Jan 21, 2018 - Sunday 9:00 am

Stratified A/X/Y Swiss (play through) Event Summary

Session 2

31.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A X Y VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
27.87 Gold 1 92.00 Chris ComptonDallas, TX David CapreraDenver, CO Anne BrennerDenver, CO Marc LevineLubbock, TX David GraingerEtobicoke, ON
20.90 Gold 2 88.00 Lynn DeasSchenectady, NY Linda LewisLas Vegas, NV Daniel KorbelLas Vegas, NV Sylvia ShiLas Vegas, NV
15.68 Gold 3 1 84.00 Richard McCombsSanta Fe, NM Merril HirshWashington, DC John PendergrassAlbuquerque, NM Monique SmithArlington, VA
11.76 Gold 4 80.00 Karin KelseyAlbuquerque, NM Jacob MorganMadison, WI Greg HinzeSan Antonio, TX Oren KriegelChicago, IL Kay EnfieldSanta Fe, NM
8.63 Gold 5/6 2 74.00 Linda HarrisonCalgary, AB Sherman GaoSanta Ana, CA Harriet SmithSolana Beach, CA Paul DarinSan Diego, CA
8.63 Gold 5/6 74.00 Robert CraigEl Paso, TX Gary SawyerAlto, NM Peggy CraigEl Paso, TX Larry BertholfAlbuquerque, NM
6.58 Gold 7/8 70.00 Richard LeonardonSanta Fe, NM Donna SirubiSanta Fe, NM Dennis DawsonSanta Fe, NM Geoff HampsonLas Vegas, NV Curtis CheekLas Vegas, NV
6.58 Gold 7/8 70.00 Don HeitlerEnglewood, CO Anita HeitlerEnglewood, CO Flo NewlinAurora, CO Cal Newlin JrAurora, CO
6.02 Gold 3 63.00 Margie SchraderColorado Spgs, CO Melvin LevineColorado Spgs, CO Joan CurranCastle Pines, CO Alice KinninghamAurora, CO
4.51 Gold 4 62.00 Franklin FineAlbuquerque, NM Ben FranzEdgewood, NM Paul MeerschaertLong Lake, MN Sandy FisherPlymouth, MN
4.88 Gold 5/6 1 61.00 Mark BrownsteinAlbuquerque, NM Matthew WatermanAlbuquerque, NM Charles BryanAlbuquerque, NM Michael VermilionAlbuquerque, NM
3.32 Gold 5/6 61.00 Neil HunterSanta Fe, NM James JoySanta Fe, NM Randy ThompsonAlbuquerque, NM John EricksonPeralta, NM
3.66 Gold 2 60.00 Robert McKenzieThornton, CO Greg StanderDenver, CO Brian RinkLas Vegas, NV Belinda RustDenver, CO
2.75 Gold 3 57.00 Kenneth HarrisSanta Fe, NM Jennifer HarrisSanta Fe, NM Mark MundtLos Alamos, NM Siegfried LodwigLos Alamos, NM

