May 13, 2016 - Friday 7:00 pm

Stratified Swiss Teams Event Summary

Session 1

22.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
5.97 Red 1 65.00 Jon BartlettPortland, OR John AshtonPortland, OR Roger McNayBeaverton, OR Joel DatloffVancouver, WA
4.48 Red 2 59.00 Suzanne St ThomasBoise, ID Duane ChristensenBoise, ID Carol ChristensenBoise, ID Samuel AsaiHood River, OR
3.36 Red 3 53.00 Howard EpleyKent, WA Karen EpleyKent, WA Ron La CourFreeland, WA Anne La CourFreeland, WA
3.94 Red 4 1 50.00 Dennis KendigAshland, OR Maynard VitalisMedford, OR Theodore MarconiMount Shasta, CA Michael PavlikAshland, OR
1.89 Red 5 48.00 Dawn CampbellPortland, OR Jeff RomanBend, OR Marisa SilvermanAspen, CO Tom BreedKingwood, TX
2.96 Red 6/7 2 1 47.00 Luanne StoltzPortland, OR Linda MarshallBeaverton, OR Barbara BallPortland, OR Judith WilkinsonVancouver, WA
1.24 Red 6/7 47.00 Craig KavinOxnard, CA Larry BraslerThousand Oaks, CA Ellen AntenEncino, CA Steve GrossWestlake Vlg, CA
2.22 Red 3 2 44.00 Lael CooksleyRedmond, OR Diane GuilfoyBend, OR Duke CockfieldBend, OR Richard WilsonBend, OR
1.66 Red 4 43.00 Christy WiegelTualatin, OR Jeffrey WiegelTualatin, OR Nancy CrawfordPortland, OR George CrawfordPortland, OR
1.09 Red 5/6 42.00 Dianne MaffiaBend, OR Paul HochfeldCorvallis, OR Terrance HillCorvallis, OR Louise ElliottNanaimo, BC
1.09 Red 5/6 42.00 Louis-Amaury BeauchetSherwood, OR Amy CasanovaPortland, OR Ray RobertPortland, OR Michael EyerLake Oswego, OR
1.09 Red 3/4 34.00 Tom NeilsenPortland, OR Chris NeilsenPortland, OR Thomas ChambersPortland, OR Nancy RemplePortland, OR
1.09 Red 3/4 34.00 Susan BattistellaBend, OR Lorraine RodichRedmond, OR Lee SorengEugene, OR Cornelia WonhamEugene, OR

Recaps

Section A

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
20 Jon Bartlett John Ashton Roger McNay Joel Datloff A 1 - - - - - 0.00 65.00 5.97 Red
19 Suzanne St Thomas Duane Christensen Carol Christensen Samuel Asai A 2 - - - - - 0.00 59.00 4.48 Red
2 Howard Epley Karen Epley Ron La Cour Anne La Cour A 3 - - - - - 0.00 53.00 3.36 Red
11 Dennis Kendig Maynard Vitalis Theodore Marconi Michael Pavlik B 4 1 - - - - 0.00 50.00 3.94 Red
4 Dawn Campbell Jeff Roman Marisa Silverman Tom Breed A 5 - - - - - 0.00 48.00 1.89 Red
15 Craig Kavin Larry Brasler Ellen Anten Steve Gross A 6/7 - - - - - 0.00 47.00 1.24 Red
5 Luanne Stoltz Linda Marshall Barbara Ball Judith Wilkinson C 6/7 2 1 - - - 0.00 47.00 2.96 Red
10 Lael Cooksley Diane Guilfoy Duke Cockfield Richard Wilson C - 3 2 - - - 0.00 44.00 2.22 Red
21 Christy Wiegel Jeffrey Wiegel Nancy Crawford George Crawford B - 4 - - - - 0.00 43.00 1.66 Red
14 Louis-Amaury Beauchet Amy Casanova Ray Robert Michael Eyer B - 5/6 - - - - 0.00 42.00 1.09 Red
7 Dianne Maffia Paul Hochfeld Terrance Hill Louise Elliott B - 5/6 - - - - 0.00 42.00 1.09 Red
16 Trudy Hurdle John Hurdle Jay Brandt Gay Parrish A - - - - - - 0.00 40.00 0.50 Red
8 Arthur Crawford Leslie Muir Richard Mallon Betty Coursey B - - - - - - 0.00 38.00 0.25 Red
9 Jerold Wershba Felicia Wershba Ann Marie Gramson Gilbert Gramson B - - - - - - 0.00 35.00 0.38 Red
13 Susan Battistella Lorraine Rodich Lee Soreng Cornelia Wonham C - - 3/4 - - - 0.00 34.00 1.09 Red
6 Tom Neilsen Chris Neilsen Thomas Chambers Nancy Remple C - - 3/4 - - - 0.00 34.00 1.09 Red
17 Nelda Linman Pamela Hughes Dolina Gill Beth McDaniel B - - - - - - 0.00 33.00 0.25 Red
12 Ralph Zack Bing Kibbey Harriett Kessinger Judy Francis C - - - - - - 0.00 32.00 0.50 Red
22 Mary Alice Seville Karen Nelson Becky McKenzie Eileen Milligan B - - - - - - 0.00 30.00
3 Sherri Morgan Dawn Guenther Kim Larson Jeanne Schmidt C - - - - - - 0.00 29.00 0.25 Red
18 Gary Quanstrom Kent Franklin Ree Tudor Jim Tudor C - - - - - - 0.00 20.00 0.25 Red
1 Ross Hibler B Jeanne Hibler Miriam Brand Judy Lathrop C - - - - - - 0.00 15.00

Bracket

Bracket available from Fast Results