Sep 03, 2016 - Saturday 10:00 am

Stratified Open Swiss Teams Event Summary

Session 2

32.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
14.70 Gold 1 120.00 Alan WatsonLexington, MA Kevin O'DonnellLynnfield, MA Glenn McIntyreBedford, MA Rick BinderWaltham, MA
11.03 Gold 2 111.00 Ellie HanlonBarre, VT Mary SavkoBarre, VT Philip SharpsteenJericho, VT Gerald Di VincenzoS Burlington, VT
8.27 Gold 3 102.00 Stuart GoffSwanzey, NH Larry MannWells, ME John HackettOxford, ME Paula MannBoca Raton, FL
9.19 Gold 4 1 101.00 William NiemiWakefield, RI Timothy YentschJamestown, RI Walter MageeManitou Beach, MI John UrciuoliWakefield, RI
4.55 Gold 5/6 100.00 Charles PolayChelmsford, MA Amnon GabayNewton, MA Steven GroagSmithfield, RI Ann BaumWaltham, MA
4.55 Gold 5/6 100.00 James RasmussenCambridge, MA Pamela MillerCambridge, MA John McLaughlinMelrose, MA Lloyd ArvedonWoburn, MA
6.89 Gold 7 2 96.00 John HodgeAllendale, NJ Sue HodgeAllendale, NJ Frederick LinnemeyerFranklin Lakes, NJ Patricia LinnemeyerFranklin Lakes, NJ
3.27 Gold 8 95.00 Eric SchwartzArlington, MA Linda RobinsonArlington, MA Vincent Grande JrSalem, MA Randolph JohnsonSuffield, CT
5.17 Gold 3 90.00 Anne MahoneyMoncton, NB L. Anne PoschSackville, NB Sandra MacphersonHalifax, NS Dale RowettGroton, CT
3.88 Gold 4 88.00 Susan SmithNewington, CT Michael SmithNewington, CT Robert DerrahSpringfield, MA Shirley DerrahSpringfield, MA
3.31 Gold 5 1 87.00 William KelseyVoorheesville, NY Richard BobilinFonda, NY Liz FosterAlbany, NY Margaret LavelleAlbany, NY
2.47 Gold 6/7 86.00 Gregory KlinkerTiverton, RI Kyle BarrettMiddletown, RI Michael McDonaldNorth Dartmouth, MA Tom FloydN Stonington, CT
2.47 Gold 6/7 86.00 James GrayMurrysville, PA William GayFramingham, MA David PimentalDartmouth, MA Marcia WhiteLakeville, MA
2.48 Gold 2 76.00 John ZappalaLynnfield, MA Lois HaggertyBelmont, MA Allan GanemEnglewood, FL Marilyn OgdenValley Forge, PA
1.86 Gold 3 69.00 Hubert Howe JrWesthampton, NY Rosemary TatorE Hampstead, NH Catherine CooperWoburn, MA Jonathan HoweWainscott, NY

