Nov 12, 2017 - Sunday 10:00 am

Stratified Swiss Teams Playthrough 7x7 Event Summary

Session 2

20.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
9.90 Silver 1 97.00 Michael D AliotoBirmingham, MI Jonathan FleischmannBloomfield, MI Robert KatzAnn Arbor, MI Kurt DasherPetersburg, MI
7.43 Silver 2 1 94.00 Wilbur ArgersingerAnn Arbor, MI Grant PetersenTaylor, MI Alan CohnWest Bloomfield, MI David AderenteAnn Arbor, MI
5.57 Silver 3 89.00 Edward WhiteGrand Blanc, MI Martin HirschmanSouthfield, MI Sheldon KirschWest Bloomfield, MI Jerrold GrossmanRochester Hills, MI
4.18 Silver 4 88.00 Richard TemkinFarmington, MI Irving RosensteinTroy, MI Gordon ParnesFlint, MI Susan ParnesFlint, MI
3.30 Silver 5 86.00 Sean PrykeDundas, ON Myles MaddoxPleasant Ridge, MI Mark BendureGrosse Pointe, MI Mary SmithHazel Park, MI
2.83 Silver 6 83.00 Steven WinokurRochester, MI Frank Treiber IIIToledo, OH William WinokurWest Bloomfield, MI Morrie KleinplatzWindsor, ON
3.71 Silver 2 82.00 Jerome HasenjagerTroy, MI Satish ShahSterling Hgts, MI Thomas HuntRochester Hills, MI Ross WeinsteinOakland, MI
2.78 Silver 3 77.00 Suzanne BakerEast Lansing, MI Gary TheisWilliamston, MI Jagjit SinghEast Lansing, MI Robert ChristensenDewitt, MI
2.09 Silver 4 76.50 Sandy BirnholtzSylvan Lake, MI Steven JacobBloomfield Hls, MI Michael McGawTroy, MI Robert RafWest Bloomfield, MI Clarke CunninghamAnn Arbor, MI
2.17 Silver 5 1 76.00 Tengyun Tony CaoTroy, MI Yanping ZhangLivonia, MI Chun ZhouBloomfield Hls, MI Song LinRochester Hills, MI
1.63 Silver 2 58.00 Bob OndoAnn Arbor, MI Martha ToonAnn Arbor, MI Mark HuggerDexter, MI Klaus BrondumAnn Arbor, MI

Recaps

Section G

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
1 Michael D Alioto Jonathan Fleischmann Robert Katz Kurt Dasher A 1 - - - - - 97.00 0.00 97.00 9.90 Silver
3 Wilbur Argersinger Grant Petersen Alan Cohn David Aderente B 2 1 - - - - 94.00 0.00 94.00 7.43 Silver
12 Edward White Martin Hirschman Sheldon Kirsch Jerrold Grossman A 3 - - - - - 89.00 0.00 89.00 5.57 Silver
4 Richard Temkin Irving Rosenstein Gordon Parnes Susan Parnes A 4 - - - - - 88.00 0.00 88.00 4.18 Silver
11 Sean Pryke Myles Maddox Mark Bendure Mary Smith A 5 - - - - - 86.00 0.00 86.00 3.30 Silver
2 Steven Winokur Frank Treiber III William Winokur Morrie Kleinplatz A 6 - - - - - 83.00 0.00 83.00 2.83 Silver
19 Jerome Hasenjager Satish Shah Thomas Hunt Ross Weinstein B - 2 - - - - 82.00 0.00 82.00 3.71 Silver
16 Suzanne Baker Gary Theis Jagjit Singh Robert Christensen B - 3 - - - - 77.00 0.00 77.00 2.78 Silver
5 Sandy Birnholtz Steven Jacob Michael McGaw Robert Raf Clarke Cunningham B - 4 - - - - 76.50 0.00 -0.50 76.50 2.09 Silver
20 Tengyun Tony Cao Yanping Zhang Chun Zhou Song Lin C - 5 1 - - - 76.00 0.00 76.00 2.17 Silver
7 Michael Giordano Anastasia Tessler Walter Goldsmith Bert Newman A - - - - - - 73.00 0.00 73.00 1.28 Silver
6 Mary Bennett Deepak Dighe Thomas Ciaramitaro Vishwas Gadgil B - - - - - - 70.00 0.00 70.00 0.96 Silver
14 Kenneth Geisler Kathy Twomey Naresh Kapila Lakshmi Vora B - - - - - - 65.00 0.00 65.00 1.28 Silver
15 E Michael Kerns Sue Berry K Van Alstine Jr Freda Mills B - - - - - - 62.00 0.00 62.00 0.96 Silver
8 Graham Putnam Ed Herstein Donna Dotson P Steven Dotson B - - - - - - 59.00 0.00 59.00 0.64 Silver
17 Bob Ondo Martha Toon Mark Hugger Klaus Brondum C - - 2 - - - 58.00 0.00 58.00 1.63 Silver
13 David Copi Douglas Kahn Darleen Yaskanin Donajean Lawson C - - - - - - 49.00 0.00 49.00 0.32 Silver
18 Karen Mann Curtis Mann Lynn Root Peter Root B - - - - - - 47.00 0.00 47.00 0.64 Silver
9 Mary Stewart Pearl Lim Diana Donegan David Donegan C - - - - - - 36.50 0.00 -0.50 36.50 0.32 Silver
10 Robert Hammell David Cleveland Raj Patil Richard Cook C - - - - - - 31.00 0.00 31.00 0.64 Silver

Bracket

Bracket available from Fast Results