Feb 26, 2017 - Sunday 10:00 am

Swiss Teams Event Summary

Session 2

26.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
8.67 Silver 1/2 93.00 Jim MahaffeyWinter Park, FL Brian GlubokNew York, NY John MoschellaWinter Springs, FL John BradyJacksonville, FL
8.67 Silver 1/2 93.00 Michael DaltonPalm Coast, FL Robert DennardOrlando, FL Candace GriffeyVero Beach, FL Larry GriffeyVero Beach, FL
6.16 Silver 3 1 86.00 Don DettmoreWinter Springs, FL Alexander VinokurovWinter Springs, FL Cabot Jaffee JrMaitland, FL Robert SprickOrlando, FL
4.62 Silver 4 2 76.00 William VaughanOrlando, FL Barbara DocarmoCasselberry, FL Peter DittnerZellwood, FL Dayle HarrisonSaugatuck, MI
3.47 Silver 5/6 3 1 72.00 John KnarrLongwood, FL Elizabeth BridgesSanford, FL Stephen SakerLongwood, FL Souheil MousslySanford, FL
3.07 Silver 5/6 72.00 Nancy WilliamsMount Dora, FL Susan FraserLeesburg, FL Stephen BeanLeesburg, FL Gerald RobieLeesburg, FL
2.48 Silver 7 70.00 Mara TuttleOrlando, FL Linda MillerOrmond Beach, FL Eileen EasterlingCasselberry, FL Gloria McCainOrlando, FL
2.60 Silver 4 69.00 Lance MarrouOrlando, FL Andrew WilkinCasselberry, FL Paul JepsonSaint Augustine, FL Ping ChenWinter Springs, FL
1.91 Silver 5/6 68.00 David LundbergLongwood, FL Jill LundbergLongwood, FL Charlene BennerHeathrow, FL Susan RowleyOrlando, FL
1.91 Silver 5/6 68.00 Jim MulbrandonOrlando, FL Junko HemusWindermere, FL Maureen LoebOrlando, FL David LoebOrlando, FL
2.60 Silver 2 62.00 Mary BywaterOrlando, FL Frederick BywaterOrlando, FL Susan AirthOrlando, FL William Airth JrOrlando, FL
1.95 Silver 3 60.00 Lisa SpearsOrlando, FL Laura JonesOrlando, FL Betsy SloneAltamonte Spg, FL Joan DannOrlando, FL
1.46 Silver 4 57.00 Julian PerezDeltona, FL Julie JohnsonOviedo, FL Julie WilcoxBlack Mountain, NC Rosa BachrachWinter Park, FL
1.08 Silver 5/6 55.00 Bill DehlingerWinter Springs, FL Lynn DehlingerWinter Springs, FL Barbara GaulWinter Springs, FL Tommy MatrangosOviedo, FL
1.08 Silver 5/6 55.00 Marilyn MillerApopka, FL Carl MillerApopka, FL Jane FrayApopka, FL Patricia ConnollyApopka, FL

Recaps

Section A

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
16 Jim Mahaffey Brian Glubok John Moschella John Brady A 1/2 - - - - - 93.00 0.00 93.00 8.67 Silver
23 Michael Dalton Robert Dennard Candace Griffey Larry Griffey A 1/2 - - - - - 93.00 0.00 93.00 8.67 Silver
25 Don Dettmore Alexander Vinokurov Cabot Jaffee Jr Robert Sprick B 3 1 - - - - 86.00 0.00 86.00 6.16 Silver
21 William Vaughan Barbara Docarmo Peter Dittner Dayle Harrison B 4 2 - - - - 76.00 0.00 76.00 4.62 Silver
17 John Knarr Elizabeth Bridges Stephen Saker Souheil Moussly C 5/6 3 1 - - - 72.00 0.00 72.00 3.47 Silver
12 Nancy Williams Susan Fraser Stephen Bean Gerald Robie A 5/6 - - - - - 72.00 0.00 72.00 3.07 Silver
14 Mara Tuttle Linda Miller Eileen Easterling Gloria McCain A 7 - - - - - 70.00 0.00 70.00 2.48 Silver
4 Lance Marrou Andrew Wilkin Paul Jepson Ping Chen B - 4 - - - - 69.00 0.00 69.00 2.60 Silver
8 Jim Mulbrandon Junko Hemus Maureen Loeb David Loeb B - 5/6 - - - - 68.00 0.00 68.00 1.91 Silver
6 David Lundberg Jill Lundberg Charlene Benner Susan Rowley B - 5/6 - - - - 68.00 0.00 68.00 1.91 Silver
9 Norma Bozzini Marilyn Williams Jeff Koltenuk Jonathan Williams B - - - - - - 67.00 0.00 67.00 1.20 Silver
15 Mary Bywater Frederick Bywater Susan Airth William Airth Jr C - - 2 - - - 62.00 0.00 62.00 2.60 Silver
5 Lisa Spears Laura Jones Betsy Slone Joan Dann C - - 3 - - - 60.00 0.00 60.00 1.95 Silver
2 Julian Perez Julie Johnson Julie Wilcox Rosa Bachrach C - - 4 - - - 57.00 0.00 57.00 1.46 Silver
20 Marilyn Miller Carl Miller Jane Fray Patricia Connolly C - - 5/6 - - - 55.00 0.00 55.00 1.08 Silver
26 James Easterling Dot Davis Perry Poole Glen Martin B - - - - - - 55.00 0.00 55.00 0.90 Silver
10 Bill Dehlinger Lynn Dehlinger Barbara Gaul Tommy Matrangos C - - 5/6 - - - 55.00 0.00 55.00 1.08 Silver
7 George Syme Mary Ellen Kammert Phyllis Englander Samuel Crigler C - - - - - - 52.00 0.00 52.00 0.60 Silver
11 Lee Davies George Morey Natalie Weinman George Spencer C - - - - - - 50.00 0.00 50.00 0.60 Silver
1 Nancy Muller Karen Doddridge Lynn Stansberry Sonja Thomas C - - - - - - 50.00 0.00 50.00 0.60 Silver
3 Russell Poppleton Sandra Berg Marlene Flament Patrick Thomas B - - - - - - 49.00 0.00 49.00 0.90 Silver
22 Stanley Goodman Heather Wood Lawrence Steiner Barb Steiner C - - - - - - 42.00 0.00 42.00 0.60 Silver
24 Lynn Long Dianne Schupak Gary Harris Robin Abrams C - - - - - - 41.00 0.00 41.00 0.60 Silver
18 Robert Wagner Sylvia Blamberg Michael Davis Mary Stirling C - - - - - - 39.00 0.00 39.00 0.60 Silver
19 Cathy Skowronski Alice Griffith Peggy Keene Jeri Hogan C - - - - - - 39.00 0.00 39.00 0.30 Silver
13 Elise Bedell Kyra Martin D Carter Wilson Michael Moschella C - - - - - - 20.00 0.00 20.00 0.30 Silver

Bracket

Bracket available from Fast Results