Mar 23, 2017 - Thursday 2:30 pm

Stratified Swiss Teams Event Summary

Session 1

27.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
8.25 Silver 1 63.00 Michael ZerbiniClarkston, MI Beth ArmstrongKalamazoo, MI Suzy BurgerWest Bloomfield, MI Chuck BurgerWest Bloomfield, MI
6.19 Silver 2 1 56.00 Michael KaleelSterling Hgts, MI Carolyn SimmerWest Bloomfield, MI Richard MenczerBloomfield, MI John DreifusFarmington, MI
4.06 Silver 3/4 55.00 Phyllis CohnBloomfield Hls, MI Jonathan FleischmannBloomfield, MI Kurt DasherPetersburg, MI Cono EmanueleBrownstown Twp, MI
4.06 Silver 3/4 2 55.00 Alan CohnWest Bloomfield, MI Grant PetersenTaylor, MI Steven JacobBirmingham, MI Robert RafWest Bloomfield, MI Michael McGawTroy, MI
2.61 Silver 5 54.00 Michael GiordanoCommerce Twp, MI Steven WinokurRochester, MI Walter GoldsmithBloomfield, MI Brenda JaffeFarmington, MI
1.96 Silver 6 53.00 Marilyn MaddoxPleasant Ridge, MI Myles MaddoxPleasant Ridge, MI Lynne SchaefferWest Bloomfield, MI Daniel MarcusWest Bloomfield, MI
2.09 Silver 7 3 51.00 Steve O'GuinTaylor, MI Dolores BrightMilford, MI Charlotte MillerFarmington Hls, MI Marilyn CraneLivonia, MI
1.57 Silver 4 49.00 William NiemczykNovi, MI James HillRoyal Oak, MI Joyce BellOak Park, MI James SmythLathrup Village, MI
1.17 Silver 5 47.00 James WalterAnn Arbor, MI Lillian BackAnn Arbor, MI Wilbur ArgersingerAnn Arbor, MI David AderenteAnn Arbor, MI
1.92 Silver 1 40.00 Bob OndoAnn Arbor, MI Barb FerreraDearborn, MI Dennis EbendickWyandotte, MI Joel GrossmanBloomfield Hls, MI
1.44 Silver 2 37.00 Nancy SpenceBirmingham, MI Susan MichelottiBirmingham, MI Barbara ButtonBloomfield, MI Margie RiedClarkston, MI
1.08 Silver 3 34.00 Kenneth GeislerClarkston, MI Arlene GeislerClarkston, MI Latika MangrulkarFarmington Hls, MI Deepak DigheWest Bloomfield, MI
0.81 Silver 4 28.00 Chris HillCommerce Twp, MI Ann MargosianWest Bloomfield, MI Lois BoothBirmingham, MI June GulichWaterford, MI

Recaps

Section G

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
25 Michael Zerbini Beth Armstrong Suzy Burger Chuck Burger A 1 - - - - - 63.00 0.00 63.00 8.25 Silver
15 Michael Kaleel Carolyn Simmer Richard Menczer John Dreifus B 2 1 - - - - 56.00 0.00 56.00 6.19 Silver
22 Alan Cohn Grant Petersen Steven Jacob Robert Raf Michael McGaw B 3/4 2 - - - - 55.00 0.00 55.00 4.06 Silver
4 Phyllis Cohn Jonathan Fleischmann Kurt Dasher Cono Emanuele A 3/4 - - - - - 55.00 0.00 55.00 4.06 Silver
3 Michael Giordano Steven Winokur Walter Goldsmith Brenda Jaffe A 5 - - - - - 54.00 0.00 54.00 2.61 Silver
19 Marilyn Maddox Myles Maddox Lynne Schaeffer Daniel Marcus A 6 - - - - - 53.00 0.00 53.00 1.96 Silver
11 Steve O'Guin Dolores Bright Charlotte Miller Marilyn Crane B 7 3 - - - - 51.00 0.00 51.00 2.09 Silver
5 William Niemczyk James Hill Joyce Bell James Smyth B - 4 - - - - 49.00 0.00 49.00 1.57 Silver
13 Shelley Boschan Norman Rotter Kathy Newman Mary Smith A - - - - - - 48.00 0.00 48.00 0.81 Silver
9 James Walter Lillian Back Wilbur Argersinger David Aderente B - 5 - - - - 47.00 0.00 47.00 1.17 Silver
21 Duaine Benard Louise Less Gary Luoma Rosemary Bailey B - - - - - - 45.00 0.00 45.00 0.54 Silver
27 Larry Cohen George Christian Edward White Brenda Fortunate A - - - - - - 43.00 0.00 43.00 0.54 Silver
2 Bob Ondo Barb Ferrera Dennis Ebendick Joel Grossman C - - 1 - - - 40.00 0.00 40.00 1.92 Silver
23 Michael Crane Richard Temkin John Koschik Dennis Carman A - - - - - - 40.00 0.00 40.00 0.54 Silver
1 Bert Newman Sandy Birnholtz Charles Federman William Winokur A - - - - - - 39.00 0.00 39.00 0.54 Silver
6 Nancy Spence Susan Michelotti Barbara Button Margie Ried C - - 2 - - - 37.00 0.00 37.00 1.44 Silver
12 Robert Mendelson Debra Eaves Charles Schiff Bob Webber A - - - - - - 36.00 0.00 36.00 0.54 Silver
16 Kenneth Vernon Jay Levine Shirley McGinniss Helen Anderson B - - - - - - 35.00 0.00 35.00 0.41 Silver
17 Kenneth Geisler Arlene Geisler Latika Mangrulkar Deepak Dighe C - - 3 - - - 34.00 0.00 34.00 1.08 Silver
24 Jerrold Grossman Jack Shartsis Sheldon Kirsch Henry Shevitz A - - - - - - 34.00 0.00 -2.00 34.00 0.27 Silver
10 Audrey Koloff Edward Klarman Arnold Fink Peter Bolgar B - - - - - - 31.00 0.00 31.00 0.27 Silver
8 Chris Hill Ann Margosian Lois Booth June Gulich C - - 4 - - - 28.00 0.00 28.00 0.81 Silver
20 Kathy Twomey Suzanne McIlhiny Thomas Ciaramitaro Lakshmi Vora C - - - - - - 27.00 0.00 27.00 0.27 Silver
18 Larry Freedman Susan Meneilley Frances Passmann Donald Passmann C - - - - - - 24.00 0.00 24.00 0.27 Silver
14 George Pope Gerard Peplowski David Dursum Tom Shellberg C - - - - - - 21.00 0.00 21.00 0.27 Silver
7 Craig Linderman Marianne Linderman Phyllis Schwikert Marsha Leiphart C - - - - - - 19.00 0.00 19.00 0.27 Silver
26 Chelane Priller Patti Stoner Rebecca Bellinger Lois Wodika C - - - - - - 14.00 0.00 14.00

Bracket

Bracket available from Fast Results