Oct 13, 2017 - Friday 3:00 pm

Stratified Swiss Teams Event Summary

Session 1

17.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
5.04 Red 1 117.00 Lynda NitabachN Plainfield, NJ Gavin WolpertPalm Beach Gdns, FL Vincent DemuyPalm Bch Gdns, FL Ishmael DelMonteLas Vegas, NV
3.78 Red 2 79.00 Corey KrantzDelray Beach, FL Virginia LiftonNaples, FL Thomas MargraffSt Petersburg, FL Wendy Ripley MargraffSt Petersburg, FL
2.84 Red 3 78.00 James HawkesCharleston, SC Anne Rahtjen HawkesCharleston, SC Jeff MeckstrothClearwater Bch, FL Eric RodwellClearwater, FL
3.59 Red 4 1 1 75.00 April UhlenburgKing of Prussia, PA Ronald BailerFort Myers, FL Rochelle MandelbaumHollywood, FL Andrew MacfarlaneOdessa, FL
1.59 Red 5 73.00 Eileen AbramsonPalm Beach, FL James SampsonLake Worth, FL James MilamIdaho Falls, ID Steven CaplanBoca Raton, FL Beth MilamIdaho Falls, ID
2.69 Red 2 2 71.00 James StorchMiromar Lakes, FL Janet JonesHarrisburg, IL Joyce ClarkMarion, IL Marilyn StorchMiromar Lakes, FL
2.02 Red 3 3 69.00 Michael WilliamsonBelleair, FL Phillip FultzClearwater, FL Sarah PentecostDresden, TN Pamela FeePaducah, KY
1.51 Red 4 68.00 Scot SmithFt Myers Beach, FL Edward MitchellFort Myers, FL Robert PruiettCape Coral, FL Graham WhitlowFort Myers, FL

Recaps

Section Q

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
4 Lynda Nitabach Gavin Wolpert Vincent Demuy Ishmael DelMonte A 1 - - - - - 117.00 0.00 117.00 5.04 Red
7 Corey Krantz Virginia Lifton Thomas Margraff Wendy Ripley Margraff A 2 - - - - - 79.00 0.00 -1.00 79.00 3.78 Red
14 James Hawkes Anne Rahtjen Hawkes Jeff Meckstroth Eric Rodwell A 3 - - - - - 78.00 0.00 78.00 2.84 Red
13 April Uhlenburg Ronald Bailer Rochelle Mandelbaum Andrew Macfarlane C 4 1 1 - - - 75.00 0.00 75.00 3.59 Red
16 Eileen Abramson James Sampson James Milam Steven Caplan Beth Milam A 5 - - - - - 73.00 0.00 73.00 1.59 Red
5 James Storch Janet Jones Joyce Clark Marilyn Storch C - 2 2 - - - 71.00 0.00 71.00 2.69 Red
3 Michael Williamson Phillip Fultz Sarah Pentecost Pamela Fee C - 3 3 - - - 69.00 0.00 69.00 2.02 Red
15 Scot Smith Edward Mitchell Robert Pruiett Graham Whitlow B - 4 - - - - 68.00 0.00 -1.00 68.00 1.51 Red
10 Carl Dahl Jr Nit Buckhout Janice Danzig Bette Batson A - - - - - - 54.00 0.00 54.00 0.50 Red
6 Candace Dickinson Don Farver Renu Harvey Arthur Harvey B - - - - - - 53.00 0.00 53.00 0.38 Red
2 Nancy Lenney Isabelle Thabault Rona Lake Georgia Pope C - - - - - - 51.00 0.00 51.00 0.50 Red
8 Charles Lavarini Chuck Schneiderman David Mell Mark Myers C - - - - - - 48.00 0.00 48.00 0.50 Red
17 Barry Segal Casey Segal Roger Zessis Beatrice Bohm B - - - - - - 43.00 0.00 43.00 0.25 Red
9 Michael Warchol Joel Addison Richard Whittington Jean Stewart B - - - - - - 40.00 0.00 40.00 0.25 Red
12 Doris Schons Peggy Glatz Sandra Hesse Henry Schmerler C - - - - - - 37.00 0.00 37.00 0.13 Red
11 Sarah Penn Bobbi Rossi Beatrice Urban Peggy Yeager B - - - - - - 33.00 0.00 33.00 0.25 Red
1 Richard Bondi Carole Bondi Larry Edwards Anne Edwards C - - - - - - 29.00 0.00 29.00

Bracket

Bracket available from Fast Results