Nov 12, 2017 - Sunday 10:00 am

A/X/Y Swiss Event Summary

Session 2

32.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A X Y VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
26.36 Gold 1 163.00 Junko HemusWindermere, FL Joel WooldridgeAstoria, NY John MoschellaWinter Springs, FL Patricia DovellGainesville, FL David CapreraDenver, CO Anne BrennerDenver, CO
19.77 Gold 2 136.00 Jim MahaffeyWinter Park, FL Sam LevNew York, NY Michael RosenbergCupertino, CA Roger LeeLas Vegas, NV Piotr Gawrys Michal Klukowski
14.83 Gold 3 125.00 Bruce LangWest Palm Beach, FL Ellie HanlonTequesta, FL Mary SavkoTequesta, FL David RogersNaples, FL
14.00 Gold 4 1 117.00 James EasterlingCasselberry, FL Akshay ShahSomerset, NJ Andrew WilkinCasselberry, FL Frederick C LiuWinter Park, FL
8.16 Gold 5/6 114.00 Marshall HallBoca Raton, FL Janice Seamon-MolsonHollywood, FL Robert DennardOrlando, FL Charles MinerOrlando, FL Steven BarcusAltamonte Spg, FL
8.16 Gold 5/6 114.00 Dana HastingsBaton Rouge, LA Greg HinzeSan Antonio, TX Michael DaltonPalm Coast, FL Mark FitzmorrisSaint Augustine, FL
6.59 Gold 7 112.00 Rahn SmithBrandon, FL Sharon HortonLakeland, FL Gen GeigerSarasota, FL Terry McHenrySarasota, FL
10.50 Gold 8 2 111.00 Jeffery JonesVero Beach, FL Michael ZellerYork, PA Paul BubendeyVero Beach, FL Leslie PhelpsVero Beach, FL
7.88 Gold 3 107.00 Gerald NehraMuskegon, MI Peter CleavesSarasota, FL Connie QuellerHudson, FL Scott RolandGrand Rapids, MI
6.96 Gold 4 1 106.00 Bobbie FostFernandina, FL Judith MillerJacksonville, FL Carol KimmelAmelia Island, FL Steve KimmelAmelia Island, FL
4.67 Gold 5 104.00 Jeff KoltenukThe Villages, FL Richard SeidmanOrlando, FL Jonathan WilliamsThe Villages, FL Charles ShowalterLady Lake, FL
4.00 Gold 6 94.00 Conner BoydKey West, FL Barry BoydWheeling, WV Christopher SmithVero Beach, FL Deborah DruryVero Beach, FL Betty SandiferDaytona Beach, FL
5.22 Gold 2 92.00 Marsha WicksLongwood, FL Phyllis EnglanderWinter Park, FL George SymeAltamonte Spg, FL Stephen SakerLongwood, FL
3.92 Gold 3 88.00 Russ PearlyThe Villages, FL Janet MatthewsThe Villages, FL Beverly ParrishThe Villages, FL Colleen TreanorThe Villages, FL
2.94 Gold 4 82.00 Jeffrey IrionNew Smyrna Bch, FL Robert SimonNew Smyrna, FL Judy ManuelNew Smyrna Bch, FL Sally FlanaganNew Smyrna Bch, FL
2.32 Gold 5 73.00 Babak ShafiiOrlando, FL Daryl DrewOrlando, FL Ann FarrellOrlando, FL Carol VogtBoca Raton, FL

