Feb 08, 2018 - Thursday 2:30 pm

Stratified Swiss Teams Event Summary

Session 1

18.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
5.68 Silver 1 60.00 Michael GiordanoCommerce Twp, MI Richard BecherBloomfield Hls, MI Debra EavesNorthville, MI Bonnie WoodVonore, TN
4.26 Silver 2 1 1 56.00 Susan YesterBirmingham, MI Richard MuntzBrownstown Twp, MI Mark SternGrosse Pointe, MI Peter MalcolmsonDetroit, MI
3.20 Silver 3 54.00 Robert MendelsonTroy, MI Suzy BurgerWest Bloomfield, MI Michael CraneCanton, MI Richard TemkinFarmington, MI
2.40 Silver 4 51.00 Mary SmithHazel Park, MI Irving RosensteinTroy, MI Michael KrautRoyal Oak, MI Frank SensoliSt Clair Shores, MI
1.80 Silver 5 50.00 Joseph ErnsthausenSylvania, OH Phyllis CohnBloomfield Hls, MI Jonathan FleischmannBloomfield, MI Kurt DasherPetersburg, MI
2.27 Silver 2 48.00 Gary LuomaSouth Lyon, MI Jane GardnerNorthville, MI Duaine BenardRedford, MI Louise LessLivonia, MI
1.70 Silver 3 46.00 Satish ShahSterling Hgts, MI Thomas HuntRochester Hills, MI Ross WeinsteinOakland, MI Jerome HasenjagerTroy, MI
1.28 Silver 4 2 40.00 Jerrie SassonWest Bloomfield, MI Gary BoyersHamtramck, MI Carrie OsborneLivonia, MI Maria ContiDearborn Hgts, MI
0.92 Silver 3 31.00 George PopeFarmington, MI Sushila AggarwalFarmington, MI Norman WechslerFarmington Hls, MI Robin MylesWest Bloomfield, MI

Recaps

Section G

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
13 Michael Giordano Richard Becher Debra Eaves Bonnie Wood A 1 - - - - - 60.00 0.00 60.00 5.68 Silver
15 Susan Yester Richard Muntz Mark Stern Peter Malcolmson C 2 1 1 - - - 56.00 0.00 56.00 4.26 Silver
16 Robert Mendelson Suzy Burger Michael Crane Richard Temkin A 3 - - - - - 54.00 0.00 54.00 3.20 Silver
10 Mary Smith Irving Rosenstein Michael Kraut Frank Sensoli A 4 - - - - - 51.00 0.00 51.00 2.40 Silver
1 Joseph Ernsthausen Phyllis Cohn Jonathan Fleischmann Kurt Dasher A 5 - - - - - 50.00 0.00 50.00 1.80 Silver
14 Sandy Birnholtz William Winokur Charles Schiff Bob Webber A - - - - - - 49.00 0.00 49.00 0.81 Silver
4 Gary Luoma Jane Gardner Duaine Benard Louise Less B - 2 - - - - 48.00 0.00 48.00 2.27 Silver
12 Satish Shah Thomas Hunt Ross Weinstein Jerome Hasenjager B - 3 - - - - 46.00 0.00 46.00 1.70 Silver
11 Jerrie Sasson Gary Boyers Carrie Osborne Maria Conti C - 4 2 - - - 40.00 0.00 40.00 1.28 Silver
18 Carolyn Simmer Richard Menczer Steve O'Guin Dolores Bright B - - - - - - 38.00 0.00 38.00 0.68 Silver
7 Barbara Ferraro Peter Bolgar Joyce Bell James Walter B - - - - - - 38.00 0.00 38.00 0.54 Silver
9 Samir Zeine Michael Kaleel Brenda Jaffe John Dreifus A - - - - - - 36.00 0.00 36.00 0.27 Silver
2 George Pope Sushila Aggarwal Norman Wechsler Robin Myles C - - 3 - - - 31.00 0.00 31.00 0.92 Silver
5 Kenneth Geisler Arlene Geisler Dennis Waniolek Richard Cantley C - - - - - - 30.00 0.00 30.00 0.54 Silver
8 Kathy Twomey Thomas Ciaramitaro Cassandra Rodger Melinda Muirhead C - - - - - - 28.00 0.00 28.00 0.41 Silver
6 Deepak Dighe Lilo Dare Larry Freedman Susan Meneilley B - - - - - - 28.00 0.00 28.00 0.27 Silver
17 Tyrone Loving Pearl Lim Michael Ritza Janice Norman C - - - - - - 24.00 0.00 24.00 0.27 Silver
3 Chris Hill Ann Margosian Sandra Wolfe Janet Gumenick C - - - - - - 13.00 0.00 13.00

Bracket

Bracket available from Fast Results