Apr 02, 2017 - Sunday 10:00 am

Stratified Swiss Teams Event Summary

Session 2

25.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
9.63 Silver 1 1 147.00 Leroy Hackenberg IIPittsburgh, PA Frank ScaliN Ridgeville, OH Yvonne CoursenNew Kensington, PA Angela AgnelloIndiana, PA
7.22 Silver 2 2 145.00 Elaina DylewskiErie, PA Marc SylvesterEdinboro, PA Jim DavisErie, PA Doris KirschE Springfield, PA
5.42 Silver 3 3 142.00 Elizabeth GoldthwaitYoungstown, OH Cathy MarstellerNiles, OH Brenda MerkichCortland, OH Peggy WeibelErie, PA
4.06 Silver 4 139.00 Vernon De JongSharon, PA Shirley IrishWaterford, PA Frank GrzegorzewskiErie, PA Chetan ModyGreenville, PA
3.21 Silver 5 132.00 Michael RyanBuffalo, NY Allen BerozaEast Amherst, NY Robert PadgugAmherst, NY Judith PadgugAmherst, NY
2.75 Silver 6 131.00 Jean PiconePittsburgh, PA August CostanzoPittsburgh, PA Barbara BelardiPittsburgh, PA Cecilia PowellMonroeville, PA
2.26 Silver 4 124.00 Ronald SainIndiana, PA Patricia CunkelmanBlairsville, PA Judith PierceIndiana, PA Esther SainIndiana, PA
1.79 Silver 5 123.00 Pauline SostarichHermitage, PA Helen DunnHermitage, PA Dale FishbeckYoungstown, OH Carol BeardmoreYoungstown, OH
1.44 Silver 6/7 110.00 James FoxCanonsburg, PA Frank SiffrinnCanonsburg, PA David ColluraElizabeth, PA Karen BockCarnegie, PA
1.44 Silver 6/7 110.00 Deborah ShoupMount Pleasant, PA Suzanne ShieldsConnellsville, PA Marian MyersLatrobe, PA Charlotte LudwigConnellsville, PA
2.74 Silver 1 104.00 Joanne EndeMeadville, PA Roland MarianiConneaut Lake, PA Judith MurdockCapitola, CA Wayne WagamonLinesville, PA
2.06 Silver 2 98.00 Margery CookseyPoland, OH Charles HowellPoland, OH Aileen KepplerYoungstown, OH Dianne MartinWarren, OH
1.54 Silver 3 92.00 Cynthia CusterAliquippa, PA Gary MarcusBeaver Falls, PA Lois PorterZelienople, PA Sheila RabovskyAmbridge, PA
1.16 Silver 4 89.00 Brenda DonaldMcMurray, PA Jean StanhagenMcMurray, PA Mary TaylorLawrence, PA Alice HandBethel Park, PA

Recaps

Section E

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
11 Leroy Hackenberg II Frank Scali Yvonne Coursen Angela Agnello B 1 1 - - - - 147.00 0.00 147.00 9.63 Silver
10 Elaina Dylewski Marc Sylvester Jim Davis Doris Kirsch B 2 2 - - - - 145.00 0.00 145.00 7.22 Silver
16 Elizabeth Goldthwait Cathy Marsteller Brenda Merkich Peggy Weibel B 3 3 - - - - 142.00 0.00 142.00 5.42 Silver
2 Vernon De Jong Shirley Irish Frank Grzegorzewski Chetan Mody A 4 - - - - - 139.00 0.00 139.00 4.06 Silver
19 Michael Ryan Allen Beroza Robert Padgug Judith Padgug A 5 - - - - - 132.00 0.00 132.00 3.21 Silver
25 Jean Picone August Costanzo Barbara Belardi Cecilia Powell A 6 - - - - - 131.00 0.00 131.00 2.75 Silver
21 Ronald Sain Patricia Cunkelman Judith Pierce Esther Sain B - 4 - - - - 124.00 0.00 124.00 2.26 Silver
9 Elbert HargesheimerIII Christy Kellogg Steven Grzegorzewski Barbara Grzegorzewski A - - - - - - 124.00 0.00 124.00 1.17 Silver
6 Pauline Sostarich Helen Dunn Dale Fishbeck Carol Beardmore B - 5 - - - - 123.00 0.00 123.00 1.79 Silver
3 Tom Martin Gladys Martin Sharon Fairchild Barbara Bacon A - - - - - - 121.00 0.00 121.00 1.30 Silver
22 Deborah Shoup Suzanne Shields Marian Myers Charlotte Ludwig B - 6/7 - - - - 110.00 0.00 110.00 1.44 Silver
13 James Fox Frank Siffrinn David Collura Karen Bock B - 6/7 - - - - 110.00 0.00 110.00 1.44 Silver
4 Joanne Ende Roland Mariani Judith Murdock Wayne Wagamon C - - 1 - - - 104.00 0.00 104.00 2.74 Silver
23 Sue Golier Jacquelyn Skirboll Robert Greco Harold Wagner B - - - - - - 101.00 0.00 101.00 0.78 Silver
14 Margery Cooksey Charles Howell Aileen Keppler Dianne Martin C - - 2 - - - 98.00 0.00 98.00 2.06 Silver
12 Cynthia Custer Gary Marcus Lois Porter Sheila Rabovsky C - - 3 - - - 92.00 0.00 92.00 1.54 Silver
20 David Kresh Cathi Kresh George Spine Jr Beverly Ann Spine B - - - - - - 90.00 0.00 90.00 0.78 Silver
1 Brenda Donald Jean Stanhagen Mary Taylor Alice Hand C - - 4 - - - 89.00 0.00 89.00 1.16 Silver
17 Laura Flick Karen Steele Joyce Woodard Barbara Wedekind C - - - - - - 87.00 0.00 87.00 0.78 Silver
7 Chester Mott Lois Mott Dev Meyers Shirley Meyers C - - - - - - 80.00 0.00 80.00 0.78 Silver
8 Thomas Yusavage Jane Yusavage Kathleen Horan Charles Smith B - - - - - - 79.00 0.00 79.00 0.52 Silver
15 Gretchen Stearns Maureen Bradley Mark Baker Scott Baldwin C - - - - - - 79.00 0.00 79.00 0.52 Silver
18 Marian Smith Inez Heal Carol Rich June Drennen C - - - - - - 74.00 0.00 74.00 0.52 Silver
24 Arlene Jacobelli Kitty Jo Hellmann Martin Kumer Susan Israelson B - - - - - - 66.00 0.00 66.00 0.52 Silver
5 Rick Klapthor Beverly Titzel Sandi Bross Franklin Powers C - - - - - - 43.00 0.00 43.00

Bracket

Bracket available from Fast Results