Apr 24, 2016 - Sunday

Sunday A/X Swiss Teams Event Summary

Session 2

24.0 Tables Based on: 54.0

Players

Overalls

 

mps Color A X VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
22.40 Gold 1 95.00 Bart BramleyDallas, TX George HarrisEscazu, Costa Rica Tom EdwardsGrand Prairie, TX Norman BeckDallas, TX
16.80 Gold 2 1 82.00 Nancy StantonLewisville, TX Leonard SchaenDallas, TX Jay GibsonDallas, TX Martha YoungDallas, TX
12.60 Gold 3 78.00 Anne BrennerDenver, CO David CapreraDenver, CO Rebecca RogersHenderson, NV John GranthamBentonville, AR
9.45 Gold 4 76.00 Ira HesselSan Antonio, TX Ellen HesselSan Antonio, TX Joe QuinnSugar Land, TX Linda LewisLas Vegas, NV Hjordis EythorsdottirNew York, NY
7.47 Gold 5 74.00 Petra HammanDallas, TX Peggy SutherlinDallas, TX Mark BumgardnerDallas, TX Kimmel JonesEuless, TX
6.40 Gold 6 73.00 Eddie WoldHouston, TX Robert MorrisHouston, TX Venkatrao KoneruSan Antonio, TX David GraingerRoseville, CA Chris ComptonDallas, TX Patti MullendoreHouston, TX
6.55 Gold 2 71.00 Jack BorensteinDallas, TX David PearlmanSouthlake, TX Milton NeherRichardson, TX Tomi StoreyFrisco, TX Elaine WoodKeller, TX
4.91 Gold 3 67.00 Hua YangPlano, TX Yan SongPlano, TX Tiger KingPlano, TX Jianbo ChenFrisco, TX
3.68 Gold 4 65.00 Charles BrownArlington, TX Nancy LatnerDallas, TX Jimmy JusticeWaxahachie, TX Susan FlickLucas, TX

Recaps

Section A

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A X A X
11 Bart Bramley George Harris Tom Edwards Norman Beck A 1 - - - - - 0.00 95.00 22.40 Gold
14 Nancy Stanton Leonard Schaen Jay Gibson Martha Young X 2 1 - - - - 0.00 82.00 16.80 Gold
19 Anne Brenner David Caprera Rebecca Rogers John Grantham A 3 - - - - - 0.00 78.00 12.60 Gold
21 Ira Hessel Ellen Hessel Joe Quinn Linda Lewis Hjordis Eythorsdottir A 4 - - - - - 0.00 76.00 9.45 Gold
4 Petra Hamman Peggy Sutherlin Mark Bumgardner Kimmel Jones A 5 - - - - - 0.00 74.00 7.47 Gold
16 Eddie Wold Robert Morris Venkatrao Koneru David Grainger Chris Compton Patti Mullendore A 6 - - - - - 0.00 73.00 6.40 Gold
18 Jack Borenstein David Pearlman Milton Neher Tomi Storey Elaine Wood X - 2 - - - - 0.00 71.00 6.55 Gold
6 Vinita Gupta Naren Gupta Billy Miller Leo Bell Dan Jacob A - - - - - - 0.00 69.00 2.00 Red
22 Hua Yang Yan Song Tiger King Jianbo Chen X - 3 - - - - 0.00 -1.00 67.00 4.91 Gold
15 Charles Brown Nancy Latner Jimmy Justice Susan Flick X - 4 - - - - 0.00 65.00 3.68 Gold
5 Michael Murphy S Kohan James Bauer James Thurtell A - - - - - - 0.00 63.00 1.50 Red
20 Michael Penick Bill Staats Nancy Passell Hugh Hillaker A - - - - - - 0.00 61.00 2.25 Red
8 May Sakr Jacek Pszczola Kevin Bathurst Justin Lall Hemant Lall A - - - - - - 0.00 60.00 1.50 Red
1 Bill Ream Shelba Parmley Thomas Hughes Jr John Spessard A - - - - - - 0.00 -1.00 58.00 1.50 Red
13 Gerry McKim John Schwartz Michael Hout Linda Spangler A - - - - - - 0.00 58.00 1.50 Red
2 Eileen Smith Bob Butterfield James McCommons Elda Kay Hampton X - - - - - - 0.00 -1.00 53.00 1.50 Red
7 Marion Gebhardt Roy Baughman Robert Adams Steve Shirey A - - - - - - 0.00 53.00 1.25 Red
3 Mark Zeitlin T Jean Kidd Don Reynolds Robert Buchanan X - - - - - - 0.00 51.00 1.00 Red
23 Joe Cameron Bob Scallan Ellen Dutcher Irene Reiter X - - - - - - 0.00 48.00 1.00 Red
10 Peter Hudson Gay Roach Christian Stevens Jonathan Ernest X - - - - - - 0.00 47.00 1.00 Red
24 Gary Neisler Becky Koenigseder Neal Shores Nancy Peterson X - - - - - - 0.00 44.00 1.00 Red
17 John Sutherlin Dan Morse Greg Hinze Vincent Demuy Nagy Kamel A - - - - - - 0.00 41.00 0.75 Red
12 Paul Cuneo Carmen Keys David Ticen Kim Brinkman X - - - - - - 0.00 33.00 0.25 Red
9 Susie Summers Jo Ann Truitt Jean Jensen Janet Folmar X - - - - - - 0.00 17.00 0.50 Red

Bracket

Bracket available from Fast Results