Jun 12, 2016 - Sunday 10:30 am

A/X/Y Swiss Event Summary

Session 2

38.0 Tables Based on: 86.0

Players

Overalls

 

mps Color A X Y VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
27.98 Gold 1 157.00 James HawkesCharleston, SC Anne Rahtjen HawkesCharleston, SC Eddie WoldHouston, TX Jeff MeckstrothClearwater Bch, FL Eric RodwellClearwater, FL
20.99 Gold 2 1 1 139.00 Norman JacobsTampa, FL Audrey JacobsTampa, FL John Rains, IIITampa, FL Susan TaylorTampa, FL
15.74 Gold 3 135.00 Marjorie BoldusTarpon Springs, FL Matthew WeingartenSafety Harbor, FL Richard PavlicekFort Lauderdale, FL Jim MundaySouthaven, MS
11.80 Gold 4 132.00 Freerk PollingPalm Bch Gdns, FL Betty ParkerPalm Bch Gdns, FL Kim DeanBelleair, FL Bud DeanBelleair, FL
12.59 Gold 5 2 131.00 Jack BonneyVenice, FL Dianne BonneyVenice, FL Marvin DarterNorth Port, FL Linda DarterNorth Port, FL
7.99 Gold 6 129.00 Robert DennardOrlando, FL Marshall HallBoca Raton, FL Jay CohodesSunrise, FL John MoschellaWinter Springs, FL
8.26 Gold 7/8 3/4 114.00 Leon ArndtApollo Beach, FL Marian HowarthSun City Center, FL Ronda O'FarrellSun City Center, FL Mary RutledgeSun City Center, FL
8.26 Gold 7/8 3/4 2 114.00 Bruce LangWest Palm Beach, FL Lee BukstelBoca Raton, FL Larry LiSeattle, WA Jimmy PelhamTampa, FL
5.60 Gold 9 5 111.00 Yee Tar ZeeRuskin, FL Steven AsheTampa, FL Joel BanksSt Petersburg, FL Tsing-Hai WannTampa, FL
6.09 Gold 10 6 3 107.00 Edward DickmanTrinity, FL Matthew SzynkiewiczNew Port Richey, FL Mary DzyackyPalm Harbor, FL Mona PetersonOldsmar, FL
4.20 Gold 7 98.00 Rawy ShediacEnglewood, FL Albert VaccaroVenice, FL Ann TurnerNokomis, FL Ira ZuckerVenice, FL
4.56 Gold 8 4 96.00 Marilyn SnodellNokomis, FL Sangit ChatterjeeSarasota, FL Virginia BrightLakeside, MT Katherine GrantRiverview, FL
3.61 Gold 5 95.00 Craig AbbottSarasota, FL Roberta ShanderSarasota, FL Izrail GorianPort Charlotte, FL Jim MaxwellVenice, FL
3.09 Gold 6 92.00 Joe AngermeierSt Petersburg, FL Adrienne MuslinTampa, FL Leon GaleckiLangston, AL Charles KellyAnniston, AL

