Oct 30, 2016 - Sunday 10:00 am

Stratiflighted A/X Swiss Teams Event Summary

Session 2

33.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A X VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
26.61 Gold 1 102.00 Martin HarrisChicago, IL William ArlinghausAnn Arbor, MI Jacob MorganMadison, WI Suzi SubeckGlenview Nas, IL Stanton SubeckGlenview, IL
19.96 Gold 2 84.00 William WickhamNaperville, IL David JoyceKenilworth, IL Cheri BjerkanElmhurst, IL L James PhillipsChicago, IL
14.97 Gold 3 82.00 Oren KriegelChicago, IL Dick BrunoDes Plaines, IL Robert GardnerGlenview, IL Jack OestChicago, IL Zachary MaddenBethesda, MD
11.23 Gold 4 80.00 Drew BeckerChicago, IL Kenneth ZuckerbergChicago, IL Stephen McConnellEvanston, IL Larry RobbinsDeerfield, IL
8.87 Gold 5 78.00 Gediminas PoskaPallos Hills, IL Jaroslaw PiaseckiMundelein, IL Wieslaw KalitaWoodridge, IL Daiva VitukynaitePallos Hills, IL
7.60 Gold 6 77.00 Lucille JenkinsRockford, IL David JenkinsRockford, IL Meyer AbarbanelBelvidere, IL Richard WhitsittRockford, IL
7.86 Gold 7 1 73.00 Mark PinkowskiChicago, IL Nic HristeaChicago, IL Steve ClarkGlencoe, IL Louise ClarkGlencoe, IL
5.91 Gold 8 71.00 David SchudsonWaukesha, WI Paul SchroederWind Lake, WI Doug HenryNew Berlin, WI Bob MarheineWaukesha, WI
5.90 Gold 2 69.00 James HudsonElmhurst, IL Stanislaw KolesnikElmwood Park, IL Steve BrownHighland Park, IL Caryl BrownHighland Park, IL
4.42 Gold 3 65.00 Marc PassmanSkokie, IL Merle LevyNorthbrook, IL Steven TuckerArlington Hgts, IL Ronna WarshauerHighland Park, IL
3.32 Gold 4 62.00 Patricia BraunArlington Hgts, IL David JuberienRolling Meadows, IL Fred JohnstonChicago, IL Dennis SkinderChicago, IL
2.44 Gold 5/6 60.00 David LangerBuffalo Grove, IL Mark GinsburgBuffalo Grove, IL Kenneth WolfLibertyville, IL Thomas DressingBuffalo Grove, IL
2.44 Gold 5/6 60.00 Yixin TangOak Park, IL Ruth NgChicago, IL Matthew DyerChicago, IL Ilan WolffGreat Neck, NY

