May 01, 2016 - Sunday 10:00 am

Senior Swiss Teams Event Summary

Session 2

20.0 Tables Based on: 45.0

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
15.40 Gold 1 116.00 William BraucherBillerica, MA Rick BinderWaltham, MA John McLaughlinMelrose, MA Lloyd ArvedonWoburn, MA
11.55 Gold 2 111.00 Bill IrvineQuincy, MA Ken BloomActon, MA John Hrones JrNeedham, MA Robert LurieWayland, MA
8.66 Gold 3 98.00 Lewis GamermanRandolph, MA Robert McCawBrewster, MA Victor KingHartford, CT Sheila GabayNewton, MA
6.50 Gold 4 94.00 Rena LiebermanNorth Easton, MA Shome MukherjeeRandolph, MA Margie SullivanSagamore Beach, MA Stephen RzewskiSouth Dennis, MA
5.13 Gold 5 93.00 Mac BusbySan Diego, CA Rebecca RogersHenderson, NV Millie GarrisonRiverside, CA Gudrun WallaceFort Myers, FL
9.16 Gold 6 1 90.00 Barton BuffingtonNorth Kingstown, RI Wayne BurtPembroke, NH Dan MorgensternBrunswick, ME Jack MahoneyBrunswick, ME
6.87 Gold 2 88.00 Janice SmolaArlington, MA Kathy CentorinoChestnut Hill, MA Jacqueline KovacsAndover, MA Lawrence NewmanWellfleet, MA
5.15 Gold 3 1 87.00 Michael SmithNewington, CT Susan SmithNewington, CT Robert DerrahSpringfield, MA Shirley DerrahSpringfield, MA
3.86 Gold 4 86.00 Arnold BermanRehoboth, MA Cecilla BorrasWaltham, MA Alix TaylorLincoln, MA Charles McLain IIIBoston, MA
3.38 Gold 5 2 85.00 Marshall ThomasNashua, NH Sarah WidhuNashua, NH Bill NoyesMonument Beach, MA Sarah SykesBrewster, MA
2.53 Gold 3 75.00 Robert EachusNashua, NH Barry RogoffNashua, NH Dianne EpsteinCenterville, MA Arthur KrupnickCenterville, MA
1.90 Gold 4 68.00 Michael QuinnOtisfield, ME Patricia QuinnOtisfield, ME Nancy FarmerNorway, ME Luther MerryNew Gloucester, ME

Recaps

Section A

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
5 William Braucher Rick Binder John McLaughlin Lloyd Arvedon A 1 - - - - - 0.00 116.00 15.40 Gold
18 Bill Irvine Ken Bloom John Hrones Jr Robert Lurie A 2 - - - - - 0.00 111.00 11.55 Gold
15 Lewis Gamerman Robert McCaw Victor King Sheila Gabay A 3 - - - - - 0.00 98.00 8.66 Gold
10 Rena Lieberman Shome Mukherjee Margie Sullivan Stephen Rzewski A 4 - - - - - 0.00 94.00 6.50 Gold
12 Mac Busby Rebecca Rogers Millie Garrison Gudrun Wallace A 5 - - - - - 0.00 93.00 5.13 Gold
6 Barton Buffington Wayne Burt Dan Morgenstern Jack Mahoney B 6 1 - - - - 0.00 90.00 9.16 Gold
8 Janice Smola Kathy Centorino Jacqueline Kovacs Lawrence Newman B - 2 - - - - 0.00 88.00 6.87 Gold
11 Michael Smith Susan Smith Robert Derrah Shirley Derrah C - 3 1 - - - 0.00 87.00 5.15 Gold
14 Arnold Berman Cecilla Borras Alix Taylor Charles McLain III B - 4 - - - - 0.00 86.00 3.86 Gold
1 Marshall Thomas Sarah Widhu Bill Noyes Sarah Sykes C - 5 2 - - - 0.00 85.00 3.38 Gold
3 Andrew Hanes Mark Sundelin Grace Charron Albert Votolato B - - - - - - 0.00 77.00 1.16 Red
20 Robert Sagor Judith Hyde Sondra Caplin Donald Caplin B - - - - - - 0.00 76.00 1.16 Red
19 Robert Eachus Barry Rogoff Dianne Epstein Arthur Krupnick C - - 3 - - - 0.00 75.00 2.53 Gold
7 Michael Quinn Patricia Quinn Nancy Farmer Luther Merry C - - 4 - - - 0.00 68.00 1.90 Gold
16 Sol Hartman David Aronson Robert Baum Steven Diamond C - - - - - - 0.00 63.00 0.87 Red
4 Nathalie Sussman Madeleine Schuman Ilse Fersing Brenda Johnson C - - - - - - 0.00 58.00 0.58 Red
17 Jo Ann Kriger Jody Foley Thomas Cibotti Mariann Farrelly C - - - - - - 0.00 57.00 0.87 Red
13 Ray Johnson Howard Piltch Ron Peacetree Allan Clamage A - - - - - - 0.00 54.00 0.58 Red
2 Rick Holcomb Lois Haggerty Marilyn Ogden Elizabeth Paige C - - - - - - 0.00 52.00 0.29 Red
9 Alice Hummel Helen Kobernusz Marlene Yesley Barbara Glazerman C - - - - - - 0.00 52.00 0.58 Red

Bracket

Bracket available from Fast Results