Oct 12, 2017 - Thursday 3:00 pm

Stratified Swiss Teams Event Summary

Session 1

20.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
5.60 Red 1 93.00 Stephen LinehanFort Myers, FL Esther BankutiFort Myers, FL Gudrun WallaceFort Myers, FL Gloria WhiteFort Myers, FL
4.20 Red 2 92.00 Lynda NitabachN Plainfield, NJ Gavin WolpertPalm Beach Gdns, FL Vincent DemuyPalm Bch Gdns, FL Ishmael DelMonteLas Vegas, NV
3.76 Red 3 1 1 84.00 Patrick KnipperNaples, FL Kenneth KadelBonita Springs, FL Barbara ThorpeNaples, FL Pauline ChanNaples, FL
2.07 Red 4/5 81.00 Newton BrightwellOsprey, FL Marilyn BrightwellOsprey, FL Gen GeigerSarasota, FL Terry McHenrySarasota, FL
2.07 Red 4/5 81.00 Donald McCullough JrFort Myers, FL Courtney DonovanFort Myers, FL Mary Anne GeppertFort Myers, FL Angela KaiserBonita Springs, FL
2.82 Red 6 2 2 76.00 Richard OrrNaples, FL Louis SupanekEstero, FL Barry StiversNaples, FL Barbara StiversNaples, FL
2.12 Red 3 74.00 Sarah PennNaples, FL Bobbi RossiNaples, FL Peggy YeagerNaples, FL Beatrice UrbanBonita Springs, FL
1.59 Red 4 3 61.00 James StorchMiromar Lakes, FL Marilyn StorchMiromar Lakes, FL Joyce ClarkMarion, IL Janet JonesHarrisburg, IL
1.19 Red 5 57.00 Don FarverLeicester, NC Candace DickinsonLeicester, NC Renu HarveyAsheville, NC Arthur HarveyAsheville, NC

Recaps

Section Q

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
12 Stephen Linehan Esther Bankuti Gudrun Wallace Gloria White A 1 - - - - - 93.00 0.00 93.00 5.60 Red
17 Lynda Nitabach Gavin Wolpert Vincent Demuy Ishmael DelMonte A 2 - - - - - 92.00 0.00 92.00 4.20 Red
2 Patrick Knipper Kenneth Kadel Barbara Thorpe Pauline Chan C 3 1 1 - - - 84.00 0.00 84.00 3.76 Red
20 Donald McCullough Jr Courtney Donovan Mary Anne Geppert Angela Kaiser A 4/5 - - - - - 81.00 0.00 81.00 2.07 Red
13 Newton Brightwell Marilyn Brightwell Gen Geiger Terry McHenry A 4/5 - - - - - 81.00 0.00 81.00 2.07 Red
7 Richard Orr Louis Supanek Barry Stivers Barbara Stivers C 6 2 2 - - - 76.00 0.00 76.00 2.82 Red
1 Sarah Penn Bobbi Rossi Peggy Yeager Beatrice Urban B - 3 - - - - 74.00 0.00 74.00 2.12 Red
9 Charles Robinson Peggy Robinson Enez Rubel William Klinsky A - - - - - - 69.00 0.00 69.00 0.50 Red
5 Carol Hamilton Pat Samuels Nie Lih Kalat Gerald Ungar A - - - - - - 63.00 0.00 63.00 0.50 Red
11 John Bortins Nancy Benamati Benjamin Eisenberg Susan Eisenberg A - - - - - - 62.00 0.00 62.00 0.50 Red
8 James Storch Marilyn Storch Joyce Clark Janet Jones C - 4 3 - - - 61.00 0.00 61.00 1.59 Red
15 Don Farver Candace Dickinson Renu Harvey Arthur Harvey B - 5 - - - - 57.00 0.00 57.00 1.19 Red
16 Lois Herald Diana Strietelmeier Leda Knight Lynda Edson B - - - - - - 54.00 0.00 54.00 0.50 Red
4 Joanne Wharton Dar Webb Babs Thacker Pat McKittrick C - - - - - - 47.00 0.00 47.00 0.50 Red
10 Barbara Franks Donna Eskra Aimee Snyder Jane Austermiller C - - - - - - 46.00 0.00 46.00 0.50 Red
14 Don McLean Gayle McLean Marilyn Lightner Brenda Hoffman B - - - - - - 45.00 0.00 45.00 0.13 Red
3 Angela Smith Margaret Geittmann Peter Geittmann Don Smith C - - - - - - 44.00 0.00 44.00 0.25 Red
18 Brenda Kefauver Frances Melia Karen Gibson Marlene Mackinnon C - - - - - - 31.00 0.00 31.00 0.25 Red
6 Freida Dohrman Anne Person Maxwell Hughes Won Yang B - - - - - - 20.00 0.00 20.00
19 Marion Tillack Carl Dahl Jr Melvin Marx Barry Levin B - - - - - - 19.00 0.00 -1.00 19.00

Bracket

Bracket available from Fast Results