Mar 05, 2017 - Sunday 10:30 am

Stratified Swiss Teams Event Summary

Session 2

21.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
8.53 Silver 1 115.00 Victor KingHartford, CT Richard DeMartinoRiverside, CT John MalleyPascoag, RI Karen McCallumExeter, NH
6.40 Silver 2 112.00 Lawrence LauWestport, CT Brett AdlerNorwalk, CT Steve BeckerOld Greenwich, CT Larry BausherWest Haven, CT
4.80 Silver 3 85.00 Charles HalpinMiddletown, CT Alice HummelMadison, CT Helen KobernuszMadison, CT Terry FidlerGuilford, CT
3.60 Silver 4 83.00 Paul BurnhamWilton, CT Sonja SmithNorth Granby, CT Susan SmithNewington, CT Michael SmithNewington, CT
4.11 Silver 5 1 82.00 Thomas GerchmanAvon, CT John FarwellMilford, CT Carolee HaakGuilford, CT Mary WhittemoreGuilford, CT
3.08 Silver 6 2 81.00 Lee HerdleMadison, CT Mu ZhangMadison, CT Mark StasiewskiMeriden, CT Lenny RussmanMadison, CT
2.31 Silver 3 72.00 Donald BrueggemannBranford, CT Esther WatsteinStratford, CT Jonathan ClarkBranford, CT Scott ButterworthPortland, CT
2.60 Silver 4 1 70.00 Linda Dale MulhollandSandy Hook, CT Rosemary BenedictOxford, CT Louis CascioRidgefield, CT David FosterRidgefield, CT
1.95 Silver 5 2 68.00 Jatin MehtaSouthport, CT Joy MehtaSouthport, CT Mayank MehtaS Glastonbury, CT Aarati MehtaS Glastonbury, CT
1.46 Silver 3 56.00 Sharon KwashGlastonbury, CT Edward KwashGlastonbury, CT Pamela LombardoVernon, CT Linda EricksonGlastonbury, CT

Recaps

Section A

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
4 Victor King Richard DeMartino John Malley Karen McCallum A 1 - - - - - 115.00 0.00 115.00 8.53 Silver
16 Lawrence Lau Brett Adler Steve Becker Larry Bausher A 2 - - - - - 112.00 0.00 112.00 6.40 Silver
2 Charles Halpin Alice Hummel Helen Kobernusz Terry Fidler A 3 - - - - - 85.00 0.00 85.00 4.80 Silver
14 Paul Burnham Sonja Smith Susan Smith Michael Smith A 4 - - - - - 83.00 0.00 83.00 3.60 Silver
18 Thomas Gerchman John Farwell Carolee Haak Mary Whittemore B 5 1 - - - - 82.00 0.00 82.00 4.11 Silver
12 Lee Herdle Mu Zhang Mark Stasiewski Lenny Russman B 6 2 - - - - 81.00 0.00 81.00 3.08 Silver
6 Phyllis Bausher Maeve Lucey Frances Schneider Sandra DeMartino A - - - - - - 80.00 0.00 80.00 1.20 Silver
19 Michael Wavada Kenneth Leopold Howard Lawrence Allan Clamage A - - - - - - 78.00 0.00 78.00 1.20 Silver
15 Margaret Mason Gail Carroll Constance Graham Sarah Corning A - - - - - - 77.00 0.00 77.00 0.90 Silver
21 Donald Brueggemann Esther Watstein Jonathan Clark Scott Butterworth B - 3 - - - - 72.00 0.00 72.00 2.31 Silver
7 Douglas Thompson Karen Barrett Susan Rodricks Susan Seckinger A - - - - - - 71.00 0.00 71.00 1.05 Silver
8 Linda Dale Mulholland Rosemary Benedict Louis Cascio David Foster C - 4 1 - - - 70.00 0.00 70.00 2.60 Silver
11 Jatin Mehta Joy Mehta Mayank Mehta Aarati Mehta C - 5 2 - - - 68.00 0.00 68.00 1.95 Silver
1 Michael Hess Gary Miyashiro Jonathan Jankus Linda Green B - - - - - - 59.00 0.00 59.00 0.90 Silver
10 Sharon Kwash Edward Kwash Pamela Lombardo Linda Erickson C - - 3 - - - 56.00 0.00 56.00 1.46 Silver
5 Elaine Misner James Misner Robert Derrah Shirley Derrah B - - - - - - 54.00 0.00 54.00 0.60 Silver
13 Roger Zessis Jan Rosow Betty Kerber Rollin Shank C - - - - - - 48.00 0.00 48.00 0.90 Silver
17 Diane Martucci Carolyn Foster Joyce Guttman Renee Clift C - - - - - - 33.00 0.00 33.00 1.07 Silver
9 Michael Nader Joseph Peled Rachel Peled Nancy Stangel C - - - - - - 31.00 0.00 -1.00 31.00 0.30 Silver
3 Susan Wavada Marianne Hope Edie Schatz Elsa Suisman C - - - - - - 20.00 0.00 20.00 0.30 Silver
20 Diane Martin Eileen Wenzel Lynda Bluestein Paul Bluestein C - - - - - - 4.00 0.00 4.00

Bracket

Bracket available from Fast Results