Nov 10, 2016 - Thursday 10:00 am

Stratified Open Swiss Teams Event Summary

Session 2

14.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
8.40 Gold 1 128.00 Douglas DoubWest Hartford, CT Pat McDevittBrookline, MA Richard DeMartinoRiverside, CT John StiefelWethersfield, CT
6.30 Gold 2 110.00 Betty BloomDuanesburg, NY Steve BloomDuanesburg, NY Victor KingHartford, CT Sheila GabayNewton, MA
5.51 Gold 3 1 96.00 Jean ShafferMilton, MA Judith InkerWellesley Hills, MA Eva MilofskyBelmont, MA Barbara GlazermanNewton, MA
3.54 Gold 4 91.00 Robert BertoniHaverhill, MA Barton BuffingtonNorth Kingstown, RI Wayne BurtPembroke, NH Joyce PearsonFramingham, MA
4.13 Gold 5 2 79.00 Curtis BartonChelmsford, MA Jane VerdragerGrantham, NH Martin DickauCarlisle, MA Ellen DickauCarlisle, MA
3.10 Gold 3 78.00 Althea ShirleyWinchester, MA Jacqueline EbyWellesley, MA Cynthia KellyNeedham, MA Helen MeyrowitzNeedham, MA
2.39 Gold 4 1 75.00 Matt MuirNashua, NH Wendy Zimman-SmithStoneham, MA Niall TrimbyLaconia, NH Eva MuirNashua, NH

Recaps

Section U

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
14 Douglas Doub Pat McDevitt Richard DeMartino John Stiefel A 1 - - - - - 128.00 0.00 128.00 8.40 Gold
1 Betty Bloom Steve Bloom Victor King Sheila Gabay A 2 - - - - - 110.00 0.00 110.00 6.30 Gold
5 Jean Shaffer Judith Inker Eva Milofsky Barbara Glazerman B 3 1 - - - - 96.00 0.00 96.00 5.51 Gold
13 Robert Bertoni Barton Buffington Wayne Burt Joyce Pearson A 4 - - - - - 91.00 0.00 91.00 3.54 Gold
6 Curtis Barton Jane Verdrager Martin Dickau Ellen Dickau B 5 2 - - - - 79.00 0.00 79.00 4.13 Gold
3 Althea Shirley Jacqueline Eby Cynthia Kelly Helen Meyrowitz B - 3 - - - - 78.00 0.00 78.00 3.10 Gold
10 Matt Muir Wendy Zimman-Smith Niall Trimby Eva Muir C - 4 1 - - - 75.00 0.00 75.00 2.39 Gold
11 Robert Baum Ellen Oasis David Aronson William Nason B - - - - - - 73.00 0.00 73.00 1.24 Red
8 Mariann Farrelly Thomas Cibotti Suzanne Pratley Bradford Barnes B - - - - - - 70.00 0.00 70.00 1.09 Red
2 Allen Post Anthony Keats Adi Chehna JiTu Nathwani B - - - - - - 70.00 0.00 70.00 1.55 Red
9 Michael Nader Lucie Fradet Joseph Peled Inge Schuele C - - - - - - 68.00 0.00 68.00 0.93 Red
12 Peter Valiante Claire Gardner Sarah Widhu Robert Leese B - - - - - - 63.00 0.00 63.00 0.62 Red
4 B L (Tink) Tysor Denny Lyster Larry Clark Alice Field C - - - - - - 60.00 0.00 60.00 0.93 Red
7 David Luterman Shirley Beebee Irene Musick Robert Hill B - - - - - - 59.00 0.00 59.00 0.62 Red

Bracket

Bracket available from Fast Results