Dec 29, 2016 - Thursday 9:00 am

Stratified Swiss Teams Event Summary

Session 2

20.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
12.83 Gold 1 89.00 Jerry HelmsCharlotte, NC Bill WisdomSalisbury, NC Ellen AllenSummerville, SC Tom RutledgeCharleston, SC Randy JoyceChapel Hill, NC Kay JoyceChapel Hill, NC
12.64 Gold 2/3 82.00 Francine MoringColumbia, SC Richard SmithSpartanburg, SC James HawkesCharleston, SC Susanne McLaughlinCharleston, SC Mark McLaughlinCharleston, SC
6.32 Gold 2/3 82.00 Oren KriegelChicago, IL Mike LevineBoca Raton, FL Jerry ClerkinBloomington, IN Dennis ClerkinBloomington, IN Vincent DemuyPalm Bch Gdns, FL Joe GrueNew York, NY
8.12 Gold 4 81.00 Hugh HughesGreenville, SC Jeff ZiemerTaylors, SC Hugh Brown JrMcCormick, SC Robert FendrickMarietta, GA
7.70 Gold 5 1 71.00 Paul CuffeFripp Island, SC Dick BriggsFripp Island, SC Linda SmithAnderson, SC Lorraine HolubHilton Head, SC
5.78 Gold 6 2 1 70.00 Ruth YeselsonHighland Park, NJ Dave DuBoisWestfield, NJ Michael LoBedminster, NJ Teresa ChekBedminster, NJ
4.33 Gold 3 60.00 Nancy StrohmerHouston, TX Burt O'DellPonte Vedra, FL Linda O'DellPonte Vedra, FL Hans StrohmerHouston, TX
3.25 Gold 4 58.00 Betty Ann SchmitzWebster, NY Joyce CurrieMc Lean, VA Dolores SchwartzPittsford, NY Bobbie SwardVero Beach, FL
3.47 Gold 2 57.00 Joyce KleinHouston, TX Benjamin KleinHouston, TX Roberta LongBrentwood, TN Doris PhilamaleeNashville, TN
2.60 Gold 3 48.00 David PriorRichmond, VA Alice PriorRichmond, VA Daria SniderGum Spring, VA Alex MarshallCharlottesville, VA

Recaps

Section E

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
1 Jerry Helms Bill Wisdom Ellen Allen Tom Rutledge Randy Joyce Kay Joyce A 1 - - - - - 89.00 0.00 89.00 12.83 Gold
14 Oren Kriegel Mike Levine Jerry Clerkin Dennis Clerkin Vincent Demuy Joe Grue A 2/3 - - - - - 82.00 0.00 82.00 6.32 Gold
12 Francine Moring Richard Smith James Hawkes Susanne McLaughlin Mark McLaughlin A 2/3 - - - - - 82.00 0.00 82.00 12.64 Gold
13 Hugh Hughes Jeff Ziemer Hugh Brown Jr Robert Fendrick A 4 - - - - - 81.00 0.00 81.00 8.12 Gold
20 Paul Cuffe Dick Briggs Linda Smith Lorraine Holub B 5 1 - - - - 71.00 0.00 71.00 7.70 Gold
15 Ruth Yeselson Dave DuBois Michael Lo Teresa Chek C 6 2 1 - - - 70.00 0.00 70.00 5.78 Gold
10 Barbara Heller Dennis Carman Brian Mason Gerrianne Mason A - - - - - - 64.00 0.00 64.00 1.50 Red
18 David Wachsman Janis Wachsman Rich Regan Richard Chan A - - - - - - 63.00 0.00 63.00 2.00 Red
16 George Barger Peggy Barger Betty Cox David Cox A - - - - - - 61.00 0.00 61.00 1.50 Red
9 Kay Enfield Jacob Morgan Karin Kelsey Greg Hinze David Grainger A - - - - - - 61.00 0.00 61.00 0.50 Red
6 Nancy Strohmer Burt O'Dell Linda O'Dell Hans Strohmer B - 3 - - - - 60.00 0.00 60.00 4.33 Gold
7 Peter Petruzzellis Sue Lan Ma Kirk Elyakin Marilyn Elyakin A - - - - - - 59.00 0.00 59.00 1.50 Red
5 Betty Ann Schmitz Joyce Currie Dolores Schwartz Bobbie Sward B - 4 - - - - 58.00 0.00 58.00 3.25 Gold
19 Joyce Klein Benjamin Klein Roberta Long Doris Philamalee C - - 2 - - - 57.00 0.00 57.00 3.47 Gold
8 David Prior Alice Prior Daria Snider Alex Marshall C - - 3 - - - 48.00 0.00 48.00 2.60 Gold
11 Monika Coker Marion Goodman John Garcia Bobbie Rothschild C - - - - - - 45.00 0.00 45.00 1.50 Red
4 Mina Persyko Katherine Abrams Kathryn Dunn Mary Kaplan C - - - - - - 42.00 0.00 42.00 1.00 Red
3 Maryann Hopkins Barbara Goodmon Sigmund Dicker Tobi Dicker C - - - - - - 42.00 0.00 42.00 1.00 Red
17 Robert Claypool Tom Flowers George Sarnoff William Baker C - - - - - - 37.00 0.00 37.00 0.50 Red
2 Mary Patton Shelia Paul Jill Croom Dan Croom C - - - - - - 28.00 0.00 28.00

Bracket

Bracket available from Fast Results