzDayton, OH Peter WhippleMason, OH
5.80 Gold 8 74.00 Martin FeeneyIndianapolis, IN Wagner Van VlackCarmel, IN Joyce Dodson AndersonIndianapolis, IN Loren AndersonIndianapolis, IN
9.00 Gold 2 2 65.00 John PeerIndianapolis, IN Domenico SneiderCarmel, IN Daniel MytelkaCarmel, IN Gary PackerIndianapolis, IN
6.75 Gold 3 3 64.00 Otto BonahoomFort Wayne, IN Howard ChapmanFort Wayne, IN Kimberly GrantFort Wayne, IN Gary ChaneyWoodburn, IN
5.06 Gold 4 4 61.00 T Bondus IIICarmel, IN William GheenIndianapolis, IN Joan FlynnCarmel, IN Janet TindallCarmel, IN
3.72 Gold 5/6 60.00 Pam StrackIndianapolis, IN Maribeth RanselIndianapolis, IN Helen DickinsonIndianapolis, IN Anne RileyIndianapolis, IN
3.72 Gold 5/6 60.00 Michael HeinsCocoa Beach, FL Suman AgarwalColumbus, OH Vijay VasudevanCincinnati, OH Alex KhrakovskyColumbus, OH
2.19 Gold 5 53.00 Howard BowersIndianapolis, IN Peggy LittleIndianapolis, IN Edward PoeIndianapolis, IN Lisa KincaidFishers, IN

Recaps

Section E

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
23 Sandra England Thomas Koralewski Davis Heussler Linda Burroughsford C 1 1 1 - - - 91.00 0.00 91.00 26.10 Gold
24 Jay Albright Sam Hinkle Jim Bachelder George St Pierre A 2 - - - - - 86.00 0.00 86.00 19.58 Gold
25 John Grantham Rebecca Rogers Jon Brissman Mac Busby A 3/5 - - - - - 82.00 0.00 82.00 11.46 Gold
29 A J Stephani Joseph Rice Craig Satersmoen Norman Coombs A 3/5 - - - - - 82.00 0.00 82.00 11.46 Gold
8 Stephen Moese Mike Ma Dallas Moore Brian Ross A 3/5 - - - - - 82.00 0.00 82.00 11.46 Gold
19 Bob Lyon John Hinton Ryan Schultz Peter Whipple A 6/7 - - - - - 75.00 0.00 75.00 7.00 Gold
14 Douglas Millsap Larry Jones Michael Hellmer Robert Sulgrove A 6/7 - - - - - 75.00 0.00 75.00 7.00 Gold
12 Martin Feeney Wagner Van Vlack Joyce Dodson Anderson Loren Anderson A 8 - - - - - 74.00 0.00 74.00 5.80 Gold
31 Joan Millens Shan Huang Kevin Dwyer Alex Hudson A - - - - - - 73.00 0.00 73.00 2.00 Red
30 Jerry Premo Charlene Lutz Kay Beck James Cunningham A - - - - - - 73.00 0.00 73.00 1.50 Red
27 Joseph Shull James Kart Michael Clegg Massoud Banan A - - - - - - 70.00 0.00 70.00 2.00 Red
9 John Peer Domenico Sneider Daniel Mytelka Gary Packer C - 2 2 - - - 65.00 0.00 65.00 9.00 Gold
3 Otto Bonahoom Howard Chapman Kimberly Grant Gary Chaney C - 3 3 - - - 64.00 0.00 64.00 6.75 Gold
20 T Bondus III William Gheen Joan Flynn Janet Tindall C - 4 4 - - - 61.00 0.00 61.00 5.06 Gold
4 Pam Strack Maribeth Ransel Helen Dickinson Anne Riley B - 5/6 - - - - 60.00 0.00 60.00 3.72 Gold
10 Michael Heins Suman Agarwal Vijay Vasudevan Alex Khrakovsky B - 5/6 - - - - 60.00 0.00 60.00 3.72 Gold
26 Jonathan Wolf Charles Aldenderfer Larry Allison Peter Aldenderfer B - - - - - - 59.00 0.00 59.00 1.00 Red
11 Steven Forsythe Sandra Forsythe William Hartung William Nicolai B - - - - - - 56.00 0.00 56.00 1.50 Red
28 Suzanne Boruta Michael Boruta Carolyn Rowley Susan Bass B - - - - - - 56.00 0.00 56.00 1.50 Red
13 G Fidler Marcia Fidler Joanna Hebermehl Milt Van Reed A - - - - - - 55.00 0.00 55.00 1.50 Red
17 Howard Bowers Peggy Little Edward Poe Lisa Kincaid C - - 5 - - - 53.00 0.00 53.00 2.19 Gold
5 Geoff Bridges Kendra Bridges Donald Florida Annette Clark A - - - - - - 53.00 0.00 53.00 1.00 Red
1 Deanna Nesbit Wanda Cole Leo Birmingham John Givins B - - - - - - 52.00 0.00 52.00 1.50 Red
7 William Atteberry Cordell Coy Henry Jackson Barry Wauligman C - - - - - - 51.00 0.00 51.00 1.00 Red
18 Perry Olsen Thomas Haines Muffie Conover Harry Preston C - - - - - - 45.00 0.00 45.00 1.00 Red
16 Kitty Parrin Franklin Alan Freda Ingersoll Donna Eide C - - - - - - 44.00 0.00 44.00 1.00 Red
2 Heather Harmeyer Casey Szulc Suzanne Bellamy Bruce Stroud C - - - - - - 41.00 0.00 41.00 0.50 Red
21 Patricia Skelton Sally Landrum Camille Cooper Karen Zimbelman C - - - - - - 40.00 0.00 40.00 1.00 Red
22 Pamela Little James Rowen Frank Tharp Margie Wysong C - - - - - - 39.00 0.00 39.00 1.00 Red
6 David Williams Daniel Rosenblatt Paul Bridges Linda Badgley C - - - - - - 24.00 0.00 24.00 0.50 Red
15 William Lindemann Mona Loft Elizabeth Brown Wanda Cavinder C - - - - - - 19.00 0.00 19.00

Bracket

Bracket available from Fast Results