Sep 01, 2017 - Friday 1:00 pm

ABC Stratified Swiss Teams Event Summary

Session 2

36.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
27.43 Gold 1 186.00 Kent GouldingGermantown, MD William PettisChevy Chase, MD Philip GouldingWexford, PA David HoffnerGalloway, NJ
20.57 Gold 2 167.00 Craig BiddlePittsburgh, PA John AlbrightPlantation, FL Donald FaskowHollywood, FL Alan LeaverMars, PA
15.43 Gold 3 161.00 Carl BerenbaumElkins Park, PA Barbara KeppleWest Chester, PA Sam BorensteinWest Orange, NJ Dennis ThompsonLake Hiawatha, NJ
11.57 Gold 4 160.00 Judy HaffnerPittsburgh, PA Harold HaffnerPittsburgh, PA Ronald FranckPittsburgh, PA Jane MarshallPittsburgh, PA
9.14 Gold 5 159.00 Jan AssiniPittsburgh, PA Michael CreagerBedford, OH Frank CymermanPittsburgh, PA Susan StarkPepper Pike, OH
9.72 Gold 6 1 152.00 Robert ZimmermannPittsburgh, PA Paul CaplanWhite Oak, PA Peter HowellPittsburgh, PA Catherine CaplanWhite Oak, PA
6.86 Gold 7 149.00 Paul BenedictPikesville, MD Lynn JonesTimonium, MD Phillip BeckerBeachwood, OH Fleur HowardGates Mills, OH
6.10 Gold 8 146.00 Diane LazarusBaltimore, MD Ed LazarusBaltimore, MD Jim WakefieldFairfax Station, VA Helene BaumanArlington, VA
5.49 Gold 9 139.00 Jack GoodykoontzMorgantown, WV Vicki GoodykoontzMorgantown, WV R GrahamCharleston, WV Dora Kay GrubbFairmont, WV
7.29 Gold 2 137.00 Frances PrusPittsburgh, PA David FrohlichPittsburgh, PA Steven NolanPittsburgh, PA Charles LadihaVermilion, OH
5.47 Gold 3 1 129.00 Peter ShuiClarence, NY Penny ShuiClarence, NY Thomas KoralewskiAvon, IN Ken MeierOrchard Park, NY
3.67 Gold 4/5 2 116.00 Keith KlafehnTallmadge, OH Betty MillerAkron, OH Subhash AgarwalAkron, OH Indira AgarwalAkron, OH
3.67 Gold 4/5 116.00 Leroy Hackenberg IIPittsburgh, PA Frank ScaliN Ridgeville, OH Kenneth EichlerMurrysville, PA Arlene JacobelliJeannette, PA
2.32 Gold 3 104.00 Richard McNeerPittsburgh, PA Michael NatelsonPittsburgh, PA Gary WireOakdale, PA Curt WoodheadVenetia, PA
1.74 Gold 4 93.00 George RetosWashington, PA Darlene MannheimerPittsburgh, PA John KillmeyerPittsburgh, PA Charles Van GorderWashington, DC

