May 22, 2016 - Sunday 10:00 am

Stratified Swiss Teams Event Summary

Session 2

20.0 Tables Based on: 26.0

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
9.90 Silver 1 108.00 Douglas DoubWest Hartford, CT John StiefelWethersfield, CT Simon KantorFeeding Hills, MA Victor KingHartford, CT
7.43 Silver 2 106.00 David EhlerFarmington, CT Allan RothenbergWest Hartford, CT Geoffrey BrodAvon, CT Richard DeMartinoRiverside, CT
5.57 Silver 3 93.00 Lawrence LauWestport, CT Brett AdlerNorwalk, CT Jeffrey GoldmanNorwalk, CT Barry BraginProspect, CT
4.18 Silver 4 84.00 Russell FriedmanWilton, CT Tania Reyes HillerBedford Corners, NY Frances SchneiderRiverside, CT Maeve LuceyNew Canaan, CT
3.30 Silver 5 83.00 Cynthia MichaelWoodbridge, CT Margaret MasonMadison, CT Sarah CorningMadison, CT Constance GrahamNew Britain, CT
3.58 Silver 6 1 76.00 Susan SmithNewington, CT Michael SmithNewington, CT Robert DerrahSpringfield, MA Shirley DerrahSpringfield, MA
2.35 Silver 2/3 1 70.00 Jatin MehtaSouthport, CT Joy MehtaSouthport, CT Mayank MehtaS Glastonbury, CT Aarati MehtaS Glastonbury, CT
2.35 Silver 2/3 70.00 Michael WavadaEnfield, CT Kenneth LeopoldAvon, CT Felix SpringerWest Hartford, CT Ann HudsonSuffield, CT
1.51 Silver 4 65.00 William CookTwin Falls, ID Brenda LarsenTwin Falls, ID Marilyn CaissyFairfield, CT Joan MartinBridgeport, CT
1.63 Silver 2 64.00 Phoebe EdwardsNew Haven, CT Vicki RethyCheshire, CT Joseph PagerinoNorth Haven, CT Irene KaplanHamden, CT

Recaps

Section A

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
8 Douglas Doub John Stiefel Simon Kantor Victor King A 1 - - - - - 0.00 108.00 9.90 Silver
16 David Ehler Allan Rothenberg Geoffrey Brod Richard DeMartino A 2 - - - - - 0.00 106.00 7.43 Silver
11 Lawrence Lau Brett Adler Jeffrey Goldman Barry Bragin A 3 - - - - - 0.00 93.00 5.57 Silver
20 Russell Friedman Tania Reyes Hiller Frances Schneider Maeve Lucey A 4 - - - - - 0.00 84.00 4.18 Silver
5 Cynthia Michael Margaret Mason Sarah Corning Constance Graham A 5 - - - - - 0.00 83.00 3.30 Silver
10 Susan Smith Michael Smith Robert Derrah Shirley Derrah B 6 1 - - - - 0.00 76.00 3.58 Silver
19 William Titley Allan Clamage Howard Lawrence Frank Blachowski A - - - - - - 0.00 73.00 1.32 Silver
12 Phyllis Bausher Joyce Stiefel Sandra DeMartino Aimee Housholder A - - - - - - 0.00 73.00 1.32 Silver
6 Karen Barrett Douglas Thompson Susan Seckinger Susan Rodricks A - - - - - - 0.00 71.00 1.32 Silver
4 Michael Wavada Kenneth Leopold Felix Springer Ann Hudson B - 2/3 - - - - 0.00 70.00 2.35 Silver
2 Jatin Mehta Joy Mehta Mayank Mehta Aarati Mehta C - 2/3 1 - - - 0.00 70.00 2.35 Silver
15 William Cook Brenda Larsen Marilyn Caissy Joan Martin B - 4 - - - - 0.00 65.00 1.51 Silver
9 Lynn Condon Susan Fronapfel Richard Fronapfel Roger Crean A - - - - - - 0.00 64.00 0.99 Silver
18 Phoebe Edwards Vicki Rethy Joseph Pagerino Irene Kaplan C - - 2 - - - 0.00 64.00 1.63 Silver
13 Michael Hess Russ Sackowitz Gary Miyashiro Weiling Zhao B - - - - - - 0.00 62.00 0.99 Silver
14 Deborah Noack John Farwell Robert Rising Linda Green B - - - - - - 0.00 58.00 0.66 Silver
1 Bunny Kliman James Misner Elaine Misner Ausra Geaski A - - - - - - 0.00 57.00 0.83 Silver
17 Jonathan Clark Alan Milstone Lawrence Stern Gernot Reiners C - - - - - - 0.00 54.00 0.66 Silver
3 Abhijit Dutta Paul Johnson John Leary Suzanne Leary C - - - - - - 0.00 42.00 0.66 Silver
7 Roz Sternberg Marianne Hope Judith Cavagnaro Susan Wavada C - - - - - - 0.00 27.00 0.33 Silver

Bracket

Bracket available from Fast Results