Aug 05, 2017 - Saturday 1:00 pm

Bracketed Swiss Teams 1 Event Summary

Session 2

12.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A X Y VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
15.05 Gold 1 105.00 Francine MoringColumbia, SC Richard SmithSpartanburg, SC Mark McLaughlinCharleston, SC Susanne McLaughlinCharleston, SC
11.29 Gold 2 1 86.00 Varghese GeorgeMartinez, GA James Gentry JrNorth Augusta, SC Rajan IyerAiken, SC John BakerNorth Augusta, SC
8.47 Gold 3 61.00 Gregg Van DykeSaint Paul, MN Donald WeinerCoral Gables, FL Tina TessaroBeach Mtn, NC Jody LedfordMiami, FL
6.77 Gold 4 2 1 59.00 Richard DistlerathBluffton, SC Paul CuffeFripp Island, SC Claude KingBluffton, SC Ed JudyBluffton, SC
5.08 Gold 3 57.00 George RussellMoore, SC E Michael McKeeAnderson, SC Nancy ColterDublin, GA William Burks IIIAtlanta, GA
3.81 Gold 4 55.00 Jack BonneyVenice, FL Dianne BonneyVenice, FL Carolyn HolcombNewland, NC Marietta HuggardSarasota, FL
3.53 Gold 2 53.00 Peggy HahnCharleston, SC Kathryn AltmanCharleston, SC Karen HinsonHanahan, SC Irene StancikGoose Creek, SC

Recaps

Section A

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A X Y A X Y
10 Francine Moring Richard Smith Mark McLaughlin Susanne McLaughlin A 1 - - - - - 105.00 0.00 105.00 15.05 Gold
9 Varghese George James Gentry Jr Rajan Iyer John Baker X 2 1 - - - - 86.00 0.00 86.00 11.29 Gold
1 Gregg Van Dyke Donald Weiner Tina Tessaro Jody Ledford A 3 - - - - - 61.00 0.00 61.00 8.47 Gold
7 Richard Distlerath Paul Cuffe Claude King Ed Judy Y 4 2 1 - - - 59.00 0.00 59.00 6.77 Gold
3 Liz Swanson Robert Pearson Jr Joseph Sherwood Janet Sherwood A - - - - - - 58.00 0.00 58.00 1.25 Red
5 George Russell E Michael McKee Nancy Colter William Burks III X - 3 - - - - 57.00 0.00 57.00 5.08 Gold
2 Jack Bonney Dianne Bonney Carolyn Holcomb Marietta Huggard X - 4 - - - - 55.00 0.00 55.00 3.81 Gold
6 Peggy Hahn Kathryn Altman Karen Hinson Irene Stancik Y - - 2 - - - 53.00 0.00 53.00 3.53 Gold
11 Martha Jo Jones Irby Jones Elliott Bonnette Bruno Dellamea Y - - - - - - 50.00 0.00 50.00 0.75 Red
4 Paul Johnson III Lee Johnson Laura Sjoberg Anshul Paliwal X - - - - - - 48.00 0.00 48.00 1.25 Red
8 Grace Schmidt Tony Schmidt Julia Misslin Peter Misslin Y - - - - - - 44.00 0.00 44.00 1.00 Red
12 Darleen Bates Kenneth Dye Betsy Mebane Betsy Stanton Y - - - - - - 44.00 0.00 44.00 0.75 Red

Bracket

Bracket available from Fast Results