Oct 10, 2017 - Tuesday 3:00 pm

Stratified Swiss Teams Event Summary

Session 1

19.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
5.41 Red 1 104.00 Charles RobinsonBoca Raton, FL Peggy RobinsonBoca Raton, FL Enez RubelBoca Raton, FL William KlinskyBoca Raton, FL
4.57 Red 2 1 95.00 Norman CannonFort Myers, FL Robin SpriggleFort Myers, FL Gilda ReynoldsCape Coral, FL Fran SmithEstero, FL
3.43 Red 3 2 91.00 Jim MaxwellVenice, FL Izrail GorianPort Charlotte, FL Ted ThomasVenice, FL Ann RhodeEnglewood, FL
2.57 Red 4 3 1 81.00 Marguerite MatsonNaples, FL Birgit Ludwig Patricia GulloNaples, FL Joan KieferNaples, FL
1.93 Red 5 4 71.00 Carol DavisBoynton Beach, FL Linda TedeschiSanibel, FL Lena BrownSanibel, FL Donna HjerpeFort Myers, FL
1.93 Red 6 5 2 66.00 Sarah PentecostDresden, TN Pamela FeePaducah, KY Phillip FultzClearwater, FL Michael WilliamsonBelleair, FL
1.45 Red 3 57.00 Rebecca AmesWeston, MA Lucinda StebbinsChestnut Hill, MA Kathryn RiegerNaples, FL Franklyn CaineWeston, MA
1.08 Red 4 50.00 Sarah PennNaples, FL Bobbi RossiNaples, FL Rona LakeNaples, FL Georgia PopeBonita Springs, FL

Recaps

Section Q

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
18 Charles Robinson Peggy Robinson Enez Rubel William Klinsky A 1 - - - - - 104.00 0.00 104.00 5.41 Red
14 Norman Cannon Robin Spriggle Gilda Reynolds Fran Smith B 2 1 - - - - 95.00 0.00 95.00 4.57 Red
12 Jim Maxwell Izrail Gorian Ted Thomas Ann Rhode B 3 2 - - - - 91.00 0.00 91.00 3.43 Red
8 Marguerite Matson Birgit Ludwig Patricia Gullo Joan Kiefer C 4 3 1 - - - 81.00 0.00 81.00 2.57 Red
4 Carol Davis Linda Tedeschi Lena Brown Donna Hjerpe B 5 4 - - - - 71.00 0.00 71.00 1.93 Red
5 Sarah Pentecost Pamela Fee Phillip Fultz Michael Williamson C 6 5 2 - - - 66.00 0.00 66.00 1.93 Red
11 Roslyn Thayer Maureen Foley Marilyn Lightner Roslyn Rubenstein B - - - - - - 65.00 0.00 65.00 0.50 Red
16 Chuck Schneiderman Charles Lavarini Alice Van Hoesen Barbara Madden B - - - - - - 65.00 0.00 65.00 0.50 Red
17 Jean Stewart Richard Whittington Michael Warchol Joel Addison B - - - - - - 58.00 0.00 58.00 0.50 Red
9 Rebecca Ames Lucinda Stebbins Kathryn Rieger Franklyn Caine C - - 3 - - - 57.00 0.00 57.00 1.45 Red
1 Sarah Penn Bobbi Rossi Rona Lake Georgia Pope C - - 4 - - - 50.00 0.00 50.00 1.08 Red
6 Joanne Wharton Babs Thacker Pat McKittrick Dar Webb C - - - - - - 48.00 0.00 48.00 0.38 Red
2 Roger Farmer Linda Farmer Judy Kaye Douglas Wacek C - - - - - - 46.00 0.00 46.00 0.50 Red
19 Aimee Snyder Jane Austermiller Barbara Franks Donna Eskra C - - - - - - 45.00 0.00 45.00 0.25 Red
3 Mary Lou Long Margaret Keyes Pamela Knous Pamela Leese C - - - - - - 45.00 0.00 45.00 0.25 Red
13 Gerry Vaughn Maxwell Hughes Ann Taylor Won Yang B - - - - - - 44.00 0.00 -1.00 44.00 0.38 Red
7 Peter Geittmann Margaret Geittmann Don Smith Angela Smith C - - - - - - 42.00 0.00 42.00 0.25 Red
15 Don Farver Candace Dickinson Renu Harvey Arthur Harvey B - - - - - - 37.00 0.00 37.00 0.25 Red
10 Judy Harralson Cynthia Reuling Barbara Johnstone Cathy Suthard C - - - - - - 29.00 0.00 29.00 0.25 Red

Bracket

Bracket available from Fast Results