Recaps

Section S

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A X Y A X Y
8 James Hawkes Anne Rahtjen Hawkes Eddie Wold Jeff Meckstroth Eric Rodwell A 1 - - - - - 0.00 157.00 27.98 Gold
30 Norman Jacobs Audrey Jacobs John Rains, III Susan Taylor Y 2 1 1 - - - 0.00 139.00 20.99 Gold
20 Marjorie Boldus Matthew Weingarten Richard Pavlicek Jim Munday A 3 - - - - - 0.00 135.00 15.74 Gold
11 Freerk Polling Betty Parker Kim Dean Bud Dean A 4 - - - - - 0.00 132.00 11.80 Gold
29 Jack Bonney Dianne Bonney Marvin Darter Linda Darter X 5 2 - - - - 0.00 131.00 12.59 Gold
17 Robert Dennard Marshall Hall Jay Cohodes John Moschella A 6 - - - - - 0.00 129.00 7.99 Gold
2 Leon Arndt Marian Howarth Ronda O'Farrell Mary Rutledge X 7/8 3/4 - - - - 0.00 114.00 8.26 Gold
31 Bruce Lang Lee Bukstel Larry Li Jimmy Pelham Y 7/8 3/4 2 - - - 0.00 114.00 8.26 Gold
37 Yee Tar Zee Steven Ashe Joel Banks Tsing-Hai Wann X 9 5 - - - - 0.00 111.00 5.60 Gold
25 Edward Dickman Matthew Szynkiewicz Mary Dzyacky Mona Peterson Y 10 6 3 - - - 0.00 107.00 6.09 Gold
36 Rahn Smith Sharon Horton Gen Geiger Terry McHenry A - - - - - - 0.00 99.00 1.26 Red
33 Rawy Shediac Albert Vaccaro Ann Turner Ira Zucker X - 7 - - - - 0.00 98.00 4.20 Gold
9 Marilyn Snodell Sangit Chatterjee Virginia Bright Katherine Grant Y - 8 4 - - - 0.00 96.00 4.56 Gold
22 Craig Abbott Roberta Shander Izrail Gorian Jim Maxwell Y - - 5 - - - 0.00 95.00 3.61 Gold
38 Eileen Abramson James Sampson Shannon Cappelletti Corey Krantz A - - - - - - 0.00 94.00 1.26 Red
5 Larry Rich Shirley Seals Charles Gill Carol Garnett Jeff Overby X - - - - - - 0.00 93.00 1.47 Red
27 Joe Angermeier Adrienne Muslin Leon Galecki Charles Kelly Y - - 6 - - - 0.00 92.00 3.09 Gold
12 Jeffrey Nunes Linda Mason Nanette Meyer Keith Falkner Y - - - - - - 0.00 91.00 1.26 Red
1 Takeko Toyama Jakob Kristinsson Peter Jargowsky Gail Hanson John Vega Y - - - - - - 0.00 88.00 1.26 Red
13 Michelle Stencel Jonathan Lowe Andrew Altman John Wilde Y - - - - - - 0.00 88.00 1.26 Red
15 Robert Manz James Relihan Toni Schultz Daniel Von Spreckelsen X - - - - - - 0.00 88.00 1.26 Red
3 Samuel Phillips Lowell Phillips Gail Haire Jack Longman X - - - - - - 0.00 82.00 1.26 Red
4 Alex Booke Sandy Booke Beverly Yankee Ruth Srulevitch Y - - - - - - 0.00 82.00 1.05 Red
6 Robert Sprick Stephen Saker Cabot Jaffee Jr George Syme Y - - - - - - 0.00 80.00 1.26 Red
18 Barry Wilson Glynford Hatfield Ann Rhode George Wood Y - - - - - - 0.00 74.00 1.26 Red
7 Eugenia Niedorf Arlyn Hoefer Nellie Lim Nancy Schulz Y - - - - - - 0.00 73.00 1.26 Red
28 John Bortins Nancy Benamati Susan Eisenberg Benjamin Eisenberg X - - - - - - 0.00 72.00 1.26 Red
16 Louis Trautwein III Helena Fine Nit Buckhout Nancy Davis Y - - - - - - 0.00 71.00 1.05 Red
21 E. Jeanne Kokesh Connie Graunke Paul Boisvert Joe Labat Y - - - - - - 0.00 69.00 0.84 Red
14 Leon Lyday Harry Kaufmann Gretchen Funk Marianne Timmons A - - - - - - 0.00 69.00 0.84 Red
19 Jeff Koltenuk Paul Matheson David Stentz Charles Showalter X - - - - - - 0.00 67.00 0.63 Red
24 Frederic Pollack Sandra Gebhardt Betty Wilton Charles Thornton A - - - - - - 0.00 67.00 1.05 Red
26 Lois Fortunato Zada Moyer Gerry Panos Darlene Drietz Y - - - - - - 0.00 65.00 0.63 Red
35 Donald Carr Les Muranyi Pamela Gorbics Michael Varhalamas Y - - - - - - 0.00 65.00 0.84 Red
23 Richard Mougalian Susan Mougalian Carrolena Key Ted Flach Y - - - - - - 0.00 61.00 0.42 Red
32 Kevin Kurtz Sylvia Oliver Trudy Bell Theresa Hernandez Y - - - - - - 0.00 58.00 1.05 Red
10 Floyd McWilliams Deborah Nelson Wendy Katz Rose Marie Paulette Y - - - - - - 0.00 27.00
34 Brian Howard Gael Westall Nancy Alciatore Karen Kribs Y - - - - - - 0.00 17.00

Bracket

Bracket available from Fast Results