Apr 02, 2016 - Saturday

Saturday Open Swiss Event Summary

Session 2

15.0 Tables Based on: 22.0

Players

Overalls

 

mps Color A B C VPs Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6
8.80 Silver 1 97.00 Edward WhiteGrand Blanc, MI Martin HirschmanSouthfield, MI Sheldon KirschWest Bloomfield, MI Morrie KleinplatzWindsor, ON
6.60 Silver 2 96.00 Michael CraneCanton, MI Lori StragerFarmington Hls, MI Lynne SchaefferWest Bloomfield, MI Suzy BurgerWest Bloomfield, MI
4.95 Silver 3 89.00 Leonard MelanderWest Bloomfield, MI Brenda BryantFerndale, MI Jonathan FleischmannBloomfield, MI Brad DrackaFarmington Hls, MI
3.71 Silver 4 84.00 Richard TemkinFarmington, MI Irving RosensteinTroy, MI Stuart PetersenDayton, OH Grant PetersenTaylor, MI
2.93 Silver 5 83.00 Walter GoldsmithBloomfield, MI Brenda JaffeFarmington, MI John DreifusFarmington, MI Michael KaleelSterling Hgts, MI
3.71 Silver 1 1 82.00 Bob OndoAnn Arbor, MI Corey PowellAnn Arbor, MI Graham PutnamDexter, MI James EganAnn Arbor, MI
2.78 Silver 2 81.00 Michael McGawTroy, MI Neil Manley JrNorthville, MI Robert RafWest Bloomfield, MI Ronna GalinWest Bloomfield, MI
2.09 Silver 3 2 63.00 Cassandra RodgerTroy, MI Dennis WaniolekShelby Township, MI Eva RivalBloomfield Hls, MI Arnold GottliebWest Bloomfield, MI

Recaps

Section K

Team Player 1 Player 2 Player 3 Player 4 Player 5 Player 6 Flt Qual Overall Section Session
Score
% Carry
Over
Adjust Overall
Score
mps Color Next
Session
A B C A B C
13 Edward White Martin Hirschman Sheldon Kirsch Morrie Kleinplatz A 1 - - - - - 0.00 97.00 8.80 Silver
4 Michael Crane Lori Strager Lynne Schaeffer Suzy Burger A 2 - - - - - 0.00 96.00 6.60 Silver
11 Leonard Melander Brenda Bryant Jonathan Fleischmann Brad Dracka A 3 - - - - - 0.00 89.00 4.95 Silver
14 Richard Temkin Irving Rosenstein Stuart Petersen Grant Petersen A 4 - - - - - 0.00 84.00 3.71 Silver
15 Walter Goldsmith Brenda Jaffe John Dreifus Michael Kaleel A 5 - - - - - 0.00 83.00 2.93 Silver
5 Michael Kraut Mary Smith Thomas Thomson Jack Paulus A - - - - - - 0.00 82.00 1.16 Silver
10 Bob Ondo Corey Powell Graham Putnam James Egan C - 1 1 - - - 0.00 82.00 3.71 Silver
8 Michael McGaw Neil Manley Jr Robert Raf Ronna Galin B - 2 - - - - 0.00 81.00 2.78 Silver
3 Steven Winokur Joseph Ernsthausen Frank Treiber III William Winokur A - - - - - - 0.00 72.00 0.87 Silver
6 Cassandra Rodger Dennis Waniolek Eva Rival Arnold Gottlieb C - 3 2 - - - 0.00 63.00 2.09 Silver
2 Peter Erdman Charlotte Wade Ralph Raber Karin Raber C - - - - - - 0.00 54.00 0.87 Silver
12 Chelane Priller Evelyn Lynch K Van Alstine Jr Beatrice Treleaven C - - - - - - 0.00 52.00 0.87 Silver
7 Fred Batten Richard Peacock Jeffrey Harness Charles Royer C - - - - - - 0.00 51.00 0.58 Silver
9 Satish Shah Victoria Vallone Thomas Hunt Ross Weinstein B - - - - - - 0.00 46.00 0.87 Silver
1 Donald Schenk Jim Koerber Freda Mills Sally Spalsbury C - - - - - - 0.00 18.00

Bracket

Bracket available from Fast Results