Aug 15, 2017 - Tuesday 7:30 pm

Tuesday/Wednesday Stratified Swiss Event Summary

Session 2

11.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
7.35 Gold 1 103.00 William ArlinghausAnn Arbor, MI Michael CraneCanton, MI Dave SwarthoutNewberry, MI Donna SwarthoutNewberry, MI
5.51 Gold 2 81.00 Michael CurleyRockford, MI Robert VartyGrand Rapids, MI Dave FredInterlochen, MI Patty FredInterlochen, MI
4.73 Gold 3 1 73.00 Darryl HarrisonGrand Rapids, MI Joanne FiedlerGrand Rapids, MI Gail LambacherOakville, ON Nancy StrachanMississauga, ON
3.10 Gold 4 63.00 Peter PetruzzellisScarborough, ON Sue Lan MaKirtland Hills, OH Allan CoyneBreslau, ON John McFaddenGuelph, ON
3.55 Gold 2 62.00 James WalterAnn Arbor, MI Alan BauKalamazoo, MI Brenda BauKalamazoo, MI Elia RosettaSan Antonio, TX
2.66 Gold 3 60.00 Cecil HenryBrethren, MI Ward MarshCadillac, MI Louise WrightCadillac, MI Norma PutvinCadillac, MI
2.76 Gold 1 55.00 Ruth SubersKalamazoo, MI Emily SubersKalamazoo, MI Abby RenfroeKalamazoo, MI Sine HeroldLondon, ON
2.07 Gold 2 52.00 Terry BauerPortage, IN William BirkTinley Park, IL Carolyn PotasnikMunster, IN Mary KocevarHobart, IN

Recaps

Section E

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
5 William Arlinghaus Michael Crane Dave Swarthout Donna Swarthout A 1 - - - - - 103.00 0.00 103.00 7.35 Gold
3 Michael Curley Robert Varty Dave Fred Patty Fred A 2 - - - - - 81.00 0.00 81.00 5.51 Gold
6 Darryl Harrison Joanne Fiedler Gail Lambacher Nancy Strachan B 3 1 - - - - 73.00 0.00 73.00 4.73 Gold
7 Peter Petruzzellis Sue Lan Ma Allan Coyne John McFadden A 4 - - - - - 63.00 0.00 63.00 3.10 Gold
10 James Walter Alan Bau Brenda Bau Elia Rosetta B - 2 - - - - 62.00 0.00 62.00 3.55 Gold
9 Cecil Henry Ward Marsh Louise Wright Norma Putvin B - 3 - - - - 60.00 0.00 60.00 2.66 Gold
11 Ruth Subers Emily Subers Abby Renfroe Sine Herold C - - 1 - - - 55.00 0.00 55.00 2.76 Gold
8 Terry Bauer William Birk Carolyn Potasnik Mary Kocevar C - - 2 - - - 52.00 0.00 52.00 2.07 Gold
2 Diana Donegan David Donegan Judy Mintz Evelyn Rosen C - - - - - - 42.00 0.00 42.00 1.26 Red
1 Mary Flegal Charlotte Tetzlaff Mary Stewart Pearl Lim C - - - - - - 41.00 0.00 41.00 0.42 Red
4 Diane Allman Jeffery Block Jan Block Martha Ream C - - - - - - 28.00 0.00 28.00 0.42 Red

Bracket

Bracket available from Fast Results