Recaps

Section S

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
6 Alan Watson Kevin O'Donnell Glenn McIntyre Rick Binder A 1 - - - - - 120.00 0.00 120.00 14.70 Gold
14 Ellie Hanlon Mary Savko Philip Sharpsteen Gerald Di Vincenzo A 2 - - - - - 111.00 0.00 111.00 11.03 Gold
12 Stuart Goff Larry Mann John Hackett Paula Mann A 3 - - - - - 102.00 0.00 102.00 8.27 Gold
18 William Niemi Timothy Yentsch Walter Magee John Urciuoli B 4 1 - - - - 101.00 0.00 101.00 9.19 Gold
1 Charles Polay Amnon Gabay Steven Groag Ann Baum A 5/6 - - - - - 100.00 0.00 100.00 4.55 Gold
30 James Rasmussen Pamela Miller John McLaughlin Lloyd Arvedon A 5/6 - - - - - 100.00 0.00 100.00 4.55 Gold
21 John Hodge Sue Hodge Frederick Linnemeyer Patricia Linnemeyer B 7 2 - - - - 96.00 0.00 96.00 6.89 Gold
29 Eric Schwartz Linda Robinson Vincent Grande Jr Randolph Johnson A 8 - - - - - 95.00 0.00 95.00 3.27 Gold
28 Anne Mahoney L. Anne Posch Sandra Macpherson Dale Rowett B - 3 - - - - 90.00 0.00 90.00 5.17 Gold
13 Susan Smith Michael Smith Robert Derrah Shirley Derrah B - 4 - - - - 88.00 0.00 88.00 3.88 Gold
9 William Kelsey Richard Bobilin Liz Foster Margaret Lavelle C - 5 1 - - - 87.00 0.00 87.00 3.31 Gold
22 James Gray William Gay David Pimental Marcia White B - 6/7 - - - - 86.00 0.00 86.00 2.47 Gold
20 Gregory Klinker Kyle Barrett Michael McDonald Tom Floyd B - 6/7 - - - - 86.00 0.00 86.00 2.47 Gold
31 Frederick Rogler June Wood Paula Najarian Lois DeBlois B - - - - - - 84.00 0.00 84.00 1.24 Red
15 Russell Friedman Tania Reyes Hiller Lawrence Lau Maeve Lucey A - - - - - - 82.00 0.00 82.00 1.24 Red
24 Robert Bertoni Alix Taylor Jori Grossack Cecilla Borras B - - - - - - 80.00 0.00 80.00 1.09 Red
32 Fred Randall Ann Basilico Matthew Byrne Joseph Giard Jr B - - - - - - 79.00 0.00 79.00 1.24 Red
16 Peter Samsel Robert Brodeur Marlene Yesley Lena Russo B - - - - - - 79.00 0.00 79.00 1.24 Red
27 William Nason Fizza Adamjee Robert Eachus Barry Rogoff B - - - - - - 78.00 0.00 78.00 1.55 Red
7 John Zappala Lois Haggerty Allan Ganem Marilyn Ogden C - - 2 - - - 76.00 0.00 76.00 2.48 Gold
25 Clauda Gifford Jane Clancy Rita Callahan Lynda Edson B - - - - - - 74.00 0.00 74.00 1.09 Red
23 Jeanne Hanrahan John Berry Marion Yonke Alan Kudisch B - - - - - - 73.00 0.00 73.00 1.24 Red
19 Gloria Golden Arthur Layton Nancy Thelin Chris Soares B - - - - - - 72.00 0.00 72.00 1.24 Red
2 Hubert Howe Jr Rosemary Tator Catherine Cooper Jonathan Howe C - - 3 - - - 69.00 0.00 69.00 1.86 Gold
10 Paul Truesdale Kathy Centorino Janice Smola Paul Simon B - - - - - - 67.00 0.00 67.00 0.62 Red
3 Joseph Peled Lucie Fradet Robert De Laar Wendy Seymour C - - - - - - 67.00 0.00 67.00 0.93 Red
17 Donald Weld Robert Sagor Anthony Keats Beverly Keats B - - - - - - 63.00 0.00 63.00 0.62 Red
11 Zita Samuels Brigitte Kuperwasser Barbara Doyle Shirley Samansky C - - - - - - 63.00 0.00 63.00 0.78 Red
5 Elliot Feiner Edward Oakes Susan Miller Herb Miller C - - - - - - 55.00 0.00 55.00 0.62 Red
4 Barbara Barrette Vera Molloy Etta Iannone Alyce Rusiloski C - - - - - - 51.00 0.00 51.00 0.31 Red
26 Monica Taylor Lewis Richardson Jr Mary Morss Eleanor Stone B - - - - - - 50.00 0.00 50.00 0.62 Red
8 Mignon Williams Jeannie Clermont David Kelman Morry Ross C - - - - - - 36.00 0.00 36.00 0.62 Red

Bracket

Bracket available from Fast Results