Feb 11, 2018 - Sunday 10:00 am

Stratified Swiss Teams Event Summary

Session 2

20.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
8.25 Silver 1 110.00 Kurt DasherPetersburg, MI Cono EmanueleBrownstown Twp, MI Jonathan FleischmannBloomfield, MI Robert KatzAnn Arbor, MI
6.19 Silver 2 91.00 Michael CraneCanton, MI John KoschikLivonia, MI Robert MendelsonTroy, MI Morrie KleinplatzWindsor, ON
4.64 Silver 3 1 87.00 Philip CowenWhite Lake, MI John Hartman IIILake Orion, MI Alan CohnWest Bloomfield, MI Grant PetersenTaylor, MI
3.48 Silver 4 2 1 86.00 Pamela RadikeBloomfield Hls, MI Mary Jo CampbellBloomfield Twp, MI Richard MayBirmingham, MI Beth MayBirmingham, MI
2.56 Silver 5/6 84.00 Michael GiordanoCommerce Twp, MI Bert NewmanWest Bloomfield, MI Anastasia TesslerAnn Arbor, MI Walter GoldsmithBloomfield, MI
2.56 Silver 5/6 84.00 Bob OndoLincoln Park, MI Richard TemkinFarmington, MI Irving RosensteinTroy, MI Charlotte MillerFarmington Hls, MI
2.24 Silver 3/4 72.00 Steven JacobBloomfield Hls, MI Robert RafWest Bloomfield, MI Sandy BirnholtzSylvan Lake, MI Clarke CunninghamAnn Arbor, MI
2.24 Silver 3/4 72.00 Satish ShahSterling Hgts, MI Jerome HasenjagerTroy, MI Thomas HuntRochester Hills, MI Ross WeinsteinOakland, MI
1.95 Silver 2 64.00 Corey PowellAnn Arbor, MI Renata WassermanAnn Arbor, MI Albert SayedSuperior Twp, MI Klaus BrondumAnn Arbor, MI
1.46 Silver 3 59.00 Mark HuggerDexter, MI Barb FerreraDearborn, MI Jane GardnerNorthville, MI Mark WhiteheadArbovale, WV

Recaps

Section G

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
5 Kurt Dasher Cono Emanuele Jonathan Fleischmann Robert Katz A 1 - - - - - 110.00 0.00 -1.00 110.00 8.25 Silver
9 Michael Crane John Koschik Robert Mendelson Morrie Kleinplatz A 2 - - - - - 91.00 0.00 91.00 6.19 Silver
13 Philip Cowen John Hartman III Alan Cohn Grant Petersen B 3 1 - - - - 87.00 0.00 87.00 4.64 Silver
17 Pamela Radike Mary Jo Campbell Richard May Beth May C 4 2 1 - - - 86.00 0.00 86.00 3.48 Silver
20 Bob Ondo Richard Temkin Irving Rosenstein Charlotte Miller A 5/6 - - - - - 84.00 0.00 84.00 2.56 Silver
11 Michael Giordano Bert Newman Anastasia Tessler Walter Goldsmith A 5/6 - - - - - 84.00 0.00 84.00 2.56 Silver
3 Steven Winokur Frank Treiber III Gary Brinker Joseph Ernsthausen A - - - - - - 82.00 0.00 82.00 1.17 Silver
18 Rhonda Monro Joe Monro Kathy Newman Shelley Boschan Zachary Wasserman A - - - - - - 80.00 0.00 80.00 0.91 Silver
15 Satish Shah Jerome Hasenjager Thomas Hunt Ross Weinstein B - 3/4 - - - - 72.00 0.00 72.00 2.24 Silver
10 Steven Jacob Robert Raf Sandy Birnholtz Clarke Cunningham B - 3/4 - - - - 72.00 0.00 72.00 2.24 Silver
6 Samir Zeine Richard Becher Debra Eaves Bonnie Wood A - - - - - - 68.00 0.00 68.00 1.04 Silver
16 Corey Powell Renata Wasserman Albert Sayed Klaus Brondum C - - 2 - - - 64.00 0.00 64.00 1.95 Silver
7 Edward White Martin Hirschman Sheldon Kirsch Henry Shevitz A - - - - - - 63.00 0.00 63.00 0.78 Silver
8 Mark Hugger Barb Ferrera Jane Gardner Mark Whitehead C - - 3 - - - 59.00 0.00 59.00 1.46 Silver
2 Kathy Twomey Ronna Galin Deepak Dighe Thomas Ciaramitaro B - - - - - - 58.00 0.00 58.00 0.78 Silver
19 Rich Oom Sharon Oom Stuart Collis Guy Conti C - - - - - - 54.00 0.00 54.00 0.78 Silver
1 Chris Hill Ann Margosian Jean Hellekjaer Carol Resnick C - - - - - - 51.00 0.00 51.00 0.78 Silver
4 Tengyun Tony Cao Xiaoping Wu Yu Chen Feng Luan C - - - - - - 51.00 0.00 51.00 0.52 Silver
14 Jean Becker Edward Becker Mary Stewart Pearl Lim C - - - - - - 42.00 0.00 42.00 0.26 Silver
12 Paul Chirgwin Ann Bickford Beth Kordt Maria Conti C - - - - - - 41.00 0.00 41.00 0.26 Silver

Bracket

Bracket available from Fast Results