Oct 12, 2017 - Thursday 10:00 am

Stratified Open Swiss Teams Event Summary

Session 2

26.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
24.15 Gold 1 87.00 Dennis CarmanPlainwell, MI John KoschikLivonia, MI Irving RosensteinTroy, MI Richard TemkinFarmington, MI
18.11 Gold 2 85.00 Jordan KayeWest Bloomfield, MI Julie ArbitCharlotte, NC Kurt DasherPetersburg, MI Brad DrackaFarmington Hls, MI Jonathan FleischmannBloomfield, MI Morrie KleinplatzWindsor, ON
13.58 Gold 3 84.00 Martin HirschmanSouthfield, MI Robert BrentBloomfield, MI Sylvia MossBoca Raton, FL Linda PerlmanMilan, MI Michael D AliotoBirmingham, MI Sheldon KirschWest Bloomfield, MI
10.19 Gold 4 78.00 Michael KrautRoyal Oak, MI Frank SensoliSt Clair Shores, MI John TschollCanton, OH Jim OvercasherEast Canton, OH
7.48 Gold 5/6 75.00 Donald RumelhartAnn Arbor, MI Ned IrvingHot Springs Vlg, AR David ColbertEtobicoke, ON Stephen MackayMarkham, ON
7.48 Gold 5/6 75.00 Lynne CookRiverview, MI Rose BurkeBloomfield Hls, MI Suzanne StevensonBirmingham, MI Sondra SchubinerFranklin, MI
9.06 Gold 7/8 1 73.00 Michael KaleelSterling Hgts, MI Linda GolumbiaWest Bloomfield, MI Arthur GolumbiaWest Bloomfield, MI John DreifusFarmington, MI
5.71 Gold 7/8 73.00 Steven WinokurRochester, MI Frank Treiber IIIToledo, OH Robert KatzAnn Arbor, MI Brenda BryantFerndale, MI
6.80 Gold 2 67.00 Suzanne BakerEast Lansing, MI Jagjit SinghEast Lansing, MI Gary TheisWilliamston, MI Robert ChristensenDewitt, MI
5.10 Gold 3 59.00 Larry CohenWest Bloomfield, MI Kerry LaferFarmington Hls, MI Thomas HuntRochester Hills, MI Ross WeinsteinOakland, MI
3.90 Gold 4 1 58.00 Kenneth GeislerClarkston, MI Scott MillerAuburn Hills, MI Patricia MillerAuburn Hills, MI Arlene GeislerClarkston, MI
3.02 Gold 5 57.00 Deepak DigheWest Bloomfield, MI Neal StrandRochester Hills, MI Naresh KapilaAuburn Hills, MI Larry LewisRochester, MI
2.93 Gold 2 50.00 William NiemczykNovi, MI William LandrumDetroit, MI Allan TushmanWest Bloomfield, MI Barb FerreraDearborn, MI
2.19 Gold 3 46.00 Jane GardnerNorthville, MI John VollmayerRochester Hills, MI Tai ChanTroy, MI Tom BaerFarmington Hls, MI

Recaps

Section A

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
10 Dennis Carman John Koschik Irving Rosenstein Richard Temkin A 1 - - - - - 87.00 0.00 87.00 24.15 Gold
14 Jordan Kaye Julie Arbit Kurt Dasher Brad Dracka Jonathan Fleischmann Morrie Kleinplatz A 2 - - - - - 85.00 0.00 85.00 18.11 Gold
17 Martin Hirschman Robert Brent Sylvia Moss Linda Perlman Michael D Alioto Sheldon Kirsch A 3 - - - - - 84.00 0.00 84.00 13.58 Gold
2 Michael Kraut Frank Sensoli John Tscholl Jim Overcasher A 4 - - - - - 78.00 0.00 78.00 10.19 Gold
5 Donald Rumelhart Ned Irving David Colbert Stephen Mackay A 5/6 - - - - - 75.00 0.00 75.00 7.48 Gold
13 Lynne Cook Rose Burke Suzanne Stevenson Sondra Schubiner A 5/6 - - - - - 75.00 0.00 75.00 7.48 Gold
1 Michael Kaleel Linda Golumbia Arthur Golumbia John Dreifus B 7/8 1 - - - - 73.00 0.00 73.00 9.06 Gold
3 Steven Winokur Frank Treiber III Robert Katz Brenda Bryant A 7/8 - - - - - 73.00 0.00 73.00 5.71 Gold
19 Suzanne Baker Jagjit Singh Gary Theis Robert Christensen B - 2 - - - - 67.00 0.00 67.00 6.80 Gold
26 Bonnie Weinstein Jakob Kristinsson Shelley Boschan Mary Smith A - - - - - - 65.00 0.00 65.00 1.50 Red
16 Michael Giordano Jack Shartsis Debra Eaves William Winokur A - - - - - - 64.00 0.00 64.00 2.00 Red
18 Michael Crane Hans Jacobs Michael Huston Henry Shevitz A - - - - - - 63.00 0.00 63.00 1.50 Red
8 Lynn Root Kathy Twomey Jerome Hasenjager Subhash Gulati A - - - - - - 60.00 0.00 60.00 1.25 Red
23 Larry Cohen Kerry Lafer Thomas Hunt Ross Weinstein B - 3 - - - - 59.00 0.00 59.00 5.10 Gold
24 Kenneth Geisler Scott Miller Patricia Miller Arlene Geisler C - 4 1 - - - 58.00 0.00 58.00 3.90 Gold
11 Deepak Dighe Neal Strand Naresh Kapila Larry Lewis B - 5 - - - - 57.00 0.00 57.00 3.02 Gold
4 Edward White Susan Parnes Christine Owens Gene Owens A - - - - - - 56.00 0.00 56.00 1.50 Red
15 Samir Zeine Clarke Cunningham Charles Schiff Lynda Thal A - - - - - - 52.00 0.00 52.00 1.00 Red
9 James Walter Alex Khrakovsky David Graff Wilbur Argersinger B - - - - - - 51.00 0.00 51.00 1.50 Red
20 William Niemczyk William Landrum Allan Tushman Barb Ferrera C - - 2 - - - 50.00 0.00 50.00 2.93 Gold
22 Jane Gardner John Vollmayer Tai Chan Tom Baer C - - 3 - - - 46.00 0.00 46.00 2.19 Gold
7 David Nagy Judith Harris Chris Balyo Peter Beaudoin C - - - - - - 45.00 0.00 45.00 1.00 Red
6 Suzanne McIlhiny Lori Strager Thomas Ciaramitaro Cassandra Rodger C - - - - - - 44.00 0.00 44.00 1.00 Red
12 Duaine Benard Rosemary Bailey Gary Luoma Ann Haycock C - - - - - - 39.00 0.00 39.00 1.00 Red
21 James McNamara Douglas Sweeder Richard Muntz Dennis Ebendick C - - - - - - 31.00 0.00 31.00 0.50 Red
25 James Rowe Margaret Moore Georgene Cronin Dolores Bright B - - - - - - 27.00 0.00 27.00

Bracket

Bracket available from Fast Results