Recaps

Section A

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
8 Kent Goulding William Pettis Philip Goulding David Hoffner A 1 - - - - - 186.00 0.00 186.00 27.43 Gold
1 Craig Biddle John Albright Donald Faskow Alan Leaver A 2 - - - - - 167.00 0.00 167.00 20.57 Gold
16 Carl Berenbaum Barbara Kepple Sam Borenstein Dennis Thompson A 3 - - - - - 161.00 0.00 161.00 15.43 Gold
13 Judy Haffner Harold Haffner Ronald Franck Jane Marshall A 4 - - - - - 160.00 0.00 160.00 11.57 Gold
26 Jan Assini Michael Creager Frank Cymerman Susan Stark A 5 - - - - - 159.00 0.00 159.00 9.14 Gold
31 Robert Zimmermann Paul Caplan Peter Howell Catherine Caplan B 6 1 - - - - 152.00 0.00 152.00 9.72 Gold
12 Paul Benedict Lynn Jones Phillip Becker Fleur Howard A 7 - - - - - 149.00 0.00 149.00 6.86 Gold
24 Diane Lazarus Ed Lazarus Jim Wakefield Helene Bauman A 8 - - - - - 146.00 0.00 146.00 6.10 Gold
23 Jack Goodykoontz Vicki Goodykoontz R Graham Dora Kay Grubb A 9 - - - - - 139.00 0.00 139.00 5.49 Gold
36 Frances Prus David Frohlich Steven Nolan Charles Ladiha B - 2 - - - - 137.00 0.00 137.00 7.29 Gold
19 Douglas Millsap Larry Jones Nicholas Hartung Peter Merker A - - - - - - 136.00 0.00 136.00 1.76 Red
11 Constance Hoechstetter William Holt William Lindgren Robert Park A - - - - - - 133.00 0.00 133.00 2.20 Red
27 Marc Sylvester Ed Bissell Carol Reitz Bill Begert A - - - - - - 130.00 0.00 130.00 2.20 Red
28 Peter Shui Penny Shui Thomas Koralewski Ken Meier C - 3 1 - - - 129.00 0.00 129.00 5.47 Gold
21 Richard Early Asim Ulke Stephanie Alexander Robert Alexander A - - - - - - 128.00 0.00 128.00 1.76 Red
15 Michael Kenny Julie Berdock Sue Lan Ma Peter Petruzzellis A - - - - - - 127.00 0.00 127.00 1.76 Red
29 Marnie Warner Anam Tebha Justin Lall Marc Warner A - - - - - - 121.00 0.00 121.00 1.76 Red
14 Robert Quinlan Jean Prior Conner Boyd Hope Ellis A - - - - - - 121.00 0.00 121.00 1.76 Red
33 Alice Williams Judi Sonon Barbara Belardi Cecilia Powell A - - - - - - 120.00 0.00 120.00 1.54 Red
34 Leroy Hackenberg II Frank Scali Kenneth Eichler Arlene Jacobelli B - 4/5 - - - - 116.00 0.00 116.00 3.67 Gold
20 Keith Klafehn Betty Miller Subhash Agarwal Indira Agarwal C - 4/5 2 - - - 116.00 0.00 116.00 3.67 Gold
25 Richard Krauland Joanne Zambroski Russell Poppleton Russell Sheldon B - - - - - - 113.00 0.00 113.00 1.76 Red
9 Mark Blanchard Tudor Trifan Karen Kreutzberg Vladimir Oudalov B - - - - - - 105.00 0.00 105.00 1.76 Red
5 Richard McNeer Michael Natelson Gary Wire Curt Woodhead C - - 3 - - - 104.00 0.00 104.00 2.32 Gold
32 Lois Butler Paul Klarreich Sharon Fairchild Thomas Dillon Bernard Heyman A - - - - - - 104.00 0.00 104.00 1.32 Red
10 Suman Agarwal Lynn Rafferty Peter Kyper Brian Ross A - - - - - - 102.00 0.00 102.00 1.54 Red
18 Christopher Wang Jean Picone Sharon Rohr Marilyn Burke B - - - - - - 100.00 0.00 100.00 1.32 Red
30 Ethel Levine Karen Ricker Susan Konig Donald Averbach B - - - - - - 98.00 0.00 98.00 1.32 Red
17 Chris Kleis Rose Marie Cassmer Rosemary Kleis Jayne Stahr B - - - - - - 93.00 0.00 93.00 1.32 Red
7 George Retos Darlene Mannheimer John Killmeyer Charles Van Gorder C - - 4 - - - 93.00 0.00 93.00 1.74 Gold
22 Lorraine Hanna Joseph Zaccardi Patricia Anders Carol Bolen John Bernhard C - - - - - - 89.00 0.00 89.00 1.10 Red
6 Carol Gibboney Susan Israelson Judith Vittone Martin Kumer C - - - - - - 85.00 0.00 85.00 1.32 Red
2 Bob Heasley Karen McIlwain Jacquelyn Skirboll Susan McQuillan C - - - - - - 78.00 0.00 78.00 0.88 Red
3 Gary Singer Ruth Ann Mayberry Terence Murray Rebecca Murray C - - - - - - 62.00 0.00 62.00 0.44 Red
35 Linda Evans Susan Dillon Carl Bonfiglio P. Charlene Benedict C - - - - - - 52.00 0.00 52.00
4 Patricia Katz Richard Katz Thomas Weik Warren Oberfield Brian Ellis A - - - - - - 49.00 0.00 49.00 0.44 Red

Bracket

Bracket available from Fast Results