Recaps

Section E

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A X Y A X Y
13 Junko Hemus Joel Wooldridge John Moschella Patricia Dovell David Caprera Anne Brenner A 1 - - - - - 163.00 0.00 163.00 26.36 Gold
25 Jim Mahaffey Sam Lev Michael Rosenberg Roger Lee Piotr Gawrys Michal Klukowski A 2 - - - - - 136.00 0.00 136.00 19.77 Gold
10 Bruce Lang Ellie Hanlon Mary Savko David Rogers A 3 - - - - - 125.00 0.00 125.00 14.83 Gold
15 James Easterling Akshay Shah Andrew Wilkin Frederick C Liu X 4 1 - - - - 117.00 0.00 117.00 14.00 Gold
17 Dana Hastings Greg Hinze Michael Dalton Mark Fitzmorris A 5/6 - - - - - 114.00 0.00 114.00 8.16 Gold
9 Marshall Hall Janice Seamon-Molson Robert Dennard Charles Miner Steven Barcus A 5/6 - - - - - 114.00 0.00 114.00 8.16 Gold
31 Rahn Smith Sharon Horton Gen Geiger Terry McHenry A 7 - - - - - 112.00 0.00 112.00 6.59 Gold
32 Jeffery Jones Michael Zeller Paul Bubendey Leslie Phelps X 8 2 - - - - 111.00 0.00 111.00 10.50 Gold
30 Gerald Nehra Peter Cleaves Connie Queller Scott Roland X - 3 - - - - 107.00 0.00 107.00 7.88 Gold
24 Paul Street Nicolas L'Ecuyer Kevin Dwyer P Drew Cannell Ulf Nilsson A - - - - - - 106.00 0.00 106.00 1.50 Red
16 Bobbie Fost Judith Miller Carol Kimmel Steve Kimmel Y - 4 1 - - - 106.00 0.00 106.00 6.96 Gold
22 Brian Mason Gerrianne Mason Ron Ashbacher Richard Vatter A - - - - - - 105.00 0.00 105.00 2.00 Red
23 Jeff Koltenuk Richard Seidman Jonathan Williams Charles Showalter X - 5 - - - - 104.00 0.00 104.00 4.67 Gold
14 Alexander Weiss Fran Weiss Marlise Cusick Nancy Mitchell A - - - - - - 102.00 0.00 102.00 1.50 Red
6 Conner Boyd Barry Boyd Christopher Smith Deborah Drury Betty Sandifer X - 6 - - - - 94.00 0.00 94.00 4.00 Gold
18 Marsha Wicks Phyllis Englander George Syme Stephen Saker Y - - 2 - - - 92.00 0.00 92.00 5.22 Gold
12 Russ Pearly Janet Matthews Beverly Parrish Colleen Treanor Y - - 3 - - - 88.00 0.00 88.00 3.92 Gold
11 Gloria McCain Eileen Easterling Linda Miller Mara Tuttle A - - - - - - 84.00 0.00 84.00 1.50 Red
4 Won Yang Sanford Robbins Michael Varhalamas Pamela Gorbics X - - - - - - 83.00 0.00 83.00 1.25 Red
28 Jeffrey Irion Robert Simon Judy Manuel Sally Flanagan Y - - 4 - - - 82.00 0.00 82.00 2.94 Gold
19 Les Bart Stasha Cohen Mark Cohen Gloria Bart A - - - - - - 80.00 0.00 80.00 1.00 Red
1 Babak Shafii Daryl Drew Ann Farrell Carol Vogt Y - - 5 - - - 73.00 0.00 73.00 2.32 Gold
27 Emiel Domis Sharon Amberg Lucy Tillman Shirley Agness Y - - - - - - 72.00 0.00 72.00 1.50 Red
26 Dale Rands Rawy Shediac Robert Todd Karen Kribs X - - - - - - 71.00 0.00 71.00 1.50 Red
8 John Carmichael Kathy Carmichael William Smith Jan Loftin Y - - - - - - 68.00 0.00 68.00 0.75 Red
7 Marlene Falkner Meryl Margolies Winona Jones Carolyn Brown Y - - - - - - 65.00 0.00 65.00 1.00 Red
3 John Knarr Elizabeth Bridges Souheil Moussly Karin Thomas Y - - - - - - 63.00 0.00 63.00 1.00 Red
5 Lynn Chapman Ralph Croskey Stephen Horwitz Nancy Martin Y - - - - - - 62.00 0.00 62.00 1.00 Red
29 Dianne Fletcher Tom Fletcher Thomas Pinter Earl Brown Jr Y - - - - - - 54.00 0.00 54.00 0.50 Red
2 Robert Stormoen Beverly Stormoen Lynn Leisy Dorene Thompson Y - - - - - - 54.00 0.00 54.00 1.00 Red
21 Barbara McCallon Dorothy Johnson John Rufi Peggy Higginbotham A - - - - - - 52.00 0.00 52.00 0.50 Red
20 Mitzi Walstrum Sally Roberts Helga Bieling Maxine Sharp Y - - - - - - 21.00 0.00 21.00

Bracket

Bracket available from Fast Results