Recaps

Section A

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A X Y A X Y
27 Chris Compton David Caprera Anne Brenner Marc Levine David Grainger A 1 - - - - - 92.00 0.00 92.00 27.87 Gold
3 Lynn Deas Linda Lewis Daniel Korbel Sylvia Shi A 2 - - - - - 88.00 0.00 88.00 20.90 Gold
14 Richard McCombs Merril Hirsh John Pendergrass Monique Smith X 3 1 - - - - 84.00 0.00 84.00 15.68 Gold
5 Karin Kelsey Jacob Morgan Greg Hinze Oren Kriegel Kay Enfield A 4 - - - - - 80.00 0.00 80.00 11.76 Gold
10 Robert Craig Gary Sawyer Peggy Craig Larry Bertholf A 5/6 - - - - - 74.00 0.00 74.00 8.63 Gold
6 Linda Harrison Sherman Gao Harriet Smith Paul Darin X 5/6 2 - - - - 74.00 0.00 74.00 8.63 Gold
21 Don Heitler Anita Heitler Flo Newlin Cal Newlin Jr A 7/8 - - - - - 70.00 0.00 70.00 6.58 Gold
8 Richard Leonardon Donna Sirubi Dennis Dawson Geoff Hampson Curtis Cheek A 7/8 - - - - - 70.00 0.00 70.00 6.58 Gold
30 Vinita Gupta Naren Gupta Billy Miller Ron Smith A - - - - - - 67.00 0.00 67.00 1.50 Red
22 Donald Vancil Dennis Goldston Allen Kane En Hay A - - - - - - 66.00 0.00 66.00 2.00 Red
4 Jerry Himes Pam Himes Alan Goldman Michael Gray A - - - - - - 64.00 0.00 64.00 1.00 Red
9 Margie Schrader Melvin Levine Joan Curran Alice Kinningham X - 3 - - - - 63.00 0.00 63.00 6.02 Gold
15 Robert L McClendon Jonathan Steinberg Alex Hudson Michael Schreiber A - - - - - - 62.00 0.00 62.00 1.50 Red
29 Franklin Fine Ben Franz Paul Meerschaert Sandy Fisher X - 4 - - - - 62.00 0.00 62.00 4.51 Gold
18 Doug Hansford Polly Dunn Patrick Dunn Susan Peters A - - - - - - 62.00 0.00 62.00 2.00 Red
26 Neil Hunter James Joy Randy Thompson John Erickson X - 5/6 - - - - 61.00 0.00 61.00 3.32 Gold
11 Mark Brownstein Matthew Waterman Charles Bryan Michael Vermilion Y - 5/6 1 - - - 61.00 0.00 61.00 4.88 Gold
16 Robert McKenzie Greg Stander Brian Rink Belinda Rust Y - - 2 - - - 60.00 0.00 60.00 3.66 Gold
28 Kenneth Harris Jennifer Harris Mark Mundt Siegfried Lodwig Y - - 3 - - - 57.00 0.00 57.00 2.75 Gold
17 Steve Gross Ellen Anten Craig Kavin Mac Busby Rebecca Rogers John Grantham A - - - - - - 55.00 0.00 55.00 0.50 Red
25 Chris Champion Bonnie Bagley Jerry Ranney Jane Ranney A - - - - - - 55.00 0.00 55.00 1.50 Red
2 William Kass Stephen Kemic Leon Lowe JoAnne Lowe A - - - - - - 54.00 0.00 54.00 1.00 Red
24 Steven Lockwood Deborah Reichman Ted Stein Jo Crumley A - - - - - - 53.00 0.00 53.00 1.50 Red
1 Mary Udell Jill Burtram Ann Economidy Felicity Moore X - - - - - - 49.00 0.00 49.00 1.50 Red
23 Mary Ose Dave Vidaver Skip Carson Nancy Murray X - - - - - - 46.00 0.00 46.00 1.00 Red
12 Cheryl Schwartz Susan Krassy Judy Hummel Linda Nicholos Y - - - - - - 45.00 0.00 45.00 1.00 Red
20 Valentin Kovachev Mary Dougherty Dolores Brenner Viorel Atudorei A - - - - - - 38.00 0.00 38.00 0.50 Red
19 Brad Moss Spencer Jones Peggy Ware Garth Yettick A - - - - - - 35.00 0.00 35.00 1.00 Red
7 John Grossmann Art McHaffie Keith Schwols Joy McHaffie Y - - - - - - 35.00 0.00 35.00 1.00 Red
31 Beth Schaefer Bob Walsh Bliss Kelly-Loree Judith MacQuigg Y - - - - - - 24.00 0.00 24.00 0.50 Red
13 Lise Sullivan Susan Law Patricia Jeremia Mike Jones Y - - - - - - 14.00 0.00 14.00

Bracket

Bracket available from Fast Results