Oct 15, 2017 - Sunday 10:30 am

Golden Opportunity Swiss Teams Event Summary

Session 2

24.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color 7 3 VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
6.06 Gold 1 96.00 Harold SalmWestport, CT Lou FilippettiStamford, CT Norman GrossNorwalk, CT Jan WhiteStamford, CT
4.55 Gold 2 94.00 Mary Beth MurphyWest Hartford, CT Patricia ShimkusWest Hartford, CT Barbara RaisnerBoca Raton, FL Joan GagneNew Britain, CT
3.94 Gold|Red 3 1 93.00 Maurice ChesneySaunderstown, RI John PeleganoGlastonbury, CT Paul JohnsonCheshire, CT Abhijit DuttaNew Haven, CT
2.56 Gold 4 91.00 Renee JanowWest Hartford, CT Margery GussakManchester, CT Sandra SobelWest Hartford, CT Joseph PeledWest Hartford, CT
2.96 Gold|Red 5/6 2 86.00 Ellen CooperRoslyn, NY Linda LinchitzOld Westbury, NY Fran PetersonLake Success, NY Victor PoonStony Brook, NY
1.88 Gold 5/6 86.00 Barbara MindellWest Hartford, CT Betty KerberWethersfield, CT Maureen WalshWest Hartford, CT Jan RosowAvon, CT
2.22 Red 3 83.00 Donald ErnstBrookfield, CT Helen BensonNewtown, CT Beth SchweitzerNewtown, CT C Paul TyborowskiTrumbull, CT
1.49 Red 4/5 72.00 Ann BelzerWest Hartford, CT Michael BelzerWest Harttford, CT Rachel PeledWest Hartford, CT Kathleen FaheyWeatogue, CT
1.49 Red 4/5 72.00 Michael ShoreGlastonbury, CT Lori ShoreGlastonbury, CT Joseph LafortuneGrosvenor Dale, CT Dawn MullerGlastonbury, CT

Recaps

Section C

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
7 3 7 3
6 Harold Salm Lou Filippetti Norman Gross Jan White 7 1 - - - - - 96.00 0.00 96.00 6.06 Gold
1 Mary Beth Murphy Patricia Shimkus Barbara Raisner Joan Gagne 7 2 - - - - - 94.00 0.00 94.00 4.55 Gold
14 Maurice Chesney John Pelegano Paul Johnson Abhijit Dutta 3 3 1 - - - - 93.00 0.00 93.00 3.94 Gold|Red
9 Renee Janow Margery Gussak Sandra Sobel Joseph Peled 7 4 - - - - - 91.00 0.00 91.00 2.56 Gold
13 Ellen Cooper Linda Linchitz Fran Peterson Victor Poon 3 5/6 2 - - - - 86.00 0.00 86.00 2.96 Gold|Red
7 Barbara Mindell Betty Kerber Maureen Walsh Jan Rosow 7 5/6 - - - - - 86.00 0.00 86.00 1.88 Gold
11 Donald Ernst Helen Benson Beth Schweitzer C Paul Tyborowski 3 - 3 - - - - 83.00 0.00 83.00 2.22 Red
2 Carolee Haak Nancy Ramseyer Sandra Reiners Mary Whittemore 7 - - - - - - 78.00 0.00 78.00 0.76 Red
16 Elyse Stein Iris Fleming Marny Lundy Patricia Rudolph 7 - - - - - - 76.00 0.00 76.00 0.95 Red
17 Susan Schnur Jane Swirsky Vera Kaplan Mark Kaplan 7 - - - - - - 75.00 0.00 75.00 0.95 Red
4 Ann Belzer Michael Belzer Rachel Peled Kathleen Fahey 3 - 4/5 - - - - 72.00 0.00 72.00 1.49 Red
12 Michael Shore Lori Shore Joseph Lafortune Dawn Muller 3 - 4/5 - - - - 72.00 0.00 72.00 1.49 Red
24 Marc Oliff Lori Oliff Julie Zinzi Vicki Sweda 3 - - - - - - 69.00 0.00 69.00 0.76 Red
20 Tim Collopy Cecilia Collopy Karen Whelan Bob Whelan 7 - - - - - - 68.00 0.00 68.00 0.38 Red
10 Richard Cohen Clifford Wald Lawrence Winick Tim Cormany 3 - - - - - - 67.00 0.00 67.00 0.57 Red
5 Maureen Sabo Ann Jones Missy Swan Marilyn Beck 3 - - - - - - 66.00 0.00 66.00 0.57 Red
22 Barbara Hayes Mary Ann Oehlerking Linda Povman Jacqlyn Wank 3 - - - - - - 63.00 0.00 63.00 0.48 Red
3 Janet Bailey Ellen Moore Barry Meyers Rick Lowell 3 - - - - - - 60.00 0.00 60.00 0.57 Red
23 E Lynn Cripe Marsha Scherr Doris Andrews Ann Dougherty 3 - - - - - - 57.00 0.00 57.00 0.38 Red
19 Stanley Kishner Georgeann Kishner Mary Watson-Stribula Lisette Voorhees 3 - - - - - - 54.00 0.00 54.00 0.57 Red
21 Diane Martucci Carolyn Foster Joyce Guttman Renee Clift 3 - - - - - - 48.00 0.00 48.00 0.38 Red
15 John Desrochers Stephen Hamilton Barbara Burian Katie Rust 3 - - - - - - 48.00 0.00 48.00 0.57 Red
18 Karlene Wood Breta Adams Haroula Dobyns Linda Bradford 3 - - - - - - 30.00 0.00 30.00 0.19 Red
8 Albert Gee Jon Ross Thomas Murray Charlotte Bailey 3 - - - - - - 19.00 0.00 19.00 0.19 Red

Bracket

Bracket available from Fast Results