Nov 11, 2016 - Friday 2:00 pm

Stratified Swiss Teams Event Summary

Session 1

18.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
6.05 Silver 1 62.00 Susan ParnesFlint, MI Gordon ParnesFlint, MI Jonathan FleischmannBloomfield, MI Robert KatzAnn Arbor, MI
4.54 Silver 2 55.00 Charles SchiffBirmingham, MI Bob WebberWaterford, MI Sheldon KirschWest Bloomfield, MI Michael D AliotoBirmingham, MI
3.40 Silver 3 54.00 Michael GiordanoCommerce Twp, MI Richard BecherBloomfield Hls, MI Walter GoldsmithBloomfield, MI Brenda JaffeFarmington, MI
2.89 Silver 4 1 53.00 Joe MonroBeverly Hills, MI Michael McDonaldNorthville, MI Rhonda MonroBeverly Hills, MI Robert MendelsonTroy, MI
2.17 Silver 5/6 2 1 47.00 Kathy TwomeyBloomfield Vlg, MI Michele JacobsenBloomfield Hls, MI Melinda MuirheadBloomfield Hls, MI Emily MillerBirmingham, MI
1.68 Silver 5/6 47.00 Jerrold GrossmanRochester Hills, MI Debra EavesNorthville, MI Daniel MarcusWest Bloomfield, MI Richard TemkinFarmington, MI
1.63 Silver 3 45.00 Duaine BenardRedford, MI John ReedClarkston, MI Robert ChekalukRochester Hills, MI Marilyn CraneLivonia, MI
1.22 Silver 4 2 37.00 Bob OndoAnn Arbor, MI Barb FerreraDearborn, MI Graham PutnamDexter, MI James EganAnn Arbor, MI

Recaps

Section K

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
2 Susan Parnes Gordon Parnes Jonathan Fleischmann Robert Katz A 1 - - - - - 62.00 0.00 62.00 6.05 Silver
17 Charles Schiff Bob Webber Sheldon Kirsch Michael D Alioto A 2 - - - - - 55.00 0.00 55.00 4.54 Silver
13 Michael Giordano Richard Becher Walter Goldsmith Brenda Jaffe A 3 - - - - - 54.00 0.00 54.00 3.40 Silver
18 Joe Monro Michael McDonald Rhonda Monro Robert Mendelson B 4 1 - - - - 53.00 0.00 53.00 2.89 Silver
9 Kathy Twomey Michele Jacobsen Melinda Muirhead Emily Miller C 5/6 2 1 - - - 47.00 0.00 47.00 2.17 Silver
6 Jerrold Grossman Debra Eaves Daniel Marcus Richard Temkin A 5/6 - - - - - 47.00 0.00 47.00 1.68 Silver
12 Duaine Benard John Reed Robert Chekaluk Marilyn Crane B - 3 - - - - 45.00 0.00 45.00 1.63 Silver
8 Edward White Brenda Fortunate Gene Owens Christine Owens A - - - - - - 43.00 0.00 43.00 0.50 Silver
5 Michael Crane Lori Strager William Winokur Steven Winokur A - - - - - - 42.00 0.00 42.00 0.50 Silver
14 Bob Ondo Barb Ferrera Graham Putnam James Egan C - 4 2 - - - 37.00 0.00 37.00 1.22 Silver
4 James Miller Kathleen Miller Edward Rick Farthing Carol Durentini C - - - - - - 36.00 0.00 36.00 0.25 Silver
15 Victoria Vallone Thomas Ciaramitaro Lakshmi Vora Naresh Kapila B - - - - - - 33.00 0.00 33.00 0.25 Silver
11 Bill Goodman Marty Goodman Craig Linderman Marianne Linderman C - - - - - - 33.00 0.00 33.00 0.38 Silver
3 Dan Sutherland Susan Hinton Thom Allen Ray Canale A - - - - - - 33.00 0.00 33.00 0.50 Silver
1 Wilbur Argersinger Arthur Wasserman David Aderente Bob Rasmussen B - - - - - - 30.00 0.00 30.00 0.25 Silver
16 William Niemczyk Richard Radtke James Smyth Allan Tushman B - - - - - - 29.00 0.00 29.00 0.25 Silver
7 George Pope Hugh Rosenthal David Dursum Barbara Dursum C - - - - - - 24.00 0.00 24.00 0.38 Silver
10 Harold Osher Judy Osher Janet Gumenick Sandra Wolfe C - - - - - - 17.00 0.00 17.00

Bracket

Bracket available from Fast Results