Aug 26, 2017 - Saturday 10:00 am

Stratified Open Swiss Teams Event Summary

Session 2

19.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
10.45 Silver 1 104.00 Robert KatzAnn Arbor, MI Linda PerlmanMilan, MI Owen LienOak Park, MI Jonathan FleischmannBloomfield, MI
7.84 Silver 2 93.00 Michael D AliotoBirmingham, MI Kelley HwangNew York, NY Morrie KleinplatzWindsor, ON Sheldon KirschWest Bloomfield, MI
5.88 Silver 3 90.00 Steven WinokurRochester, MI Bob WebberWaterford, MI William WinokurWest Bloomfield, MI Frank Treiber IIIToledo, OH
4.41 Silver 4 89.00 Edward WhiteGrand Blanc, MI Martin HirschmanSouthfield, MI Gary BrinkerMaumee, OH Gene OwensGrand Blanc, MI
3.48 Silver 5 81.00 Michael GiordanoCommerce Twp, MI Renay Danto WeinerScottsdale, AZ Richard BecherBloomfield Hls, MI Rose BurkeBloomfield Hls, MI
2.99 Silver 6 80.00 Dennis CarmanPlainwell, MI John KoschikLivonia, MI Irving RosensteinTroy, MI Richard TemkinFarmington, MI
3.79 Silver 1/2 73.00 Cristina TitaNorthville, MI Timur AydinBloomfield Hls, MI Arthur WassermanAnn Arbor, MI Bob RasmussenAnn Arbor, MI
3.79 Silver 1/2 73.00 Ronna GalinWest Bloomfield, MI Robert RafWest Bloomfield, MI Michael McGawTroy, MI James SmythLathrup Village, MI
2.44 Silver 3 1 72.00 Dennis WaniolekShelby Township, MI Thomas CiaramitaroRochester Hills, MI Lakshmi VoraBloomfield Hls, MI Eva RivalBloomfield Hls, MI
1.83 Silver 4 67.00 Anthony SavantClinton Twp, MI Harrison FletcherShelby Township, MI Naresh KapilaAuburn Hills, MI Larry LewisRochester, MI
1.82 Silver 2 59.00 Margie RiedClarkston, MI Barbara ButtonBloomfield, MI Sandra WeaverRomeo, MI Marietta AnkoviakRomeo, MI

Recaps

Section K

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
12 Robert Katz Linda Perlman Owen Lien Jonathan Fleischmann A 1 - - - - - 104.00 0.00 104.00 10.45 Silver
19 Michael D Alioto Kelley Hwang Morrie Kleinplatz Sheldon Kirsch A 2 - - - - - 93.00 0.00 93.00 7.84 Silver
6 Steven Winokur Bob Webber William Winokur Frank Treiber III A 3 - - - - - 90.00 0.00 90.00 5.88 Silver
4 Edward White Martin Hirschman Gary Brinker Gene Owens A 4 - - - - - 89.00 0.00 89.00 4.41 Silver
3 Michael Giordano Renay Danto Weiner Richard Becher Rose Burke A 5 - - - - - 81.00 0.00 81.00 3.48 Silver
16 Dennis Carman John Koschik Irving Rosenstein Richard Temkin A 6 - - - - - 80.00 0.00 80.00 2.99 Silver
10 Jack Shartsis Debra Eaves Jerrold Grossman Dennis Kasle A - - - - - - 78.00 0.00 78.00 1.28 Silver
1 Cristina Tita Timur Aydin Arthur Wasserman Bob Rasmussen B - 1/2 - - - - 73.00 0.00 73.00 3.79 Silver
17 Ronna Galin Robert Raf Michael McGaw James Smyth B - 1/2 - - - - 73.00 0.00 73.00 3.79 Silver
13 Dennis Waniolek Thomas Ciaramitaro Lakshmi Vora Eva Rival C - 3 1 - - - 72.00 0.00 72.00 2.44 Silver
15 Daniel Marcus Mark Bendure Sean Pryke Sondra Schubiner A - - - - - - 69.00 0.00 69.00 0.96 Silver
8 Anthony Savant Harrison Fletcher Naresh Kapila Larry Lewis B - 4 - - - - 67.00 0.00 67.00 1.83 Silver
11 Bob Ondo Mark Hugger Graham Putnam Ed Herstein B - - - - - - 60.00 0.00 60.00 0.96 Silver
5 Margie Ried Barbara Button Sandra Weaver Marietta Ankoviak C - - 2 - - - 59.00 0.00 59.00 1.82 Silver
14 Larry Cohen Kerry Lafer Ross Weinstein Thomas Hunt B - - - - - - 57.00 0.00 -2.00 57.00 0.96 Silver
2 Stuart Dombey Chris Brewer Klaus Brondum David Armstrong C - - - - - - 51.00 0.00 51.00 1.12 Silver
9 Evelyn Rosen Judy Mintz Deepak Dighe Latika Mangrulkar C - - - - - - 49.00 0.00 49.00 0.80 Silver
18 Kenneth Geisler Arlene Geisler Mary Lou Schaffer Sue Berry C - - - - - - 47.00 0.00 47.00 0.64 Silver
7 David Copi Darleen Yaskanin Janice Stephens Donajean Lawson C - - - - - - 35.00 0.00 35.00 0.48 Silver

Bracket

Bracket available from Fast Results