Jan 08, 2017 - Sunday 10:00 am

Stratified Swiss Teams Event Summary

Session 2

19.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
7.98 Silver 1 105.00 Jonathan FleischmannBloomfield, MI Brenda BryantFerndale, MI Robert KatzAnn Arbor, MI Kurt DasherPetersburg, MI
5.99 Silver 2 98.00 Edward WhiteGrand Blanc, MI Martin HirschmanSouthfield, MI Sheldon KirschWest Bloomfield, MI Henry ShevitzBloomfield Hls, MI
4.49 Silver 3 97.00 Jeanine DowKalamazoo, MI Donald JonesPortage, MI C Arthur NevinsKalamazoo, MI D Thomas JohnsonDowling, MI
3.37 Silver 4 80.00 Diane SchaferLansing, MI Joseph StephensonLansing, MI Alice HillHaslett, MI Richard HillHaslett, MI
2.66 Silver 5 76.00 James WalterAnn Arbor, MI Wilbur ArgersingerAnn Arbor, MI David GraffAnn Arbor, MI Pamela ZiegelPetoskey, MI
3.30 Silver 6 1 75.00 John PhilbrookManchester, MI John AllenTecumseh, MI Eric HolderTemperance, MI Walter MageeManitou Beach, MI
2.48 Silver 2 73.00 Ed HersteinAnn Arbor, MI Graham PutnamDexter, MI P Steven DotsonChelsa, MI Donna DotsonChelsa, MI
1.86 Silver 3 72.00 Martha ToonAnn Arbor, MI D AbrahamWindsor, ON David ArmstrongWhitmore Lake, MI Klaus BrondumAnn Arbor, MI
1.79 Silver 4 1 71.00 Kathleen McDevittJackson, MI Carole WiseleyJerome, MI Janice HaynesJackson, MI Mary SpragueSpring Arbor, MI

Recaps

Section K

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
3 Jonathan Fleischmann Brenda Bryant Robert Katz Kurt Dasher A 1 - - - - - 105.00 0.00 105.00 7.98 Silver
2 Edward White Martin Hirschman Sheldon Kirsch Henry Shevitz A 2 - - - - - 98.00 0.00 98.00 5.99 Silver
4 Jeanine Dow Donald Jones C Arthur Nevins D Thomas Johnson A 3 - - - - - 97.00 0.00 97.00 4.49 Silver
1 Diane Schafer Joseph Stephenson Alice Hill Richard Hill A 4 - - - - - 80.00 0.00 80.00 3.37 Silver
11 James Walter Wilbur Argersinger David Graff Pamela Ziegel A 5 - - - - - 76.00 0.00 76.00 2.66 Silver
8 John Philbrook John Allen Eric Holder Walter Magee B 6 1 - - - - 75.00 0.00 75.00 3.30 Silver
10 Suzanne Baker Joedy Patrick Vicki Neiberg Leon Schmelzer A - - - - - - 74.00 0.00 74.00 1.45 Silver
9 Ed Herstein Graham Putnam P Steven Dotson Donna Dotson B - 2 - - - - 73.00 0.00 73.00 2.48 Silver
5 Ronna Galin Clarke Cunningham Genie Baker Robert Raf A - - - - - - 72.00 0.00 72.00 1.31 Silver
17 Martha Toon D Abraham David Armstrong Klaus Brondum B - 3 - - - - 72.00 0.00 72.00 1.86 Silver
13 Michael Curley Robert Varty Catherine Gay William Northrop A - - - - - - 72.00 0.00 72.00 0.87 Silver
16 Kathleen McDevitt Carole Wiseley Janice Haynes Mary Sprague C - 4 1 - - - 71.00 0.00 71.00 1.79 Silver
15 Robert Houtrow Lowell Seyburn Dennis Carman Susan Bailey Carman A - - - - - - 69.00 0.00 69.00 0.87 Silver
6 Robert Hammell Joe Mount Rick Cook John Owens C - - - - - - 64.00 0.00 64.00 0.87 Silver
19 Chelane Priller K Van Alstine Jr Julia Bruner Zoe Yost B - - - - - - 60.00 0.00 60.00 0.58 Silver
14 Donald Schenk Mary Lou Schaffer Sue Berry Jim Koerber B - - - - - - 48.00 0.00 48.00 0.29 Silver
18 Rebecca Bellinger Charis Linklater Christopher Grant Mary Stewart B - - - - - - 46.00 0.00 46.00 0.58 Silver
12 Edward Becker Jean Becker G Sue Thelen Pearl Lim C - - - - - - 42.00 0.00 42.00 0.29 Silver
7 Susan Parker Phil Reynolds Betty Barca Genadiy Hirscht B - - - - - - 37.00 0.00 37.00 0.58 Silver

Bracket

Bracket available from Fast Results