May 07, 2016 - Saturday 10:00 am

Swiss Teams Event Summary

Session 1

21.0 Tables

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
5.68 Silver 1 63.00 Donald VarvelCorpus Christi, TX Eleanor SherwynCorpus Christi, TX David GoldfarbHouston, TX Harry ElliottCypress, TX
4.26 Silver 2 60.00 Bryan StoreyFrisco, TX Beth BrombergDallas, TX Tom EdwardsGrand Prairie, TX John BrombergDallas, TX
3.20 Silver 3 58.00 George WatkinsAustin, TX Charlene SandsPflugerville, TX Virgil MasseyDriftwood, TX Tricia KaneAustin, TX
2.40 Silver 4 56.00 Claudette HartmanAustin, TX James La FountainTemple, TX Richard WareNew Braunfels, TX Mildred BreedCypress, TX
1.80 Silver 5 55.00 John SchwartzPlano, TX Robert WhitcherCedar Park, TX Phillip GrothusHouston, TX James ThurtellDallas, TX
2.86 Silver 6 1 50.00 Daniel BakerAustin, TX Joyce CooperAustin, TX Paul JohnstonAustin, TX Alick EinavAustin, TX
2.15 Silver 2 48.00 Robert PruiettAustin, TX Sandy PottsAustin, TX Harry InghamSan Marcos, TX Kimi LambertAustin, TX
1.61 Silver 3 44.00 Barbara VervenneAustin, TX Flora PettitAustin, TX Nell SandersAustin, TX Rachell JacksonAustin, TX
1.21 Silver 4 41.00 Ken RochlenAustin, TX Richard FrankenyCedar Park, TX Diana FrankenyCedar Park, TX David WarnerAustin, TX
1.64 Silver 5/6 1 37.00 Patricia WebbAustin, TX Laurene JacobAustin, TX Robin TuckerAustin, TX Michele AbriolAustin, TX
0.79 Silver 5/6 37.00 Mark MillerAustin, TX Gloria WilsonAustin, TX Barbara HollahanAustin, TX Nancy DeanAustin, TX
1.23 Silver 2 35.00 Amanda GruenAustin, TX Helene NorrisBuda, TX David McCarronAustin, TX Mary McCarronAustin, TX
0.92 Silver 3 32.00 Arthur WidenGeorgetown, TX Steven AndersenAustin, TX Robert TylerAustin, TX Mark AndersonCedar Park, TX

Recaps

Section E

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
2 Donald Varvel Eleanor Sherwyn David Goldfarb Harry Elliott A 1 - - - - - 0.00 63.00 5.68 Silver
17 Bryan Storey Beth Bromberg Tom Edwards John Bromberg A 2 - - - - - 0.00 60.00 4.26 Silver
7 George Watkins Charlene Sands Virgil Massey Tricia Kane A 3 - - - - - 0.00 58.00 3.20 Silver
16 Claudette Hartman James La Fountain Richard Ware Mildred Breed A 4 - - - - - 0.00 56.00 2.40 Silver
12 John Schwartz Robert Whitcher Phillip Grothus James Thurtell A 5 - - - - - 0.00 55.00 1.80 Silver
20 Daniel Baker Joyce Cooper Paul Johnston Alick Einav B 6 1 - - - - 0.00 50.00 2.86 Silver
10 Robert Pruiett Sandy Potts Harry Ingham Kimi Lambert B - 2 - - - - 0.00 48.00 2.15 Silver
9 Barbara Vervenne Flora Pettit Nell Sanders Rachell Jackson B - 3 - - - - 0.00 44.00 1.61 Silver
14 William McIndoo Rita Wiegenstein Michael Bossert Sara Bossert A - - - - - - 0.00 42.00 0.75 Silver
15 Ken Rochlen Richard Frankeny Diana Frankeny David Warner B - 4 - - - - 0.00 41.00 1.21 Silver
5 Mark Miller Gloria Wilson Barbara Hollahan Nancy Dean B - 5/6 - - - - 0.00 37.00 0.79 Silver
19 Patricia Webb Laurene Jacob Robin Tucker Michele Abriol C - 5/6 1 - - - 0.00 37.00 1.64 Silver
4 Amanda Gruen Helene Norris David McCarron Mary McCarron C - - 2 - - - 0.00 35.00 1.23 Silver
18 Arthur Widen Steven Andersen Robert Tyler Mark Anderson C - - 3 - - - 0.00 32.00 0.92 Silver
13 Catherine Supple Jane Collins Merry Balis Sanae Zaveloff C - - - - - - 0.00 30.00 0.13 Silver
8 Debra Bellan Kyle Lueders Kitty Wong Marilyn Joyner B - - - - - - 0.00 29.00
3 Sandra Reynolds Mickey Goldwater Bobbie Gruhlkey Patricia Berry C - - - - - - 0.00 29.00
1 Janet Hawk Jerry Barrett Rebecca Parmentier Gary Anderson C - - - - - - 0.00 28.00 0.25 Silver
11 Terri O'Brien Liz Cooper Elizabeth Ling Esther Ellis B - - - - - - 0.00 24.00 0.25 Silver
21 Patrick Long Dani Woods Kyong Shuey A Ansari A - - - - - - 0.00 22.00 0.13 Silver
6 Elisabeth Kay Ann Kuehler Charlotte Schuepbach Mike Vivian C - - - - - - 0.00 20.00 0.25 Silver

Bracket

Bracket available from Fast Results