Jul 07, 2017 - Friday 9:00 am

Friday-Saturday Swiss Event Summary

Session 2

15.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
9.10 Gold 1 109.00 Bill KentIowa City, IA Peggy KaplanMinnetonka, MN Pierre FlatowiczOmaha, NE James NashOmaha, NE
6.83 Gold 2 1 1 76.00 Daniel WalkerFairfield, IA James GravesFairfield, IA Fredye AlfordTexarkana, TX Curtis BourlandTexarkana, AR
5.12 Gold 3 74.00 John RussellN Barrington, IL Norman CoombsBrookville, IN Lynne RosenbaumGlencoe, IL Valentin KovachevLas Vegas, NV
3.86 Gold 4 2 2 70.00 Linda BrammerMinneapolis, MN Barb ZipoyBloomington, MN Cindy MoatLakeville, MN Ann HouseEden Prairie, MN
3.03 Gold 5 68.00 G S Jade BarrettElk Point, SD Michael HughesJefferson City, MO Donna LombardiniAlcester, SD Charles Lynn JrKansas City, MO Richard NewellWest Des Moines, IA Toby WhiteDes Moines, IA
2.90 Gold 3 3 64.00 Nancy EpochTopeka, KS Betty ClelandTopeka, KS Terrance McKerrsTopeka, KS Melissa MooreLawrence, KS
2.17 Gold 4 4 60.00 Rodney AndersonOmaha, NE Martin MuellerOmaha, NE Bonnie ArnoldOmaha, NE Mary BazataOmaha, NE

Recaps

Section C

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
10 Bill Kent Peggy Kaplan Pierre Flatowicz James Nash A 1 - - - - - 109.00 0.00 109.00 9.10 Gold
5 Daniel Walker James Graves Fredye Alford Curtis Bourland C 2 1 1 - - - 76.00 0.00 76.00 6.83 Gold
6 John Russell Norman Coombs Lynne Rosenbaum Valentin Kovachev A 3 - - - - - 74.00 0.00 74.00 5.12 Gold
15 Linda Brammer Barb Zipoy Cindy Moat Ann House C 4 2 2 - - - 70.00 0.00 70.00 3.86 Gold
4 G S Jade Barrett Michael Hughes Donna Lombardini Charles Lynn Jr Richard Newell Toby White A 5 - - - - - 68.00 0.00 68.00 3.03 Gold
11 Nancy Epoch Betty Cleland Terrance McKerrs Melissa Moore C - 3 3 - - - 64.00 0.00 64.00 2.90 Gold
13 Pat Burrows Dave Hoffman Greg Caucutt Tony Ames Carol Cummings A - - - - - - 63.00 0.00 63.00 1.26 Red
14 Rodney Anderson Martin Mueller Bonnie Arnold Mary Bazata C - 4 4 - - - 60.00 0.00 60.00 2.17 Gold
12 Janet Tillery Jett Elmer Jan Benson Janie Barlett C - - - - - - 52.00 0.00 52.00 0.84 Red
9 Donald Guthrie Val Guthrie Lynda Peterson Debra Tvrdik C - - - - - - 51.00 0.00 51.00 1.26 Red
8 Lorie Spanjers Joan Levalley Mina Jacobs Beverly Walker C - - - - - - 50.00 0.00 50.00 1.26 Red
2 Diane Crawford Annabelle Kovar Robert Reid Bruce Burns C - - - - - - 50.00 0.00 50.00 0.84 Red
7 Paul Klein Nancy Klein Carolynn Sue Miller Audrey Ercolini C - - - - - - 38.00 0.00 38.00 0.84 Red
1 Marvin Winick Helen Hom Carolyn Nielsen Ronald Nielsen C - - - - - - 38.00 0.00 38.00 0.42 Red
3 Laura Shaner Barb O'Malley Colleen Fogarty Mary Ellen Pospishil C - - - - - - 37.00 0.00 37.00 0.84 Red

Bracket

Bracket available from Fast Results