Jun 02, 2017 - Friday 9:00 am

John Sutter Swiss Teams Event Summary

Session 2

19.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
10.15 Gold 1 85.00 Bob KleinSanta Rosa, CA Ellis FeigenbaumLaguna Woods, CA Jean BarryLivermore, CA Marjorie MichelinLaguna Woods, CA Howard Parker IIIClements, CA
6.66 Gold 2/3 84.00 Mike BandlerAlamo, CA Linda BandlerAlamo, CA Grant RobinsonDublin, CA Teresa BoydDublin, CA William CorlissDavis, CA Jack YeasleyGoleta, CA
6.66 Gold 2/3 84.00 Joan VernickSanta Fe, NM Valentin KovachevLas Vegas, NV Polly DunnBellevue, WA Pat DunnBellevue, WA Francesca StedmanSanta Fe, NM
5.23 Gold 4 1 81.00 Linda DanzigTiburon, CA Sara FosterSan Francisco, CA Joelle BenioffSan Francisco, CA Nancy HerzogKentfield, CA
3.38 Gold 5 79.00 Gary SoulesElk Grove, CA Jan SoulesElk Grove, CA Jody WilliamsSan Carlos, CA Richard WilliamsSan Carlos, CA
3.92 Gold 6 2 1 69.00 Pam ElliottAngels Camp, CA Sally RockholtAngels Camp, CA Sarah SheehanBishop, CA George SotoAlbuquerque, NM
2.94 Gold 3 66.00 Valentin VieruCitrus Heights, CA William TaggartShingle Springs, CA Kathryn Le GroCarmichael, CA Dorothy McDermottSacramento, CA
2.21 Gold 4 2 62.00 Anthony SalamBrentwood, CA Cynthia KightBrentwood, CA John MountBrentwood, CA Georgia LambertBrentwood, CA
1.62 Gold 5/6 57.00 Teri SmootPlacerville, CA Jerry NakamuraEl Dorado Hills, CA David WillmottFolsom, CA Marion RobertsonSan Francisco, CA Mark MartyClayton, CA
1.62 Gold 5/6 57.00 John MedinaSacramento, CA Jeanette FinnSacramento, CA Anita BillSacramento, CA Jean TullSacramento, CA

Recaps

Section A

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
18 Bob Klein Ellis Feigenbaum Jean Barry Marjorie Michelin Howard Parker III A 1 - - - - - 85.00 0.00 85.00 10.15 Gold
9 Joan Vernick Valentin Kovachev Polly Dunn Pat Dunn Francesca Stedman A 2/3 - - - - - 84.00 0.00 84.00 6.66 Gold
7 Mike Bandler Linda Bandler Grant Robinson Teresa Boyd William Corliss Jack Yeasley A 2/3 - - - - - 84.00 0.00 84.00 6.66 Gold
12 Linda Danzig Sara Foster Joelle Benioff Nancy Herzog B 4 1 - - - - 81.00 0.00 81.00 5.23 Gold
19 Gary Soules Jan Soules Jody Williams Richard Williams A 5 - - - - - 79.00 0.00 79.00 3.38 Gold
10 Pam Elliott Sally Rockholt Sarah Sheehan George Soto C 6 2 1 - - - 69.00 0.00 69.00 3.92 Gold
8 Valentin Vieru William Taggart Kathryn Le Gro Dorothy McDermott B - 3 - - - - 66.00 0.00 66.00 2.94 Gold
3 Anthony Salam Cynthia Kight John Mount Georgia Lambert C - 4 2 - - - 62.00 0.00 62.00 2.21 Gold
4 Millie Sherman Irwin Lichtblau Lo Pesavento Denis Racine A - - - - - - 57.00 0.00 57.00 1.26 Red
11 Teri Smoot Jerry Nakamura David Willmott Marion Robertson Mark Marty B - 5/6 - - - - 57.00 0.00 57.00 1.62 Gold
14 John Medina Jeanette Finn Anita Bill Jean Tull C - 5/6 - - - - 57.00 0.00 57.00 1.62 Gold
15 Stephanie Rogers Richard Rogers Stuart Pollak Lee Pollak C - - - - - - 56.00 0.00 56.00 1.26 Red
13 Buddhadeb Biswas Harjinder Ajmani Sukumar Mukherji Prodosh Chakraborty A - - - - - - 55.00 0.00 55.00 0.84 Red
6 Mariann Kessler Barbara Smith Sanda Henry George Bazgan C - - - - - - 54.00 0.00 54.00 0.84 Red
5 Robert Barnes Max Creamer Carol Cottam Frank Concepcion B - - - - - - 51.00 0.00 51.00 0.84 Red
16 Judith Smith Gary Smith Dee Heller Patricia Gallo B - - - - - - 46.00 0.00 46.00 0.84 Red
17 Susan Vogtlin Alan Morris John Shick Robert Lohse B - - - - - - 43.00 0.00 43.00 0.84 Red
1 Bonnie Landis Yvonne Tiscornia Christine Vanderliet David Jenkins C - - - - - - 32.00 0.00 32.00 0.84 Red
2 Mary Lou Pease Donna Barker Judy Jessick Annette Eastman B - - - - - - 22.00 0.00 22.00

Bracket

Bracket available from Fast Results