Feb 12, 2017 - Sunday 10:30 am

B/C/D Swiss Teams Event Summary

Session 2

19.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color B C D VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
5.18 Silver 1 1 168.00 Douglas JordanToronto, ON Raymond ProcwatHamilton, ON Alexandra PeckToronto, ON Susan SilleryToronto, ON
3.89 Silver 2 2 151.00 Christopher LoatSt Catharines, ON James CowellSt Catharines, ON Timothy ButtWainfleet, ON Ronald MascoeFonthill, ON
2.91 Silver 3 3 138.00 Michael RitzaNiagara Falls, ON Max RutherfordMississauga, ON William BowslaughNiagara On Lake, ON Nancy BowslaughNiagara-On-Lake, ON
2.19 Silver 4 133.00 Robert HallSt Catharines, ON Stan SzymczakSt Catharines, ON Mahendra ThaleshvarSt Catharines, ON Wybren HooglandSt Catharines, ON
1.73 Silver 5 4 120.00 Danielle GosselinMississauga, ON Sharon KingOakville, ON Nora HovlandOakville, ON Louis BrooksOakville, ON
1.39 Silver 6/7 116.00 Don OstromCambridge, ON John BalanowskiSt Catharines, ON Lane BylNiagara-Lk, ON George VaccaroSt Catharines, ON
1.39 Silver 6/7 5 116.00 Henryk NowakMississauga, ON Malgorzata LukasiakMississauga, ON Kris KorczynskiOakville, ON Jerzy GoralMississauga, ON
2.61 Silver 1 110.00 Stephen MastCorning, NY Holli MastCorning, NY Anna KennedyNewmarket, ON Jean BongardNewmarket, ON
1.96 Silver 2 101.00 Lee StemMississauga, ON Laima StemMississauga, ON Wendy WadeMississauga, ON Dean HartwellBurlington, ON
1.47 Silver 3 93.00 Gail TitusOakville, ON Heather HowieMississauga, ON Shirley SpeckOakville, ON Helen HewgillMississauga, ON
1.10 Silver 4 91.00 Robert RiversAncaster, ON Ferdinanda CoolsmaAncaster, ON Morag HorsmanAncaster, ON Faye BakerHamilton, ON

Recaps

Section B

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
B C D B C D
2 Douglas Jordan Raymond Procwat Alexandra Peck Susan Sillery C 1 1 - - - - 168.00 0.00 168.00 5.18 Silver
7 Christopher Loat James Cowell Timothy Butt Ronald Mascoe C 2 2 - - - - 151.00 0.00 151.00 3.89 Silver
12 Michael Ritza Max Rutherford William Bowslaugh Nancy Bowslaugh C 3 3 - - - - 138.00 0.00 138.00 2.91 Silver
10 Robert Hall Stan Szymczak Mahendra Thaleshvar Wybren Hoogland B 4 - - - - - 133.00 0.00 133.00 2.19 Silver
4 Danielle Gosselin Sharon King Nora Hovland Louis Brooks C 5 4 - - - - 120.00 0.00 120.00 1.73 Silver
16 Henryk Nowak Malgorzata Lukasiak Kris Korczynski Jerzy Goral C 6/7 5 - - - - 116.00 0.00 116.00 1.39 Silver
6 Don Ostrom John Balanowski Lane Byl George Vaccaro B 6/7 - - - - - 116.00 0.00 116.00 1.39 Silver
14 Stephen Mast Holli Mast Anna Kennedy Jean Bongard D - - 1 - - - 110.00 0.00 110.00 2.61 Silver
17 John Vandergrift Elisabeth Van Roon Diane Jamieson Louise Hollingsworth C - - - - - - 110.00 0.00 110.00 0.68 Silver
13 Eric Endicott Linda Akazawa Joan Cherry Josie Radic B - - - - - - 102.00 0.00 102.00 0.68 Silver
15 Lee Stem Laima Stem Wendy Wade Dean Hartwell D - - 2 - - - 101.00 0.00 101.00 1.96 Silver
9 Gail Titus Heather Howie Shirley Speck Helen Hewgill D - - 3 - - - 93.00 0.00 93.00 1.47 Silver
8 Tom Platt Johanna Platt Bill Pope Bev Pope B - - - - - - 92.00 0.00 92.00 0.51 Silver
1 Robert Rivers Ferdinanda Coolsma Morag Horsman Faye Baker D - - 4 - - - 91.00 0.00 91.00 1.10 Silver
18 John Higgins Donna Higgins Sheila Marcantonio Roberta Burkell D - - - - - - 89.00 0.00 89.00 0.34 Silver
11 Sharon Custers Ann Peabody Jane Baumann Sandra Felton D - - - - - - 87.00 0.00 87.00 0.51 Silver
5 Bruce Moor Tom Jolliffe Bill Hryniw Susan Wark D - - - - - - 87.00 0.00 87.00 0.34 Silver
19 Malcolm Ross Marsha Edlington Donald Wicks Kathryn Swayze D - - - - - - 56.00 0.00 56.00 0.34 Silver
3 Eleanor Shwaluk Donna Jackson Margaret Drummelsmith Susan Anne Mascoe D - - - - - - 45.00 0.00 45.00 0.17 Silver

Bracket

Bracket available from Fast Results