Recaps

Section A

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A X A X
22 Martin Harris William Arlinghaus Jacob Morgan Suzi Subeck Stanton Subeck A 1 - - - - - 102.00 0.00 102.00 26.61 Gold
27 William Wickham David Joyce Cheri Bjerkan L James Phillips A 2 - - - - - 84.00 0.00 84.00 19.96 Gold
29 Oren Kriegel Dick Bruno Robert Gardner Jack Oest Zachary Madden A 3 - - - - - 82.00 0.00 82.00 14.97 Gold
25 Drew Becker Kenneth Zuckerberg Stephen McConnell Larry Robbins A 4 - - - - - 80.00 0.00 80.00 11.23 Gold
31 Gediminas Poska Jaroslaw Piasecki Wieslaw Kalita Daiva Vitukynaite A 5 - - - - - 78.00 0.00 78.00 8.87 Gold
6 Lucille Jenkins David Jenkins Meyer Abarbanel Richard Whitsitt A 6 - - - - - 77.00 0.00 77.00 7.60 Gold
12 Mark Pinkowski Nic Hristea Steve Clark Louise Clark X 7 1 - - - - 73.00 0.00 73.00 7.86 Gold
13 David Schudson Paul Schroeder Doug Henry Bob Marheine A 8 - - - - - 71.00 0.00 71.00 5.91 Gold
2 James Hudson Stanislaw Kolesnik Steve Brown Caryl Brown X - 2 - - - - 69.00 0.00 69.00 5.90 Gold
26 Tony Ames Paolo Ranaldi John Koch Terry Beckman A - - - - - - 68.00 0.00 68.00 1.50 Red
15 Joan Stein John Seng Chris Benson Ginny Schuett A - - - - - - 67.00 0.00 67.00 1.50 Red
23 Will Engel Suzanne Dunn Joshua Stark Trevor Joike A - - - - - - 66.00 0.00 66.00 1.50 Red
7 Marc Passman Merle Levy Steven Tucker Ronna Warshauer X - 3 - - - - 65.00 0.00 65.00 4.42 Gold
18 James Diebel Mark Weisman Howard Engle Samuel Miller A - - - - - - 63.00 0.00 63.00 1.00 Red
1 James Nikstad Thomas Rowe Nancy Ogreenc Arthur Flashinski A - - - - - - 63.00 0.00 63.00 1.50 Red
8 Patricia Braun David Juberien Fred Johnston Dennis Skinder X - 4 - - - - 62.00 0.00 62.00 3.32 Gold
9 Don Lussky Larry Cohen Jerry Poliquin George Klemic A - - - - - - 61.00 0.00 61.00 1.50 Red
19 Kenneth Tatz John Bacsa Muhammad Hakim Richard Strauss A - - - - - - 61.00 0.00 61.00 1.00 Red
24 David Langer Mark Ginsburg Kenneth Wolf Thomas Dressing X - 5/6 - - - - 60.00 0.00 60.00 2.44 Gold
33 Yixin Tang Ruth Ng Matthew Dyer Ilan Wolff X - 5/6 - - - - 60.00 0.00 60.00 2.44 Gold
16 John Weber Ryszard Matuszczyk Sandy Palmer Dennis Hawtin X - - - - - - 59.00 0.00 59.00 1.50 Red
14 Jon Sorkin Greg Defotis Harold Mouser Jr Jeff Mandell A - - - - - - 58.00 0.00 58.00 1.00 Red
4 Rosanne Schabinger Susan Finkelman John Russell Norman Coombs A - - - - - - 55.00 0.00 55.00 1.50 Red
21 Rick Schoenfield David Bogolub David Findley Blythe Olshan Findley Steve Kreiner X - - - - - - 54.00 0.00 54.00 0.25 Red
11 Jeff Schuett Jeffrey Miller Craig Gardner Alan Watson David Yang A - - - - - - 49.00 0.00 49.00 1.25 Red
10 Maribeth Miller Rene McFall Jan Churchwell William McFall A - - - - - - 47.00 0.00 47.00 1.00 Red
20 Judith Freeman Myles Cunningham Md Forrest Schneider Theresa Schneider X - - - - - - 45.00 0.00 45.00 1.00 Red
28 George Urquhart Aniko Szabo Tamas Szabo John Winter A - - - - - - 39.00 0.00 39.00 0.50 Red
5 Carolyn Rowley Mike Jones Peter Petruzzellis Sue Lan Ma A - - - - - - 39.00 0.00 39.00 1.00 Red
30 Neal Spero Glorya Spero Robert Lass Tom Fogarty X - - - - - - 38.00 0.00 38.00 1.00 Red
17 Bonnie Hartwig Doris Needham Gayle Marr Karen Couch X - - - - - - 32.00 0.00 32.00 1.00 Red
3 Loring Knoblauch Carol Knoblauch Missy Ravid Vicki Walker X - - - - - - 24.00 0.00 24.00
32 David Raitt James Krot Dennis Ryan Barbara Tysdahl X - - - - - - 9.00 0.00 9.00

Bracket

Bracket available from Fast Results